Monstera marmorata to rzadka kolekcjonerska monstera. Nie jest łatwo ją kupić, trzeba też słono zapłacić za sadzonkę. Jak o nią dbać, gdy już staniesz się właścicielem tego niecodziennego gatunku? Sprawdź!
Monstera marmorata to roślina wyróżniająca się zjawiskowymi, marmurkowymi liśćmi. Każdy z nich jest jedyny w swoim rodzaju, upstrzony białymi i kremowo-żółtymi wzorami. Kształtem przypomina liść monstery dziurawej – również jest duży i ma charakterystyczne otwory. A jakie są różnice w pielęgnacji? Czy tak rzadki gatunek wymaga specjalistycznego traktowania? Jak podlewać tę roślinę? Jak ją nawozić? Czy konieczne jest dla niej specjalne miejsce? Przeczytaj artykuł, by się dowiedzieć.
Monstera marmorata – pielęgnacja
Pomimo że monstera marmorata jest niezwykłą rośliną, którą niełatwo kupić, jej pielęgnacja nie różni się zbytnio od pielęgnacji innych gatunków monster. Jest pnączem pochodzącym z lasów tropikalnych. W naturze pokrywa ich poszycie oraz pnie się po drzewach. W warunkach domowych będzie wdzięczna za podobne warunki – półcieniste stanowisko i dużą wilgotność powietrza, jednak świetnie poradzi sobie także w nieco mniej sprzyjających.
Monstera marmorata – stanowisko
Jak każda roślina, marmorata potrzebuje słońca. Nie lubi jednak pełnej ekspozycji. Bezpośrednio padające na liście promienie słoneczne mogą je uszkodzić. Dlatego najlepsze będzie jasne stanowisko w głębi pomieszczenia, gdzie dochodzi rozproszone światło. Monstera marmorata poradzi sobie także na stanowisku lekko zacienionym, lecz niedostateczna ilość słońca może zahamować jej wzrost. Idealną temperaturą dla niej będzie 20–24°C.
Monstera marmorata – podlewanie
Jak większość monster, marmorata lubi umiarkowaną ilość wody. Latem podlewaj ją raz w tygodniu, zimą rzadziej – nawet raz na 2–3 tygodnie. Ważne, by nie przelać rośliny, ponieważ spowoduje to gnicie korzeni, które może doprowadzić nawet do śmierci monstery. Dobrą metodą sprawdzania, czy roślinę należy już podlać, jest ocena wierzchniej warstwy podłoża. Jeśli jest przeschnięta – monstera marmorata potrzebuje wody.
Dobrym sposobem na zapobieganie przelaniu jest zapewnienie przepuszczalnego podłoża oraz warstwy drenażu na dnie doniczki. Monstera marmorata lubi wilgotne powietrze. Jeśli do drenażu używasz keramzytu, możesz także zastosować go jako nawilżacz powietrza. Wystarczy, że umieścisz go na podstawce wypełnionej wodą w pobliżu rośliny.
Monstera marmorata – nawożenie
Czas nawożenia to przede wszystkim wiosna i lato, kiedy roślina najintensywniej rośnie. W tym czasie raz na dwa tygodnie dodawaj nawóz mineralny do wody, którą podlewasz monsterę marmoratę. Zimą możesz zrezygnować z nawożenia lub mocno je ograniczyć.
Monstera marmorata – przesadzanie
Podczas wzrostu monstery rozrasta się jej bryła korzeniowa. Roślina zużywa także składniki odżywcze zawarte w ziemi, dlatego należy pamiętać o jej przesadzaniu. Gdy monstera marmorata jest młoda, przesadzaj ją raz do roku. Starsza roślina potrzebuje zmiany podłoża i doniczki rzadziej – raz na 2–3 lata. Jeśli widzisz, że bryła korzeniowa nie wypełnia jeszcze poprzedniego pojemnika, ale ubyło ziemi – możesz wymienić jej wierzchnią warstwę.
Ile kosztuje monstera marmorata?
Nie łatwo zdobyć tę roślinę. Jest to gatunek kolekcjonerski, rzadko dostępny w sklepach ogrodniczych czy kwiaciarniach. Ze względu na wysoką cenę monsterę marmoratę spotkasz głównie w domach pasjonatów. Za sadzonkę trzeba zapłacić ponad 2000 zł.
Często pojęcie rośliny kolekcjonerskiej wywołuje skojarzenia ze skomplikowaną uprawą wymagającą poświęcenia dużej ilości czasu. Tak naprawdę wystarczy znać kilka podstawowych zasad, by wiedzieć, jak obchodzić się z taką rośliną. Monstera marmorata ze względu na niewielkie wymagania jest świetnym okazem dla początkujących kolekcjonerów.
Zobacz także:- Monstera acuminata – roślina idealna do małego mieszkania
- Monstera dubia – monstera inna niż wszystkie
- Monstera adansonii – jak dbać o olbrzyma z dziurawymi liśćmi?
- Monstera deliciosa variegata – biało zielona piękność. Sprawdź, jak ją uprawiać!
- Monstera siltepecana – czy początkujący hodowca poradzi sobie z rośliną kolekcjonerską? Warunki uprawy rzadkiej monstery
- Monstera – jak dbać o najmodniejszą obecnie roślinę?