Palma kokosowa nie występuje naturalnie w krajach o klimacie umiarkowanym. Rośnie w klimacie tropikalnym, najczęściej nad brzegiem oceanu. Wykształca długi, gładki pień oraz liście tworzące okazałe pióropusze. Owocem drzewa kokosowego jest kokos. Czy wystarczy zasadzić orzech kokosu w doniczce, by cieszyć się w domu egzotyczną rośliną? Czy doczekasz się kwiatu kokosu w domowej uprawie? Sprawdź!

Palma kokosowa w domu

Uprawa Cocos nucifera, zwanego też kokosem właściwym, nie jest prosta. Naturalne środowisko tej rośliny jest ciepłe i wilgotne. Nie jest łatwo zapewnić podobne warunki w domu, co nie znaczy, że jest to niemożliwe. Jak się do tego zabrać? Najlepiej kupić gotową roślinę. Jej uprawa jest o wiele prostsza niż kiełkowanie orzecha. Jeśli chcesz koniecznie obserwować, jak rozwija się od początku, kup kokos hodowlany. Zwykłe orzech kokosowe, które można kupić w marketach, nie nadają się do uprawy. 

U młodej rośliny liście są podłużne, dopiero z biegiem lat rozczłonkowują się, przybierając postać pióropuszy. Możesz uzyskać taki efekt w domu, wystarczy odpowiednia pielęgnacja!

Jak pielęgnować palmę kokosową

Bardzo często na różnych forach czy grupach w mediach społecznościowych można znaleźć zdjęcia z uschniętymi liśćmi palmy właściwej i prośbami o pomoc w uratowaniu rośliny. Zwykle jest już za późno, dlatego możesz spotkać się z opinią, że uprawa palmy kokosowej w domu jest niemożliwa. Jednak jeśli poznasz podstawowe warunki pielęgnacji, możesz cieszyć się piękną, okazałą tropikalną rośliną. Pamiętaj o:

  • odpowiednim stanowisku;
  • wysokiej temperaturze;
  • wilgotności powietrza;
  • częstym nawadnianiu;
  • dużej doniczce.

Jeśli zastosujesz opisane poniżej zasady pielęgnacji, uzyskasz piękną, pokaźną roślinę. Pamiętaj jednak, że w warunkach domowych kwiat kokosu nie zostanie wytworzony, tym samym palma nie będzie miała owoców.

Palma kokosowa – stanowisko

Gdy już zakupisz palmę kokosową, musisz pamiętać, by zapewnić jej odpowiednie miejsce w domu. W pomieszczeniu może osiągnąć nawet 3 m wysokości, a jej liście są rozłożyste, dlatego potrzebuje przestronnego pomieszczenia. Poza miejscem ważna jest także temperatura i wilgotność powietrza. Kokos w doniczce najlepiej będzie się rozwijać w temperaturze ok. 25°C, w zimie może ona spaść do 20°C. 

Ważna jest także wilgotność powietrza. Możesz postawić roślinę w pobliżu nawilżacza lub akwarium. Innym sposobem na zapewnienie palmie odpowiedniej wilgotności jest postawienie doniczki na podstawce wypełnionej keramzytem i wodą. Dzięki keramzytowi woda nie będzie zalegać w doniczce, co mogłoby powodować gnicie korzeni. Brak światła oraz niedostateczna ilość wody czy zbyt suche powietrze powodują zahamowanie wzrostu palmy kokosowej, a nawet jej obumarcie.

Palma kokosowa – podlewanie

Palma kokosowa potrzebuje częstego podlewania. Nie możesz dopuścić, by ziemia w doniczce całkowicie wyschła – twoja palma może tego nie przeżyć. Jednocześnie korzenie nie mogą pływać, stąd ważne, by doniczka miała w spodzie otwory. Latem podlewaj palmę obficie co najmniej dwa razy w tygodniu, zimą minimum raz.

Palma kokosowa – doniczka i podłoże

Doniczka, w której przynosisz palmę do domu, nie jest dla niej wystarczająca. Jej korzenie potrzebują miejsca, by rozrosnąć się w dół, dlatego dobrym wyborem będzie tzw. palmówka – wąska, ale wysoka doniczka. Jeszcze lepsza będzie taka, która jest zarówno wysoka, jak i szeroka. 

Podłoże dla palmy powinno być przepuszczalne i lekko kwaśne – najlepsze będzie specjalne podłoże do palm. Na dnie doniczki koniecznie ułóż warstwę drenażu. Nawozić roślinę należy wyłącznie w okresie wiosenno-letnim, co trzy tygodnie.

Gdzie kupić palmę kokosową?

Palmy kokosowe możesz znaleźć w każdym sklepie ogrodniczym czy markecie z działem z roślinami, jednak nie o każdej porze roku. Najczęściej dostępne są w miesiącach letnich. Ich cena zależy od rozmiaru i waha się w przedziale 40-150 zł. Wybierając palmę, sprawdź, czy liście nie przysychają i czy korzenie wychodzące przez otwory w spodzie doniczki nie gniją.

Choć palma kokosowa jest rośliną wymagającą, warto poświęcić jej trochę czasu. Egzotyczny wygląd tej rośliny rekompensuje włożony w pielęgnację wysiłek. Oprócz pięknego wyglądu ma także inną zaletę – oczyszcza powietrze. Warto mieć ją w swoim salonie!

Zobacz także:
Archiwum: styczeń 2022