Orszelina olcholistna przyciąga zapachem motyle i pszczoły, dzięki czemu można mieć pewność, że ogród będzie żywy nie tylko ze względu na ciekawy kolor zasadzonych roślin. Przedstawiamy najważniejsze informacje o Clethra alnifolia!

Orszelina olcholistna – podstawowe informacje

Roślina funkcjonuje także pod nazwą Clethra alnifolia, czy nadmorski lub letni krzew pieprzowy. Orszelina olcholistna należy do rodzaju Clethra z rodziny Clethraceae i występuje we wschodniej części Ameryki Północnej od południowej Nowej Szkocji i Maine na południe od północnej Florydy i na zachód od wschodniego Teksasu.

Krzew liściasty rośnie na terenach podmokłych, torfowiskach i w leśnych strumieniach. Nie należy do najpopularniejszych roślin w naszym regionie, dlatego poszczególne odmiany rośliny można spotkać głównie w ogrodach kolekcjonerów. 

Uprawa Clethra alnifolia

Clethra alnifolia wyróżnia się dużą wytrzymałością. Wolno rosnący krzew jest w stanie przystosować się do wielu rozmaitych warunków. Jest odporny nawet na mgłę i występuje w strefach mrozoodporności USDA – od 3 (-34.4°C)  do 9 ( -3.9°C). 

Najlepszym miejscem na posadzenie rośliny jest obszar zapewniający dużo przestrzeni do wzrostu. To ważne ze względu na od 1,5 do 2 m wysokości, a także rozpiętość do 2 m. Gleba powinna być mokra, o lekko kwaśnym odczynie. Orszelina olcholistna może być uprawiana w słońcu i w półcieniu.

Sadzenie rośliny – jakie rozwiązanie jest najlepsze?

Żeby zapewnić dobrą strukturę gleby w miejscu sadzenia rośliny, trzeba wykopać dołek o szerokości około czterech razy większej niż bryła korzeniowa, ale o takiej samej głębokości. Następnie należy rozbić korzenie krzewu, nieco je rozsuwając. 

Do ostatnich etapów należy umieszczenie rośliny w dołku i wypełnienie go wodą, pozwalając jej wsiąknąć. Na końcu można zasypać dziurkę i ponownie ją nawodnić. Żeby ograniczyć zachwaszczenie i zatrzymać wilgoć, poleca się dodać obfitą ściółkę.

Jak powinna przebiegać pielęgnacja orszeliny olcholistnej

Dużą zaletą rośliny jest to, że po posadzeniu nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Trzeba jedynie pamiętać o regularnym podlewaniu w okresie suszy, ponieważ zbyt suchy grunt nie będzie sprzyjał rozwojowi orszeliny olcholistnej.

Warto zauważyć, że krzew kwitnie na nowych przyrostach i można go przycinać bez szkody dla rośliny. Jest to dobry sposób na odmładzanie krzewu po surowej zimie. Poleca się wykonywać tę czynność wiosną, usuwając stare lub osłabione gałęzie i nadając im pożądanego kształtu.

Do czego odnoszą się najpopularniejsze określenia rośliny?

Warto na chwilę zatrzymać się przy etymologii Clethra anifolia. Pierwszy człon nazwy pochodzi od greckiego słowa, który po prostu oznacza olchę. Z kolei tłumaczenie drugiej części – Alnifolia, to dokładnie „o liściach olchy” ze względu na mocne podobieństwo. Inna funkcjonująca nazwa rośliny to Summersweet – odnosi się do kwitnienia latem, a także korzennego, słodkiego zapachu. W kontekście różowego kwiatu ozdobnego używa się też określenia ruby spice.

Prezencja orszeliny olcholistnej

Summersweet to liściasty, odroślowy lub tworzący kolonie wyprostowany krzew, który może mieć małe lub średnie gabaryty. W zależności od odmiany, jego wysokość może równać się od 1 do 2 metrów.

Roślina dość późno wydaje liście na wiosnę. Ciemnozielone ulistnienie o średniej strukturze i długości od 5 do 8 cm długości ma wyjątkowo atrakcyjny wygląd, także ze względu na ząbkowane krawędzie. Oprócz tego liście mają jajowaty kształt i są ułożone naprzemiennie wzdłuż gałęzi, a jesienią przebarwiają się na złotożółty kolor.

Kwiaty Clethra alnifolia

Kwiatostan Clethra alnifolia prezentuje się efektownie i charakteryzuje się wspaniałym zapachem. Kwiaty zakwitają na tegorocznych przyrostach i są ułożone w butonierkowate wiechy na końcu gałęzi. Ponadto kwiaty z gatunku C. alnifolia są białe, jednak niektóre odmiany uprawne mają różowy odcień. 

Kiedy kwitnienie ustąpi, krzew zaczyna wytwarzać na pozór niewidoczne strąki nasienne o wielkości kilkunastu milimetrów, które przypominają ziarnka pieprzu. Ze względu na to jest niekiedy nazywana sweet pepperbush.

Orszelina olcholistna a owady i zwierzęta

Clethra alnifolia w lecie dostarcza nektaru kolibrom, pszczołom i motylom. Z kolei w trakcie  zimy, jej drobnymi nasionkami żywią się ptaki. Zauważa się, że orszelina olcholistna dostarcza zapylaczom znacznie więcej pożywienia owadom niż odmiany uprawne. Summersweet nie wzbudza dużego zainteresowania wśród saren i innych zwierząt czterokopytnych.

Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2022