Palma waszyngtonia została nazwana na cześć pierwszego prezydenta Stanów Zjednoczonych – George’a Washingtona. W naturze występuje w Meksyku oraz na południu Stanów Zjednoczonych, ale bardzo dobrze dostosowuje się także do chłodniejszych miejsc, dzięki czemu możesz ją uprawiać nawet w polskim ogrodzie. Jak długo może stać na zewnątrz? Jakie warunki zapewnić jej w domu? Jak podlewać i pielęgnować? Wszystkiego dowiesz się, czytając ten artykuł. 

Zapamiętaj!

  • Palma Waszyngtonia pochodzi z południowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych oraz północno-zachodniego Meksyku.🌴
  • Liście tej palmy mogą osiągać długość nawet do 5 metrów, a poszczególne liście przypominają wachlarze.🌴
  • W kulturze popularnej często kojarzona jest z klimatem Kalifornii, gdzie rośnie wzdłuż dróg i ulic, a także w parkach i ogrodach.🌴
  • Palma Washingtonia lubi wilgotne powietrze, dlatego warto ją spryskiwać wodą w okresie letnim lub umieścić w pobliżu źródła wilgoci.🌴

Jak wygląda palma waszyngtonia?

Zacznijmy od tego, że zwykle w domowej uprawie spotykamy dwa gatunki – Washingtonia robusta oraz Washingtonia filifera. Na pierwszy rzut oka są do siebie podobne, jednak można znaleźć kilka różnic.

Washingtonia filifera

Washingtonia filifera, inaczej waszyngtonia nitkowata, wyróżnia się charakterystycznym, beczkowatym pniem. Brzegi wachlarzowatych liści udekorowane są specyficznymi nitkami, którym roślina zawdzięcza nazwę. W naturze dorasta do 10–15 m. W warunkach domowych potrzebuje dużo przestrzeni, światła i wysokiej wilgotności powietrza oraz regularnego podlewania. Od wiosny do późnej jesieni możesz uprawiać ją w ogrodzie – jest odporna na mrozy, znosi temperatury do -8°C. 

Washingtonia robusta

Od waszyngtonii nitkowatej różni się tym, że nitki na brzegach liści po pewnym czasie odpadają, a łodygi liściowe pokryte są ostrymi, pomarańczowymi kolcami. Łuskowaty pień przypomina maczugę zwężającą się ku górze. Washingtonia robusta osiąga nawet 30 m wysokości. Jest mniej odporna na zimno, ale może przetrwać w temperaturze do -2°C.

jak wygląda palma waszyngtonia

Palma waszyngtonia – pielęgnacja

Pomimo że waszyngtonia jest palmą dobrze znoszącą trudne warunki atmosferyczne, ma także swoje specyficzne wymagania. Co musisz zrobić, by długo cieszyć się piękną, soczystą zielenią jej liści?

Palma waszyngtonia – stanowisko

Wiosną i latem możesz wystawić palmę waszyngtonię do ogrodu lub na taras. Początkowo ustaw ją w cieniu, by mogła stopniowo przystosować się do bezpośredniego działania promieni słonecznych. Wystawienie jej od razu na pełne słońce może skutkować spaleniem liści. Zimą możesz postawić ją w domu, ale z dala od kaloryfera. 

Ciekawostka dla palmiarzy🌴

Palmę waszyngtonię (Washingtonia filifera) czasami nazywa się także „palmą włóknistą” ze względu na długie włókna, które wiszą z jej liści.

Palma waszyngtonia – podlewanie

Jak każda palma, waszyngtonia lubi wilgoć – zarówno w powietrzu, jak i w doniczce. Podlewaj ją raz w tygodniu, gdy wierzchnia warstwa podłoża lekko przeschnie. Odpowiednią wilgotność powietrza zapewnisz jej, stawiając obok nawilżacza lub pojemnika wypełnionego keramzytem i wodą.

Palma waszyngtonia – podłoże

Podłoże dla palm powinno być żyzne i przepuszczalne. W sklepie ogrodniczym znajdziesz specjalną ziemię przeznaczoną właśnie dla tych roślin. Ważna jest również wysoka doniczka. Palmy wykształcają korzenie rosnące w dół, którym musisz zapewnić wystarczająco dużo miejsca. Na dnie ułóż warstwę drenażu, by woda nie zbierała się w podłożu, a korzenie nie gniły.

palma waszyngtonia - pielęgnacja

Palma waszyngtonia – cena

Ile kosztuje palma waszyngtonia? To zależy, czy chcesz uprawiać ją, zaczynając od nasion, czy kupić gotową sadzonkę. Na rynku dostępne są nasiona waszyngtonii nitkowatej. Za 5 sztuk zapłacisz około 10 zł. Nasiona są zdolne do wykiełkowania nawet przez kilka lat. Możesz także kupić większe rośliny. Ich cena zależy od wielkości i ilości pni w doniczce. Zwykle możesz kupić ją za 200–400 zł, jednak dostępne są okazy nawet za ponad 1500 zł. 

Palma waszyngtonia jest niezwykle efektowną rozmową, która bez wątpienia wprowadzi trochę egzotyki do twojego domu i ogrodu. Jej uprawa nie jest skomplikowana i jeśli zapewnisz jej odpowiednią wilgotność powietrza, odwdzięczy się pięknymi liśćmi w kolorze soczystej zieleni. 

Najczęściej zadawane pytania

Jak dbać o palmę waszyngtonię?

Palmę waszyngtonię należy trzymać w jasnym miejscu, ale bez bezpośredniego nasłonecznienia.
Należy ją regularnie podlewać, ale nie pozostawiać w stojącej wodzie.
W sezonie letnim można ją wystawić na zewnątrz, ale należy unikać wietrznych miejsc.

Jak szybko rośnie waszyngtonia?

Waszyngtonia rośnie dość powoli. W ciągu roku może urosnąć około 10-15 cm.

Jak wygląda palma waszyngtonia?

Waszyngtonia ma charakterystyczne, wachlarzowate liście, które tworzą gęste kłębowisko. Dorosła palma może osiągnąć wysokość nawet do 15 metrów.

Jak podlewać palmy w domu?

Palmy w domu należy regularnie podlewać, ale unikać zalewania korzeni. Najlepiej podlewać wodą o temperaturze pokojowej, gdy wierzchnia warstwa podłoża jest już lekko sucha.

Jak długo żyją palmy?

Żywotność palm zależy od gatunku. Niektóre mogą żyć kilkadziesiąt lat, podczas gdy inne tylko kilka.

Dlaczego palma usycha w domu?

Powodem usychania palm w domu może być zbyt suche powietrze, zbyt mała ilość światła, zbyt duża lub zbyt mała ilość wody, choroby lub szkodniki.

palma waszyngtonia - najczęściej zadawane pytania
Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023