Włosy muszą znieść naprawdę dużo – farbowanie, rozjaśnianie, suszenie i stylizacja z użyciem wysokiej temperatury.to dla nich wyzwanie. Wzrasta jednak świadomość tego, jak odbija się to na ich kondycji. Coraz rozważniej dobierane są więc linie kosmetyków, ale tę profesjonalną pielęgnację warto uzupełnić środkami, które pochodzą z natury.
Pielęgnacja włosów farbowanych
Farbowanie włosów stanowi jeden z najpopularniejszych zabiegów w salonach fryzjerskich. Dobrze dobrany kolor nie tylko poprawia samopoczucie, ale także podkreśla kolor oczu i wydobywa rysy twarzy. Mimo że na rynku dostępne są farby, które nie niszczą wrażliwych pukli, konieczne jest wdrożenie odpowiedniej pielęgnacji. Warto zaopatrzyć się w szampon, odżywkę oraz maskę do włosów farbowanych – z uwzględnieniem ich odcienia. Ich skład został tak dobrany, by nie tylko przedłużać trwałość koloru, ale także przywracać kosmykom optymalny poziom nawilżenia. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Włosy farbowane – pielęgnacja.
Warto sięgnąć również po wyciągi z roślin. Włosy farbowane bardzo dobrze reagują na oleje, które można stosować na końcówki lub wykorzystać w zabiegu olejowania. Odżywczą moc mają między innymi olejki z pestek winogron oraz kokosowe, zapewniające długotrwałą regenerację. Przy włosach farbowanych dobrze jest sięgać po produkty do pielęgnacji zawierające ekstrakt z nasion słonecznika. Ten składnik nadaje bowiem blasku, podkreśla kolor, a oprócz tego chroni kosmyki i skórę głowy przed szkodliwym działaniem promieni UV.
Pielęgnacja włosów kręconych
Jeśli masz kręcone włosy, pielęgnacja wymaga odpowiedniego podejścia, ponieważ wcale nie są tak łatwe w utrzymaniu, jak może się wydawać. Zwykle mają tendencję do przesuszania, puszenia i bywają szorstkie w dotyku. Są to włosy o wysokiej porowatości, dla których koniecznie trzeba dobrać odpowiednie kosmetyki. W przeciwnym razie skręt nie będzie tak wyraźny i stracą swoją objętość. Zamiast pełnych życia loków, na głowie pojawi się „siano”, dlatego tak ważne jest, by zapewnić włosom równowagę PEH.
Oprócz profesjonalnych kosmetyków, które przeznaczone są do pielęgnacji włosów kręconych, można stosować również naturalne środki. Loki potrzebują dogłębnego nawilżenia, a rośliną mającą takie właściwości jest aloes. Można go stosować jako składnik domowych masek dla włosów suchych i kręconych. Zapewni im optymalne nawilżenie, a także wygładzi je i ograniczy zjawisko puszenia się. Można go łączyć z olejkami albo stosować bez dodatków.
Pielęgnacja włosów z tendencją do wypadania
Jeśli włosy zaczynają wypadać, należy zadbać przede wszystkim o ich wzmocnienie. Każdego dnia tracimy do 100 włosów, jednak jeśli jest ich więcej, warto podjąć odpowiednie starania. Powodem może być niewłaściwa pielęgnacja – zbyt wysoka temperatura podczas suszenia, częste prostowanie czy kręcenie, a także ciasne upięcia. Dobrze jest na jakiś czas z tego zrezygnować, skupiając się na zapewnieniu im warunków do odbudowy.
W tym celu należy sięgnąć po linie kosmetyków, które wzmocnią cebulki i pobudzą pracę mieszków włosowych. Takie właściwości wykazuje wspomniany wcześniej aloes. Sprawdzają się również wcierki, które zostały oparte na wyciągach roślinnych. Porost włosów można pobudzić, stosując kosmetyki na bazie kozieradki, zawierającej mnóstwo potrzebnych składników odżywczych (w tym krzem, selen czy żelazo). Bardzo polecane są również zabiegi olejowania, w których wykorzystywany jest na przykład olej lniany, z bawełny czy pestek winogron. Najlepsze efekty uzyskuje się, gdy pozostawi się je na całą noc, a następnie umyje.
Naturalna pielęgnacja włosów – podsumowanie
Olejki czy wyciągi z roślin znakomicie odżywiają problematyczne włosy. Można je stosować jako uzupełnienie tradycyjnej pielęgnacji, ale warto ich również szukać w liniach kosmetyków. Oprócz tego na kondycję włosów wpływa dobrze zbilansowana dieta oraz ograniczenie zabiegów stylizacyjnych, które wymagają stosowania wysokiej temperatury.