Założenie ogrodu od podstaw wydaje się być czasochłonnym zadaniem, ale tak naprawdę wszystko zależy od tego, jaki projekt wybierzesz. Warto go dostosować nie tylko do gustu, ale także do warunków panujących na działce. Przy pochyłym terenie najlepszą, a przy tym bardzo ciekawą wizualnie opcją będzie ogród kaskadowy, który będzie mieć w sobie coś tajemniczego i nietypowego. Nie jest to nic skomplikowanego, dlatego z pewnością poradzisz sobie z tym sam.
Czym jest ogród kaskadowy?
Optymalne, funkcjonalne zagospodarowanie terenu wokół domu to między innymi stworzenie praktycznego i ładnego ogrodu, w którym się zrelaksujesz, a przy okazji przyjmiesz gości. Trudne tereny, na których jest dużo nierówności, wymagają nieco większego zaangażowania, szczególnie jeśli chcesz je wyrównać. Nie jest to jednak konieczne! Przy ogródku kaskadowym działka nie musi być równa. Wręcz przeciwnie – wzniesienia i stoki będą sporą zaletą!
Same kaskady są po prostu kompozycjami murków oporowych, które prowadzi się przez ogród. Dzięki nim można wyrównać nieco teren, ale nie tworząc z niego płaskiej powierzchni. Rozwiązanie to czyni ogródek znacznie ciekawszym i pozwala na urozmaicenie podwórka.
Zalety ogrodu kaskadowego
Do stworzenia kaskad potrzebne będą kamienne mury oporowe, będące podparciem dla kolejnych, wyższych półek terenu. Ponadto murki te powinny łączyć się ze schodami. Te ostatnie są potrzebne, żeby dało się swobodnie przemieszczać po „piętrowym” ogrodzie. Dodatkowym atutem ogródków kaskadowych jest to, że wyglądają one dobrze przez cały rok, a nie tylko wiosną czy latem. Da się tu bowiem grać nie tylko roślinami, ale także małą architekturą. Wszystko to sprawia, że podwórko nie jest nudne i nijakie. Dużo się na nim dzieje, a dzięki kaskadom można posadzić dużo roślin. Poza tym dobrze jest urozmaicić ogródek alejkami, ścieżkami czy skalniakami.
Jakie materiały pasują do ogródka kaskadowego?
Wiele zależy od tego, jakich materiałów użyjesz do stworzenia murów. Możesz postawić na naturalny kamień, systemy murowe czy nietypowe cegły. Dowolność jest tu spora, ale pamiętaj, aby materiał dostosować do efektu, jaki chcesz osiągnąć. Kamienie dadzą bowiem bardziej naturalny wygląd, ale – w przeciwieństwie do systemów murowych – nie będą pasować do nowoczesnych.
Czy warto zrobić ogród kaskadowy?
Jest to naprawdę świetna aranżacja dla osób, które chcą, żeby na działce dużo się działo. Efekt finalny będzie naprawdę imponujący, dlatego warto poświęcić trochę czasu. Za wadę można jednak uznać fakt, że taki ogród to dość drogie rozwiązanie. Wymaga ono bowiem sporo materiałów, a jeśli nie masz umiejętności budowlanych, to będziesz musiał zapłacić również za projekt i ekipę, która taką aranżację wykona. Koszty to między innymi mury, ale też fundamenty pod nimi. Im większa pochyłość terenu, tym więcej półek będzie koniecznych, a to zwiększa koszty. Jeśli natomiast chodzi o meble, tutaj problematyczne bywa to, że trzeba je zwykle ulokować jedynie na tarasie, ponieważ na nierównej powierzchni ogrodu niekoniecznie znajdzie się dla nich wystarczająco dużo miejsca.
Jakie kwiaty można uprawiać w ogrodzie kaskadowym?
W tym przypadku nie ma jakichś sztywnych reguł – ogród kaskadowy daje dużą dowolność. Uprawiaj to, co ci się podoba. Nie stylizuje się tu bowiem ogrodu na konkretny wzór, a głównie chodzi o wykorzystanie cech terenu. Warto jednak sadzić kwiaty w grupach i zrobić to tak, aby przez cały rok cieszyły one oko. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać rośliny kaskadowe, których pędy zwisają i tworzą zasłony. Sprawdzi się to przede wszystkim przy altankach i tarasach, ale równie dobrze mogą one być elementem ścian domu. Warto zasadzić kilka w donicach, które powiesisz na balustradzie czy na suficie. Przykładami są: surfinia, fuksja zwisająca, stroiczka, pelargonia bluszczolistna czy bakopa.
Wiesz już, czym jest ogród kaskadowy i jak powinien wyglądać. Pozwoli ci on na wykorzystanie pochyłego terenu, który do tej pory wydawał się bezużyteczny. Zastanów się, jaki kwiaty ogrodowe lubisz najbardziej i stwórz swój zakątek pełen różnorodnej zieleni.