• Kwiaty doniczkowe
    • Rośliny na balkon
    • Kwiaty z dyskontu
  • Ogród
    • Rośliny ogrodowe
      • Krzewy
      • Sadzenie
      • Kwitnienie
      • Rodzaje roślin
    • Trawy
    • Szkodniki w ogrodzie
    • Prace ogrodowe
    • Kalendarz ogrodnika
    • Oczko wodne
    • Skarpa i skalniak
  • Drzewa
    • Drzewa liściaste
    • Drzewa iglaste
    • Drzewa owocowe
  • Porady
    • Okazje
  • Redakcja
    • Kontakt
Logo gardeneo.pl
  • Prace ogrodowe

Jak samodzielnie zrobić kwietnik z palet? Dekoracja na taras DIY – instrukcja krok po kroku

15 kwietnia, 2022
kwietnik z palet

Majsterkowanie to twoje hobby? Spróbuj pójść krok dalej i samodzielnie zrobić zestaw mebli i dekoracji ogrodowych. Efektowny kwietnik z palet postawiony na tarasie będzie z pewnością źródłem wielkiej satysfakcji! Sprawdź, jak to zrobić.

Od jakiegoś czasu w ogrodach i na tarasach można spotkać modne meble wykonane z palet. Są praktyczne i ładne, ale ich największą zaletą jest to, że można je łatwo zrobić samemu. Konstrukcje z europalet nie wymagają ani szczególnych umiejętności, ani użycia zaawansowanych narzędzi. Ich tworzenie jest świetną zabawą, a gotowe meble pozwalają na dużą oszczędność miejsca na balkonie i na działce. Same palety to tani i łatwo dostępny produkt. Do wykonania kwietnika będziesz potrzebował tylko kilka podstawowych przyborów. Przeczytaj artykuł i przekonaj się, jak zrobić kwietnik z palet.

Z tego artykułu dowiesz się:
1 Meble z palet – od czego zacząć prace nad stojakiem na taras?
1.1 Kształt i rodzaj kwietnika
1.2 Potrzebne materiały do wykonania stojaka na doniczki
2 Jak zrobić najprostszy kwietnik z palet krok po kroku?
2.1 Prostota i funkcjonalność kwietnika z palety
2.2 Przygotowanie drewna palet do dalszej obróbki
2.3 Jak zabezpieczyć panele przed pleśnią?
2.4 Lakierobejca lub emulsja dla lepszego połysku i koloru
3 Sadzenie roślin w kwietniku DIY
3.1 Doniczki czy folia?

Meble z palet – od czego zacząć prace nad stojakiem na taras?

Należy zacząć od projektu kwietnika z palet. Dobry plan umożliwi ci dokonanie przemyślanych zakupów. Dzięki temu zgromadzisz wszystkie potrzebne materiały i narzędzia. To pozwoli ci zaoszczędzić czas i pieniądze. Zacznij od określenia wielkości kwietnika. Standardowa europaleta ma wymiary 1200 × 800 mm. W sprzedaży można znaleźć też palety o wymiarach mniejszych i nietypowych. Na podstawie tych wielkości możesz oszacować, jakich rozmiarów będzie kwietnik, który zbudujesz. Jeśli chcesz, możesz cały projekt starannie narysować na kartce lub użyć prostego programu. Wizualizacja pomysłu pomoże ci przejść do jego realizacji.

Zobacz także
Kocanka włochata – jak o nią zadbać? Sprawdź, jak uprawiać tę roślinę ogrodową

Kształt i rodzaj kwietnika

Zastanów się, gdzie chcesz postawić mebel. To pomoże określić, jaki ma mieć kształt oraz jak dużo miejsca będziesz mógł przeznaczyć na nasadzenia. Kwietniki wykonane z desek mogą być pionowe lub poziome. Jeśli dysponujesz dużą ilością przestrzeni, możesz też zdecydować się na przygotowanie skrzyń z palet. Gdy zależy ci na oszczędności miejsca, wybierz stojak na kwiaty stawiany w pionie. Taki rodzaj zajmuje zdecydowanie mniejszą powierzchnię i łatwo go zagospodarować. Warto też rozważyć to, czy kwietniki będą stały w jednym miejscu przez cały sezon, czy też wolisz zachować możliwość ich przesuwania. W drugim przypadku przydadzą się nóżki lub kółka przymocowane do spodu mebla.

Potrzebne materiały do wykonania stojaka na doniczki

Oprócz samej palety niezbędny będzie sprzęt do wyrównania drewna oraz preparat do impregnacji i masa szpachlowa przeznaczona do drewnianych powierzchni. Możesz użyć emalii do mebli ogrodowych, aby nadać paletom odpowiedni kolor. Jeśli twój projekt przewiduje oddzielenie desek z konstrukcji palety, musisz zaopatrzyć się także w solidny łom, który ułatwi ci to zadanie. Koniecznie zaopatrz się w folię malarską, aby nie pobrudzić otoczenia. Przydadzą się też pędzle i wałki, a także odzież robocza. Tworzenie kwietnika DIY to doskonała zabawa i ambitne zadanie. Im lepiej się do niego przygotujesz, tym bardziej zadowalające będą efekty, które zobaczysz, gdy umieścisz kwiaty w gotowym stojaku.

