Dla niektórych wydanie kilku tysięcy złotych na najdroższe kwiaty świata jest szaleństwem. Inni z kolei doceniają niezwykłą urodę tych roślin i widzą w nich subtelny przejaw życia, o który mogą skrupulatnie dbać i obserwować jego przebieg. Są też miłośnicy kwiatów, którzy w swoich domach posiadają niezwykłe kolekcje rozmaitych roślin, a każdy nowy okaz przynosi im ogromną radość. 

Zapamiętaj!

  • Czynniki, które wpływają na ceny najdroższych roślin to m.in. wielkość, rzadkość występowania i unikalny wygląd.
  • W pierwszej piątce najdroższych kwiatów na świecie znalazły się Monstera adansonii Variegata, Philodendron erubescens Pink Princess, Alocasia azlanii, Shenzhen Nongke Orchid oraz Ficus lyrata.
  • Cenione są walory estetyczne tych roślin doniczkowych, a także ich właściwości oczyszczające powietrze.
  • Młode sadzonki są tańsze i dają możliwość uprawy roślin doniczkowych w czasie.
  • Społeczności wymiany roślin zapewniają dostęp do bardziej przystępnych cenowo okazów najdroższych kwiatów świata.

Najdroższe kwiaty świata – co wpływa na ich cenę?

Najdroższe kwiaty swiata co wpływa na ich cenę

Jak więc widać, powody, dla których ludzie kupują najdroższe kwiaty, są różne. Pozostaje jedynie pytanie: co wpływa na tak wysokie ceny roślin? Oto najczęstsze czynniki:

  • rozmiar – najdroższe kwiaty w Polsce najczęściej (choć oczywiście nie zawsze) są okazałe, co oznacza, że były hodowane przez wiele długich lat;
  • rzadkość – niektóre okazy kwiatów są bardzo drogie, ponieważ są trudno dostępne, a ich uprawa jest wymagająca i kosztowna;
  • wyjątkowy wygląd – pewne gatunki kwiatów są bardzo do siebie podobne. Najdroższe kwiaty z kolei charakteryzują się nietypowym ubarwieniem lub charakterystycznym kształtem liści.

Najdroższe kwiaty w Polsce – czy warto je kupować?

Najdroższe kwiaty w Polsce czy warto je kupować

Popularność kwiatów doniczkowych jest obecnie ogromna. Wiele osób pragnie mieć w mieszkaniu namiastkę natury, dlatego domowe kolekcje roślin bardzo często sięgają dziesiątek okazów. Kwiaty pełnią w domu nie tylko funkcję dekoracyjną, ale również zdrowotną – działają uspokajająco, tworzą przyjemną atmosferę i oczyszczają powietrze. Jeśli zależy ci, aby wzbogacić swoją kolekcję roślin o drogie kwiaty, jednak ich zakup wydaje się zbyt dużym wydatkiem, jest na to rozwiązanie. Kredyt gotówkowy weźmiesz na stronie pozyczkaportal.pl, dzięki czemu kupno wymarzonej rośliny nie naruszy domowego budżetu.

Najdroższe kwiaty świata – top 5 roślin doniczkowych

najdroższe kwiaty świata top 5 roślin doniczkowych

Zastanawiasz się, jakie są najdroższe kwiaty? Jeśli kolekcjonujesz rośliny doniczkowe, istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz je już w swojej domowej dżungli. Sprawdź koniecznie!

Monstera adansonii ‘Variegata’

monstera adansonii variegata - najdroższe kwiaty świata top 5 roślin doniczkowych

Ta roślina to perełka dla kolekcjonerów. Ma charakterystyczne, cienkie i spiczaste liście z nierównomiernymi dziurami. Wyjątkowość tego gatunku monstery z całą pewnością przypisuje się wybarwieniu rośliny  – od zieleni, przez żółcie i biel. Niewielkie sadzonki rośliny kosztują 1000–2000 zł. Cena dorosłych okazów to kilka tysięcy złotych.

Philodendron erubescens ‘Pink Princess’ 

philodendron erubescens pink princess 
Filo gèn’ via Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Filodendron „Różowa Księżniczka” to wyjątkowo piękne pnącze, a jego różowo-zielone liście czynią go niezwykłą, kolekcjonerską zdobyczą. Młodziutkie sadzonki tego filodendrona kosztują od 70 do 100 zł. Cena za większe okazy to 500–1000 zł.

Alocasia azlanii 

alocasia azlanii - najdroższe kwiaty świata top 5 roślin doniczkowych

Alokazja Azlanii to kwiat o dużych, pofalowanych liściach w kolorze fioletowym, które wraz z rozwojem rośliny stają się coraz ciemniejsze. Sadzonki można kupić za około 100 zł. Nieco większe okazy o wysokości 20 cm kosztują od 300 do 700 zł.

Orchidea Shenzhen Nongke

orchidea shenzhen nongke - najdroższe kwiaty świata top 5 roślin doniczkowych

Orchidea Shenzhen Nongke to z całą pewnością najdroższy kwiat świata. Ta piękna roślina została stworzona przez człowieka. Co ciekawe, potrzebuje około 5 lat, aby zakwitnąć. Cena orchidei Shenzhen Nongke to około 200 000 dolarów!

Ficus lyrata

ficus lyrata - najdroższe kwiaty świata top 5 roślin doniczkowych

Fikus lirolistny to piękna roślina o sporych, pofalowanych liściach. Osiąga imponujące rozmiary, przez co pięknie ozdabia duże przestrzenie. Niewielkie fikusy lirolistne kosztują nie więcej niż 100 zł, natomiast ceny kilkumetrowych okazów mogą sięgać nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Najdroższe kwiaty – walory estetyczne i nie tylko

najdroższe kwiaty – walory estetyczne i nie tylko

Okazuje się, że najdroższe kwiaty są chętnie kupowane nie tylko w Polsce, ale również na całym świecie. Przedstawione przez nas okazy to tylko niektóre z popularnych wśród kolekcjonerów, drogich roślin. Jak wspomnieliśmy wcześniej, kwiaty cenione są nie tylko ze względu na wygląd, ale również korzyści zdrowotne dla człowieka. Wiele kwiatów doniczkowych oczyszcza powietrze, dlatego tym bardziej warto ustawić je w domu. Do najpopularniejszych roślin o takich właściwościach należą: paprotka zwyczajna, zielistka Sternberga i skrzydłokwiat. Więcej kwiatów oczyszczających powietrze znajdziesz tutaj: https://oddychamzenergia.pl/rosliny-oczyszczajace-powietrze.
Jeśli chcesz kupić najdroższe kwiaty świata za mniejsze pieniądze, zwróć uwagę na młode sadzonki – są o  wiele tańsze. Pamiętaj jednak, że w przypadku niektórych roślin trzeba będzie poczekać nawet kilka lat, aby cieszyć się imponującym ich rozmiarem. Ciekawym rozwiązaniem dla osób, które pragną uprawiać najdroższe kwiaty świata, jest wymiana roślin pomiędzy kolekcjonerami. Takie społeczności znaleźć można na przykład w internecie.

Zobacz także: