Monstera siltepecana to roślina kolekcjonerska. Pochodzi z tropikalnych rejonów Meksyku i Indii. Jest pnączem, które w naturze porasta pnie wysokich drzew. Jej lancetowate liście dorastają do 30 cm długości. Gdy są młode, na zielonej blaszce widoczne są srebrzyste smugi. Na tak pięknym tle wyraźnie odznaczają się nerwy w kolorze ciemnej zieleni. Im liście są starsze, tym ich kolor coraz bardziej zmierza ku zielonemu, a srebrne wybarwienia stają się mniej widoczne. Na liściach zaczynają pojawiać się także charakterystyczne dla monster podłużne dziury. Jak dbać o ten gatunek? Czy jest trudny w uprawie? Czy nadaje się dla początkujących miłośników roślin? Przeczytaj, aby się dowiedzieć.

Zapamiętaj!

  • Monstera siltepecana to rzadki gatunek Monstery charakteryzujący się srebrzystym odcieniem młodych liści.
  • Jest to roślina pnąca, która rośnie na wysokich drzewach w tropikalnych regionach Meksyku i Indii.
  • Roślina ta jest idealna dla kolekcjonerów i stosunkowo łatwa w pielęgnacji, nawet dla początkujących.
  • Najlepsze dla tej rośliny jest rozproszone światło.
  • Optymalna temperatura dla Monstery siltepecana wynosi między 18 a 22°C, a roślina preferuje wilgotne powietrze.
  • Roślinę należy przesadzać tylko wtedy, gdy korzenie wyrastają z doniczki.

Monstera siltepecana – jak ją uprawiać?

Pomimo że jest to bardzo rzadka, kolekcjonerska kuzynka słynnego gatunku Monstera deliciosa, z pielęgnacją poradzi sobie nawet osoba mało doświadczona. Monstera siltepecana jest w stanie dostosować się nawet do trudniejszych warunków uprawy i jest odporna na drobne zaniedbania. O czym warto pamiętać?

monstera siltepecana - jak ją uprawiać

Monstera siltepecana – stanowisko

Najważniejszą kwestią w wyborze odpowiedniego stanowiska jest słońce. Monstera siltepecana najlepiej rośnie w jasnym pomieszczeniu, jednak nie narażaj jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Zdecydowanie korzystniejsze będzie światło rozproszone, które nie spali liści. Dobre będzie także stanowisko półcieniste.

Ważnym elementem jest podpora, ponieważ roślina ta jest pnączem. Jeśli zabraknie drabinki lub palika bambusowego lub owiniętego włóknem kokosowym, liście Monstera siltepecana nie dojrzeją i pozostaną srebrzyste i bez dziur. Ponadto roślina może wolniej rosnąć i wypuszczać nowe liście.

Najlepszą temperaturą dla tego gatunku monstery będzie 18–22°C. Jest dość odporny na wahania temperatur, jednak poniżej 15°C może całkowicie zahamować swój wzrost. Lubi wilgotne powietrze. Zbyt suche może powodować zasychanie końcówek liści. Dobrym pomysłem jest postawienie rośliny w pobliżu nawilżacza powietrza, pojemnika z wilgotnym keramzytem lub spryskiwanie liści miękką wodą.

Monstera siltepecana – podlewanie

Ten gatunek monstery preferuje delikatnie wilgotne podłoże, lecz jest wrażliwy na zbyt dużą ilość wody. Przelanie może doprowadzić do gnicia korzeni i obumierania rośliny. Jeśli już do niego dojdzie, koniecznie wyjmij roślinę z ziemi i sprawdź stan korzeni. Usuń całą martwą tkankę i pozostaw pozostałą część monstery do wysuszenia. Następnie posadź do świeżej ziemi i delikatnie podlej dopiero po upływie około 48 godzin. 

Monstera siltepecana wymaga podlewania latem do 2 razy w tygodniu, zimą około 2 razy w miesiącu. Możesz też sprawdzać stan podłoża – jeśli wierzchnia warstwa jest całkowicie przeschnięta, możesz dostarczyć roślinie wody.

Ciekawostka

Monstera siltepecana to w naturze roślina epifityczna, czyli rosnąca na powierzchni drzew, a nie w ziemi. W warunkach domowych roślina ta może być uprawiana w doniczkach z odpowiednią strukturą podpierającą, ale w naturalnym środowisku zwykle rośnie na pniach lub gałęziach drzew, wykorzystując je jako podparcie do wspinaczki.

Monstera siltepecana – przesadzanie

Częste przesadzanie nie służy roślinom, dlatego dobrze wiedzieć, kiedy rzeczywiście to robić. Przede wszystkim – gdy korzenie przestają się mieścić w doniczce. U młodych roślin do takiej sytuacji może dochodzić nawet każdego roku, u starszych rzadziej – raz na 2-3 lata. Jednak nawet gdy korzenie mają w doniczce wystarczająco dużo miejsca, musisz pamiętać, że z ziemi czerpią składniki odżywcze. Warto więc wiosną każdego roku wymienić wierzchnią warstwę ziemi lub dosypać świeżej, jeśli w doniczce jest miejsce.

Jak widzisz, Monstera siltepecana nie jest skomplikowana w uprawie i może sobie na nią pozwolić każdy. Jeśli interesują cię rośliny kolekcjonerskie, warto na nią polować!

monstera siltepecana - przesadzanie

Często zadawane pytania

Jak wyglądają liście Monstery siltepecana?

Liście Monstery siltepecana są jajowate i mają długość około 10-15 cm. Są one ciemnozielone z jasnymi, srebrzystymi żyłkami.

Jakie wymagania ma Monstera siltepecana w kwestii pielęgnacji?

Monstera siltepecana lubi jasne, ale pozbawione bezpośredniego nasłonecznienia miejsca. Wymaga regularnego podlewania, ale ziemia powinna być dobrze przepuszczalna, aby uniknąć nadmiaru wilgoci. Roślina lubi także wysoką wilgotność powietrza, więc warto ją spryskiwać wodą lub umieścić blisko źródła wilgoci, takiego jak fontanna.

Czy Monstera siltepecana jest toksyczna dla zwierząt lub ludzi?

Tak, liście i łodygi Monstery siltepecana są toksyczne dla ludzi i zwierząt. Zawierają one substancje drażniące i trujące, które mogą powodować podrażnienia skóry i układu pokarmowego, a także problemy z oddychaniem.

monstera siltepecana - najczęsciej zadawane pytania
Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023