Jak zrobić najprostszy kwietnik z palet krok po kroku?

Palety to doskonałe źródło pozyskiwania budulca do wszelkich konstrukcji z drewna sosnowego. Jeśli chcesz zbudować stolik lub siedzisko ogrodowe, świetnym pomysłem jest uzupełnienie aranżacji o prosty drewniany stojak na kwiaty doniczkowe lub zioła. Taki samodzielnie wykonany zestaw to prosty i funkcjonalny komplet mebli, który dobrze zniesie warunki panujące na zewnątrz.

Zobacz także
Oleander – co to za kwiat? Uprawa i pielęgnacja oleandrów

Prostota i funkcjonalność kwietnika z palety

Aby wykonać stojak na kwiaty, nie musisz znać zaawansowanych metod ciesielskich. Do stworzenia konstrukcji z palet wystarczy podstawowa wiedza i umiejętności. Najłatwiejszy rodzaj kwietnika to po prostu postawiona na boku europaleta. Zmieści się zarówno na tarasie, jak i na balkonie. Można też umieścić ją przy ogrodzeniu lub wzdłuż ściany domu, garażu lub drewutni. Do takiego rodzaju dekoracji prawie nic nie trzeba modyfikować. Wystarczy odpowiednio zabezpieczyć drewno.

Przygotowanie drewna palet do dalszej obróbki

Palety wykonane są z surowego drewna domowego. Kupowane przez internet europalety mogą być lekko zniszczone pod wpływem warunków atmosferycznych i intensywnego użytkowania. Aby móc odpowiednio zabezpieczyć powierzchnię drewna, trzeba ją najpierw wyrównać. Zrobisz to za pomocą papieru ściernego o gradacji 80–100. Użycie szlifierki do drewna znacznie przyspieszy tę pracę. Staraj się wygładzić powierzchnię i usunąć wszystkie drzazgi. Po zakończeniu tego etapu uzupełnij powstałe ubytki za pomocą specjalnej masy szpachlowej do drewna.

Jak zabezpieczyć panele przed pleśnią?

Na wyszlifowane drewno trzeba nałożyć impregnat, który zapobiega rozwojowi pleśni. Grzyby pojawiają się w wilgotnym środowisku, dlatego kwietnik z palet musi być odpowiednio zabezpieczony. Mebel będzie wystawiony na działanie warunków atmosferycznych, a kwiaty będą regularnie podlewane i zraszane. Dlatego koniecznym etapem jest staranne nałożenie na całą powierzchnię bezbarwnego impregnatu do drewna. Pamiętaj o tym, aby impregnować dokładnie deski i łączniki, ponieważ wilgoć jest szkodliwa dla każdego elementu palety.

Lakierobejca lub emulsja dla lepszego połysku i koloru

Delikatnie błyszczącą powłokę zewnętrzną uzyskasz, gdy na wyschniętą warstwę impregnatu nałożysz lakierobejcę do drewna. Podkreśli ona naturalną urodę tego wszechstronnego surowca. Jeśli wolisz, aby twój kwietnik z palet miał inny kolor, pokryj deski preparatem do gruntowania powierzchni drewnianych, a następnie pomaluj farbą emulsyjną do drewna. Zwróć uwagę na to, aby wszystkie preparaty były przeznaczone do drewna. Uważnie czytaj instrukcje producenta. Po nałożeniu każdej warstwy odczekaj odpowiednią ilość czasu przed malowaniem kolejnej. W przeciwnym wypadku środki nie zdążą wniknąć w strukturę drewna i mogą odchodzić od desek.

Zobacz także
Ziarnopłon wiosenny (Ficaria verna) – uprawa i zastosowanie jaskra wiosennego

Sadzenie roślin w kwietniku DIY

Sposób sadzenia kwiatów zależy od rodzaju kwietnika. Możesz wykonać uchwyty pod doniczki umieszczone na szczebelkach palety. Uchwyty doniczkowe na balkon kupisz w każdym sklepie ogrodniczym. Sposób ich montażu jest identyczny, jak w przypadku balustrady. Na wieszakach należy następnie umieścić doniczki z kwiatami. Możesz też ukryć pojemniki w palecie.

Doniczki czy folia?

Pod spodem każdej europalety znajdują się trzy grubsze belki, które mogą służyć jako stojaki na plastikowe donice. Gdy postawisz swoją paletę tak, aby widzieć jej spód, przekonasz się, że wystarczy przybić listwę pod każdą z trzech belek, aby stworzyć wygodne półki. Ich wnętrze doskonale nadaje się do tego, aby umieścić tam kwiaty w pojemnikach. Kolejny sposób to wyłożenie powstałych półek solidną folią i uzupełnienie ich podłożem. Pamiętaj, aby wykonać niewielkie otwory, przez które wycieknie nadmiar wody.

