Monstera siltepecana to rzadki gatunek monstery o charakterystycznym srebrzystym zabarwieniu młodych liści. Zobacz, jak uprawiać to pnącze.
Monstera siltepecana to roślina kolekcjonerska. Pochodzi z tropikalnych rejonów Meksyku i Indii. Jest pnączem, które w naturze porasta pnie wysokich drzew. Jej lancetowate liście dorastają do 30 cm długości. Gdy są młode, na zielonej blaszce widoczne są srebrzyste smugi. Na tak pięknym tle wyraźnie odznaczają się nerwy w kolorze ciemnej zieleni. Im liście są starsze, tym ich kolor coraz bardziej zmierza ku zielonemu, a srebrne wybarwienia stają się mniej widoczne. Na liściach zaczynają pojawiać się także charakterystyczne dla monster podłużne dziury. Jak dbać o ten gatunek? Czy jest trudny w uprawie? Czy nadaje się dla początkujących miłośników roślin? Przeczytaj, aby się dowiedzieć.
Monstera siltepecana – jak ją uprawiać?
Pomimo że jest to bardzo rzadka, kolekcjonerska kuzynka słynnego gatunku Monstera deliciosa, z pielęgnacją poradzi sobie nawet osoba mało doświadczona. Monstera siltepecana jest w stanie dostosować się nawet do trudniejszych warunków uprawy i jest odporna na drobne zaniedbania. O czym warto pamiętać?
Monstera siltepecana – stanowisko
Najważniejszą kwestią w wyborze odpowiedniego stanowiska jest słońce. Monstera siltepecana najlepiej rośnie w jasnym pomieszczeniu, jednak nie narażaj jej na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Zdecydowanie korzystniejsze będzie światło rozproszone, które nie spali liści. Dobre będzie także stanowisko półcieniste.
Ważnym elementem jest podpora, ponieważ roślina ta jest pnączem. Jeśli zabraknie drabinki lub palika bambusowego lub owiniętego włóknem kokosowym, liście Monstera siltepecana nie dojrzeją i pozostaną srebrzyste i bez dziur. Ponadto roślina może wolniej rosnąć i wypuszczać nowe liście.
Najlepszą temperaturą dla tego gatunku monstery będzie 18–22°C. Jest dość odporny na wahania temperatur, jednak poniżej 15°C może całkowicie zahamować swój wzrost. Lubi wilgotne powietrze. Zbyt suche może powodować zasychanie końcówek liści. Dobrym pomysłem jest postawienie rośliny w pobliżu nawilżacza powietrza, pojemnika z wilgotnym keramzytem lub spryskiwanie liści miękką wodą.
Monstera siltepecana – podlewanie
Ten gatunek monstery preferuje delikatnie wilgotne podłoże, lecz jest wrażliwy na zbyt dużą ilość wody. Przelanie może doprowadzić do gnicia korzeni i obumierania rośliny. Jeśli już do niego dojdzie, koniecznie wyjmij roślinę z ziemi i sprawdź stan korzeni. Usuń całą martwą tkankę i pozostaw pozostałą część monstery do wysuszenia. Następnie posadź do świeżej ziemi i delikatnie podlej dopiero po upływie około 48 godzin.
Monstera siltepecana wymaga podlewania latem do 2 razy w tygodniu, zimą około 2 razy w miesiącu. Możesz też sprawdzać stan podłoża – jeśli wierzchnia warstwa jest całkowicie przeschnięta, możesz dostarczyć roślinie wody.
Monstera siltepecana – przesadzanie
Częste przesadzanie nie służy roślinom, dlatego dobrze wiedzieć, kiedy rzeczywiście to robić. Przede wszystkim – gdy korzenie przestają się mieścić w doniczce. U młodych roślin do takiej sytuacji może dochodzić nawet każdego roku, u starszych rzadziej – raz na 2-3 lata. Jednak nawet gdy korzenie mają w doniczce wystarczająco dużo miejsca, musisz pamiętać, że z ziemi czerpią składniki odżywcze. Warto więc wiosną każdego roku wymienić wierzchnią warstwę ziemi lub dosypać świeżej, jeśli w doniczce jest miejsce.
Jak widzisz, Monstera siltepecana nie jest skomplikowana w uprawie i może sobie na nią pozwolić każdy. Jeśli interesują cię rośliny kolekcjonerskie, warto na nią polować!
Zobacz także:- Monstera dubia – monstera inna niż wszystkie
- Monstera adansonii – jak dbać o olbrzyma z dziurawymi liśćmi?
- Monstera deliciosa variegata – biało zielona piękność. Sprawdź, jak ją uprawiać!
- Monstera – jak dbać o najmodniejszą obecnie roślinę?
- Obi – kwiaty doniczkowe na każdą kieszeń i na każdy metraż
- Palma kencja – duża roślina dla początkujących
- Jak dbać i pielęgnować roślinę, jaką jest Ficus pumila?
- Melisa – uprawa zioła o właściwościach uspokajających. Sprawdź, jak je uprawiać i pielęgnować!
- Szczawik trójkątny – koniczynka szczęścia w doniczce. Poznaj warunki uprawy
- Róże miniaturowe – zapach ogrodu w twoim domu. Zasady pielęgnacji róż
- Ficus ginseng – najmodniejsze drzewko bonsai w twoim domu
- Dendrobium nobile – pielęgnacja i uprawa storczyka Dendrobium