Monstera Marmorata to roślina wyróżniająca się zjawiskowymi, marmurkowymi liśćmi. Każdy z nich jest jedyny w swoim rodzaju, upstrzony żółtymi lub jasnozielonymi wzorami. Kształtem przypomina liść monstery dziurawej – również jest duży i ma charakterystyczne otwory. A jakie są różnice w pielęgnacji? Czy tak rzadki gatunek wymaga specjalistycznego traktowania? Jak podlewać tę roślinę? Jak ją nawozić? Czy konieczne jest dla niej specjalne miejsce? Przeczytaj artykuł, by się dowiedzieć.

Zapamiętaj!

  • Monstera 'Marmorata’ to rzadka i droga odmiana monstery. Najtańsze sadzonki (cięte węzły) kosztują ok. 600 złotych, ukorzenione sadzonki ponad 2 tysiące, a dojrzałe rośliny nawet 6 tysięcy! 💰
  • Można ja spotkać na portalach aukcyjnych pod różnymi, nieraz złożonymi nazwami – Monstera deliciosa Yellow Variegata 'Marmorata’, Monstera Yellow Variegata Marmorata, Monstera Marmorata Yellow Aurea, albo po prostu Monstera Marmorata 🪴
  • Istnieją też tańsze odmiany monstery Variegata, np. Thai Constellation, której żółte plamy są jaśniejsze i mniej nasycone 💛
  • Ma podobne potrzeby, co inne monstery 🪴
  • Wymaga stanowiska z rozproszonym światłem (lub lekko zacienionego), wilgotnego powietrza i umiarkowanego podlewania ⛅💧
  • Optymalne temperatury dla niej to 20–24°C 🌡️
  • Przyda się także nawóz mineralny i regularne przesadzanie 🌱

Monstera Marmorata – pielęgnacja

Pomimo że monstera Marmorata jest niezwykłą rośliną, którą niełatwo kupić, jej pielęgnacja nie różni się zbytnio od pielęgnacji innych gatunków monster. Jest pnączem pochodzącym z lasów tropikalnych. W naturze pokrywa ich poszycie oraz pnie się po drzewach. W warunkach domowych będzie wdzięczna za podobne warunki – półcieniste stanowisko i dużą wilgotność powietrza, jednak świetnie poradzi sobie także w nieco mniej sprzyjających.

Monstera Marmorata – stanowisko

Jak każda roślina, Marmorata potrzebuje słońca. Nie lubi jednak pełnej ekspozycji. Bezpośrednio padające na liście promienie słoneczne mogą je uszkodzić. Dlatego najlepsze będzie jasne stanowisko w głębi pomieszczenia, gdzie dochodzi rozproszone światło. Monstera Marmorata poradzi sobie także na stanowisku lekko zacienionym, lecz niedostateczna ilość słońca może zahamować jej wzrost. Idealną temperaturą dla niej będzie 20–24°C.

Wymagania w skrócie:
- rozproszone światło
- 20–24 stopnie Celsjusza
- nawóz mineralny wiosną i latem raz na 2 tygodnie
- ziemia dla monster – torfowa lub uniwersalna z perlitem
- podlewaj umiarkowanie, latem raz w tygodniu, zimą raz na 2–3 tygodnie
- przesadzaj młodą monsterę raz w roku, starszą raz na 2–3 lata

Monstera Marmorata – podlewanie

Jak większość monster, Marmorata lubi umiarkowaną ilość wody. Latem podlewaj ją raz w tygodniu, zimą rzadziej – nawet raz na 2–3 tygodnie. Ważne, by nie przelać rośliny, ponieważ spowoduje to gnicie korzeni, które może doprowadzić nawet do śmierci monstery. Dobrą metodą sprawdzania, czy roślinę należy już podlać, jest ocena wierzchniej warstwy podłoża. Jeśli jest przeschnięta – monstera Marmorata potrzebuje wody. 

Dobrym sposobem na zapobieganie przelaniu jest zapewnienie przepuszczalnego podłoża oraz warstwy drenażu na dnie doniczki. Monstera deliciosa Marmorata lubi wilgotne powietrze. Jeśli do drenażu używasz keramzytu, możesz także zastosować go jako nawilżacz powietrza. Wystarczy, że umieścisz go na podstawce wypełnionej wodą w pobliżu rośliny.

Monstera Marmorata – nawożenie

Czas nawożenia to przede wszystkim wiosna i lato, kiedy roślina najintensywniej rośnie. W tym czasie raz na dwa tygodnie dodawaj nawóz mineralny do wody, którą podlewasz monsterę Marmoratę. Zimą możesz zrezygnować z nawożenia lub mocno je ograniczyć. 

Monstera Marmorata – przesadzanie 

Podczas wzrostu monstery rozrasta się jej bryła korzeniowa. Roślina zużywa także składniki odżywcze zawarte w ziemi, dlatego należy pamiętać o jej przesadzaniu. Gdy monstera Marmorata jest młoda, przesadzaj ją raz do roku. Starsza roślina potrzebuje zmiany podłoża i doniczki rzadziej – raz na 2–3 lata. Jeśli widzisz, że bryła korzeniowa nie wypełnia jeszcze poprzedniego pojemnika, ale ubyło ziemi – możesz wymienić jej wierzchnią warstwę.

Ile kosztuje monstera Marmorata?

Nie łatwo zdobyć tę roślinę. Jest to gatunek kolekcjonerski, rzadko dostępny w sklepach ogrodniczych czy kwiaciarniach. Ze względu na wysoką cenę monsterę Marmoratę spotkasz głównie w domach pasjonatów. Za sadzonkę trzeba zapłacić ponad 2000 zł. 

Monstera Marmorata to łatwa w uprawie roślina kolekcjonerska, którą możesz rozmnażać dalej!

Czy wiesz, że… 🔍

To jeszcze nie najdroższa odmiana monstery! O wiele trudniej dostać Monsterę deliciosę Yellow Marilyn, znaną też jako Giant Aurea. Ma ogromne, ciemnozielone liście z żółtymi wzorami. W jednym z polskich sklepów była dostępna w cenie… 44 900 zł. Na Etsy można ją dostać za 20 000 zł.

Często pojęcie rośliny kolekcjonerskiej wywołuje skojarzenia ze skomplikowaną uprawą wymagającą poświęcenia dużej ilości czasu. Tak naprawdę wystarczy znać kilka podstawowych zasad, by wiedzieć, jak obchodzić się z taką rośliną. Monstera Marmorata ze względu na niewielkie wymagania jest świetnym okazem dla początkujących kolekcjonerów.

Inne kolekcjonerskie monstery

OdmianaCena sadzonki
Aurea Mint2000 zł
Green on Green800–2000 zł
Thai Constellation200–300 zł
Variegated Rhaphidophora Tetrasperma Mint2000–3000 zł
Variegata Half Moon300–500 zł
Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023