Kwietnik z palet to funkcjonalny mebel na balkon, taras i do ogrodu. Możesz w nim wyeksponować zioła, rośliny ozdobne, a także poziomki lub truskawki. Zrób swój własny mebel na kwiaty w duchu zero-waste i zaskocz swoich bliskich nietuzinkową dekoracją otoczenia!

Zobacz także:
  • Klomby w ogrodzie – czym są klomby?
  • Jak samodzielnie zrobić doniczki z cementu? Dowiedz się, jak wykonać betonowe doniczki na kwiaty
  • Jak samodzielnie przygotować kompost, czyli co każdy ogrodnik powinien wiedzieć o kompostowaniu
  • Jak zadbać o pożyteczne zwierzęta w ogrodzie? Budujemy domek dla jeża
  • Podpory do róży pnącej. Jakie podpory wybrać?
  • Podpory do pnączy – po co są potrzebne roślinie?
Brak komentarzy, skomentuj pierwszy(a)!
Stanisław Kowalczyk
Stanisław Kowalczyk

Były nauczyciel biologii w liceum. Ogrodnictwo i przyroda od zawsze były jego pasjami, dlatego po przejściu na emeryturę zajął się na stałe uprawą własnego ogródka. W wolnym czasie czyta książki i uczy wnuków podstaw pielęgnacji kwiatów.

Previous Post Kokornak wielkolistny – wyjątkowe pnącze o pięknych liściach. Zasady uprawy i sadzenia Aristolochia macrophylla
Next PostIsmena, czyli błonczatka – opis gatunku, wymagania i uprawa Hymenocallis festalis

Zobacz także

kompost

Jak samodzielnie przygotować kompost, czyli co każdy ogrodnik powinien wiedzieć o kompostowaniu

14 kwietnia, 2022
prace w ogrodzie

Prace w ogrodzie – które wykonać wiosną, a jakie jesienią? Kalendarz prac ogrodniczych, czyli rok w ogrodzie

31 marca, 2022
jak wysypać kamienie w ogrodzie

Jak wysypać kamienie w ogrodzie? Aranżacje ozdobne w ogrodzie

25 kwietnia, 2022

Dodaj komentarz Anuluj pisanie odpowiedzi

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Ostatnie artykuły
  • malwa

    Malwa ogrodowa – uprawa, pochodzenie i odmiana tej rośliny

    25 maja, 2022
  • pysznogłówka dwoista

    Pysznogłówka dwoista – czym wyróżnia się ta bylina? Sprawdź, co warto o niej wiedzieć!

    25 maja, 2022
  • fioletowe kwiaty wiosenne

    Fioletowe kwiaty wiosenne – poznaj 15 najpopularniejszych wiosennych kwiatów!

    25 maja, 2022
  • dekoracje wiosenne

    Dekoracje wiosenne – najlepsze pomysły na ozdoby wiosenne DIY oraz te zakupione w sklepie

    25 maja, 2022
  • trawy ozdobne do cienia

    Trawy ozdobne do ogrodu. Prezentujemy najpiękniejsze gatunki traw ozdobnych do cienia!

    25 maja, 2022
  • nawóz jesienny do trawy

    Nawóz jesienny do trawy – wszystko, co powinieneś wiedzieć o jesiennym nawożeniu trawników w pigułce!

    25 maja, 2022
  • trawy zimozielone

    Trawy zimozielone – lista najpiękniejszych gatunków traw ozdobnych na balkon i do ogrodu, które pozostają zielone zimą

    25 maja, 2022
  • z czym łączyć trawy ozdobne

    Z czym łączyć trawy ozdobne do ogrodu? Podpowiadamy, inspirujemy!

    25 maja, 2022
  • loropetalum

    Loropetalum chińskie – co to za kwiat i jak wygląda jego uprawa?

    24 maja, 2022
  • katleja

    Katleja – czym charakteryzuje się ten storczyk? Jak go pielęgnować i uprawiać?

    24 maja, 2022
  • zawilec mieszańcowy

    Zawilec mieszańcowy – pięknie kwitnąca roślina. Sprawdź, którą odmianę wybrać!

    24 maja, 2022
  • krzewinki

    Krzewinki – które gatunki są najczęściej uprawiane w ogrodach?

    24 maja, 2022
  • miskant boucle

    Miskant 'Boucle’ – mało wymagająca odmiana miskanta chińskiego! Sprawdź, co warto o niej wiedzieć!

    24 maja, 2022
  • liatra kłosowa

    Liatra kłosowa „Kobold” Liatris spicata – sadzenie i uprawa fioletowych roślin

    24 maja, 2022
  • gerbera

    Gerbera – uprawa i pielęgnacja gerbery doniczkowej

    24 maja, 2022
gardeneo

Kontakt
Redakcja
Polityka prywatności
Regulamin

Copyright © 2021-2022 Contentation sp. z o.o.