Wiedza w pigułce
- Livistona rośnie dosyć wolno. 🌴
- W mieszkaniu postaw ją w jasnym miejscu w rozproszonym świetle.🌴
- Zaplanuj dla niej dużo miejsca, gdyż rozrasta się bardzo szeroko!🌴
- Zraszaj regularnie i podlewaj średnio intensywnie, usuwaj wodę z podstawki.🌴
- Czyść liście wilgotną ściereczką, ale nie nabłyszczaj.🌴
Palma Liwistona (Livistona rotundifolia) jest palmą domową z rodziny arekowatych. Pochodzi z azjatyckich lasów tropikalnych, ale może być uprawiana również w doniczce. Jak o nią dbać? W jakim podłożu uprawiać? Czy lubi wilgotne powietrze? Ile potrzebuje miejsca? Dowiesz się z tego artykułu!
Jak wygląda palma Liwistona?
W naturze dorasta nawet do 30 m. Jako palma domowa osiąga nawet 2 m wysokości i potrzebuje dużo miejsca na swoje rozłożyste liście. Choć rośnie powoli, warto pomyśleć o tym wcześniej. Jej liście są duże, pierzaste, dłoniastozłożone i częściowo ze sobą połączone. Są okrągłe w zarysie i mocno powcinane, błyszczące i zielone. Ich grube i długie ogonki są na krawędziach pokryte cierniami. Dolne liście stopniowo zasychają, tworząc rodzaj pnia – kłodzinę.
Ta palma do domu nie zakwita. W naturze wytwarza drobne, żółte kwiaty, z których powstają kuliste owoce – początkowo żółte, później czerwono-bordowe. Zebrane są duże, zwisające grona. Jednym z najpiękniejszych gatunków tej palmy w doniczce jest Liwistona chińska.
Livistona rotundifolia – uprawa
Palmy w Polsce? Dlaczego nie! Ale uwaga: ze względu na duże wymagania w pielęgnacji, nie jest to najłatwiejsza w uprawie palma doniczkowa. Ma swoje oczekiwania, które musisz spełnić, by cieszyć się piękną zielenią jej ogromnych liści. Zobacz jakie!
Palma Liwistona – stanowisko
Latem ta palma najlepiej czuje się na stanowisku bardzo jasnym, ale nie wystawionym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Jej liście mogą osiągać nawet 90 cm długości oraz 40 cm szerokości, dlatego potrzebuje dużo przestrzeni. Do uprawy Livistona rotundifolia najlepsza jest temperatura pokojowa – 20–24°C. Pomimo że nie wymaga okresu spoczynku, zimą ze względu na niedobory światła, lepiej postawić ją w chłodniejszym miejscu (15–18°C). Wtedy należy też ograniczyć podlewanie. Innym rozwiązaniem jest doświetlanie palmy Liwistony w okresie od jesieni do wiosny.
Porady Rośliniary
Wystawiaj Livistonę rotundifolię na zewnątrz gdy temperatura powietrza będzie zawsze wskazywać powyżej 15 stopni Celsjusza (w nocy też!).
W ogrodzie trzymaj ją w półcieniu z daleka od palącego słońca.
Żyj jak w tropikalnym raju!
Palma Liwistona – podlewanie
Palma Liwistona nie lubi ani przesuszenia, ani przelania. Wymaga regularnego podlewania niewielką ilością wody. Mając ją w swoim domu, musisz pilnować, by ziemia nie wyschła całkowicie oraz, aby woda nie zalegała w doniczce. Zbytnie przesuszenie będzie powodować brązowienie i schnięcie liści, natomiast przelanie – gnicie korzeni i zamieranie rośliny.
Palma Liwistona potrzebuje też stale wilgotnego powietrza. Zbyt suche spowoduje zasychanie końcówek liści. Jeśli chcesz, by były zielone i błyszczące, postaw ją w pobliżu nawilżacza powietrza lub regularnie spryskuj liście miękką, odstaną wodą.
Palma Liwistona – przesadzanie
Palma Liwistona nie lubi przesadzania, więc rób to wyłącznie, gdy to konieczne. Gdy korzenie rozrosną się tak bardzo, że zaczynają wychodzić z doniczki, to czas, by wymienić ją na większą. Idealna będzie ceramiczna, wysoka doniczka z otworami drenażowymi w dnie. Użyj żyznego, przepuszczalnego podłoża do palm, a na dnie umieść warstwę keramzytu, który zapobiegnie nadmiernemu zbieraniu się wody w podłożu.
Palma Liwistona – gdzie kupić?
Liwistona nie jest rzadką rośliną. To palma do domu, którą znajdziesz niemal w każdym sklepie ogrodniczym i markecie budowlanym z działem ogrodniczym. Nie jest też bardzo droga – w zależności od rozmiaru zapłacisz za nią od kilkudziesięciu do stu kilkudziesięciu złotych.
Jeśli masz w domu dużo przestrzeni, palma Liwistona na pewno stanie się piękną ozdobą. Jej duże, charakterystyczne liście mogą wywołać okrzyki zachwytu każdego miłośnika roślin. Pomimo że bywa kapryśna, jeśli tylko zapewnisz jej odpowiednie warunki uprawy, będziesz cieszyć się jej zielenią przez wiele lat. Jeśli zależy ci na szczególnie efektownej roślinie, idealnie sprawdzi się Liwistona chińska.
Najczęściej zadawane pytania
Jaka ziemia do palmy Livistona?
Z pewnością żyzna i przepuszczalna, a najbardziej korzystne to specjalistyczne podłoże do palm.
Jakie są rodzaje palm?
Do moich ulubionych rodzajów palm należą:
- Palma kokosowa (Cocos nucifera) – z pewnością jedna z najbardziej znanych palm. Wykorzystywana jest do produkcji oleju kokosowego, mleka kokosowego oraz do dekoracji ogrodów i plaż.
- Palma daktylowa (Phoenix dactylifera) – roślina pochodząca z Bliskiego Wschodu, uprawiana jest na plantacjach głównie dla słodkich daktyli. Jest również popularnym drzewem ozdobnym.
- Palma wachlarzowa (Trachycarpus fortunei) – odporne na mróz i wiatr, sprawdza się jako roślina ozdobna w klimacie umiarkowanym. Charakteryzuje się pięknymi, wachlarzowymi liśćmi.
Czy palmy lubią zraszanie?
Tak, palmy lubią zraszanie, jednak należy uważać, aby nie przesadzać z ilością wody, ponieważ nadmiar wilgoci może im zaszkodzić.
Jak uratować usychającą palmę?
Można uratować usychającą palmę Livistonę poprzez odpowiednie nawadnianie, regularne odżywianie, przycinanie zasychających liści oraz zapewnienie jej odpowiedniego oświetlenia i temperatury.
Liwistona: cena. Czy ta roślina jest droga?
Przy wysokości sadzonki 30 cm zapłacisz ok. 200 zł, a palma 2-metrowa może kosztować nawet 700 zł.