Kto z nas nie marzy o pięknie urządzonym ogrodzie lub balkonie, na którym odpocznie po intensywnym dniu w pracy? Każdy potrzebuje miejsca, w którym będzie mógł zrelaksować się i naładować baterie. Dużo przyjemniej i łatwiej regenerować siły w urokliwym otoczeniu. Właśnie dlatego warto zaaranżować przestrzeń w zgodzie ze swoim gustem i zmysłem estetycznym. W znalezieniu odrobiny wytchnienia bez wątpienia pomoże również otoczenie się odpowiednią roślinnością. Laurencja jest ozdobną byliną, która z pewnością uatrakcyjni wypoczynek i pozytywnie wpłynie na wygląd ogrodu. Poznaj warunki uprawy!
Laurencja (Laurentia axillaris) – informacje ogólne
Laurencja (Laurentia axillaris) jest stosunkowo mała znaną i bardzo delikatną rośliną ozdobną. Jej inna nazwa to izotoma (Isotoma axillaris). Wyjątkowa roślina o gwiazdkowatych kwiatach pochodzi z południowo-wschodniej Australii. Ponieważ jest przyzwyczajona do gorącego klimatu, w naszych warunkach atmosferycznych może być uprawiana wyłącznie jako roślina jednoroczna. Wrażliwa na chłód bylina dorasta do 30 cm wysokości. Rodzaj ma kilka gatunków. Wśród ciekawych odmian wyróżniamy:
- „Blue Star” – kwiaty błękitne;
- „Indigo Star” – kwiaty w kolorze indygo;
- „Starshine Blue” – kwiaty jasnoniebieskie.
Morfologia rośliny ozdobnej – opis
Laurencja charakteryzuje się urokliwym wyglądem. Roślina ozdobna tworzy wiele drobnych, rozgałęzionych i ulistnionych pędów. Jej pokrój jest prawie zwarty i kulisty. Z pędów wyrastają delikatne, wąskie, pierzastodzielne liście o smukłych, ząbkowatych klapkach długości około 10 cm. Liście mają zieloną barwę. Kwiaty obficie pokrywają laurencję na końcach pędów. Ich kształt przypomina gwiazdki. Kwiaty pięknie pachną i pojawiają się już po 10-12 tygodniach od wysiewu nasion. Wyróżniamy odmiany o kwiatach w kolorze białym, różowym lub niebieskim. Okres kwitnienia trwa od wiosny do jesieni.
Uprawa laurencji
Laurencja jest rośliną bardzo dekoracyjną. Mimo swojej delikatności i dość jasno sprecyzowanych wymagań jest byliną łatwą w uprawie. Przy zapewnieniu odpowiedniej gleby i stanowiska oraz zapewnieniu właściwych zabiegów pielęgnacyjnych laurencja odwdzięczy się długim i obfitym kwitnieniem. Z jej uprawą nie powinni mieć problemu nawet amatorzy ogrodnictwa. W jakich miejscach znajduje zastosowanie laurencja? Jak dbać o ozdobną bylinę? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje o uprawie laurencji!
Wymagania dotyczące stanowiska i gleby
Laurencję poleca się sadzić lub wysiewać na stanowiskach słonecznych. Roślina akceptuje prawie każdą glebę ogrodniczą. Musi być ona jednak przepuszczalna, ponieważ bylina nie toleruje nadmiaru wody. Laurencja nie jest mrozoodporna. Z tego względu w naszym klimacie traktowana jest jako roślina jednoroczna. Można jednak pokusić się o jej przezimowanie. Aby to zrobić, przed nadejściem pierwszych przymrozków należy przechowywać roślinę przez okres zimy w widnym pomieszczeniu o temperaturze od 10 do 15 stopni Celsjusza.
Pielęgnacja laurencji
Wymagane zabiegi pielęgnacyjne są dość typowe. W przypadku wysadzania rośliny do gruntu ogrodowego należy pamiętać o jej nawożeniu. Najlepiej sprawdzi się kompost wymieszany z podłożem i nawozami mineralnymi. Nawóz stosujemy na wiosnę. Bardzo ważne jest także odpowiednie podlewanie – powinno odbywać się, gdy ziemia zacznie się przesuszać. Bylina uprawiana w donicy również powinna być zasilana nawozem nawet 1-2 razy w tygodniu i regularnie podlewana. W pielęgnacji bardzo ważne jest też usuwanie przekwitłych kwiatów. Sok z laurencji może podrażniać skórę – przy zabiegach należy więc zachować ostrożność.
Rozmnażanie
Roślinę rozmnaża się poprzez wysiew nasion (w okresie jesiennym lub wiosną) lub z sadzonek pędowych pobieranych latem. Należy pamiętać, że młode sadzonki koniecznie muszę zimować w jasnym pomieszczeniu w temperaturze kilkunastu stopni. Wysiewanie nasion nie jest skomplikowane – nasiona umieszczone w pojemniku wciskamy lekko deseczką w podłoże i nie zasypujemy ich ziemią. Jeśli temperatura wynosi od 16 do 20 stopni Celsjusza, pierwsze wschody pojawią się już po około 3 tygodniach. Siewki trzeba pikować i uszczykiwać w celu rozkrzewienia. Roślinę należy przesadzić w stałe miejsce dopiero po połowie maja.
Zastosowania – roślina balkonowa i rabatowa
Izotoma (laurencja) jest polecana nie tylko do dekoracji rabat i ogrodów, ale również tarasów i balkonów. Okazy rośliny mogą być z powodzeniem sadzone w donicach stojących i wiszących, skrzynkach balkonowych i innych pojemnikach. Bylina dobrze odnajdzie się również w oranżerii lub szklarni. Odpowiednio pielęgnowana laurencja osiąga do 30 cm wysokości i bardzo obficie kwitnie.
Laurencja jest niezwykle urokliwą byliną ozdobną. Systematyczna dbałość o właściwą wilgotność i odżywienie podłoża pozwoli uzyskać doskonały żywy element dekoracyjny w ogrodzie lub na balkonie. Pamiętaj, aby usunąć przekwitłe kwiaty!