Majsterkowanie to twoje hobby? Spróbuj pójść krok dalej i samodzielnie zrobić zestaw mebli i dekoracji ogrodowych. Efektowny kwietnik z palet postawiony na tarasie będzie z pewnością źródłem wielkiej satysfakcji! Sprawdź, jak to zrobić.

Od jakiegoś czasu w ogrodach i na tarasach można spotkać modne meble wykonane z palet. Są praktyczne i ładne, ale ich największą zaletą jest to, że można je łatwo zrobić samemu. Konstrukcje z europalet nie wymagają ani szczególnych umiejętności, ani użycia zaawansowanych narzędzi. Ich tworzenie jest świetną zabawą, a gotowe meble pozwalają na dużą oszczędność miejsca na balkonie i na działce. Same palety to tani i łatwo dostępny produkt. Do wykonania kwietnika będziesz potrzebował tylko kilka podstawowych przyborów. Przeczytaj artykuł i przekonaj się, jak zrobić kwietnik z palet.

Meble z palet – od czego zacząć prace nad stojakiem na taras?

Należy zacząć od projektu kwietnika z palet. Dobry plan umożliwi ci dokonanie przemyślanych zakupów. Dzięki temu zgromadzisz wszystkie potrzebne materiały i narzędzia. To pozwoli ci zaoszczędzić czas i pieniądze. Zacznij od określenia wielkości kwietnika. Standardowa europaleta ma wymiary 1200 × 800 mm. W sprzedaży można znaleźć też palety o wymiarach mniejszych i nietypowych. Na podstawie tych wielkości możesz oszacować, jakich rozmiarów będzie kwietnik, który zbudujesz. Jeśli chcesz, możesz cały projekt starannie narysować na kartce lub użyć prostego programu. Wizualizacja pomysłu pomoże ci przejść do jego realizacji.

Kształt i rodzaj kwietnika

Zastanów się, gdzie chcesz postawić mebel. To pomoże określić, jaki ma mieć kształt oraz jak dużo miejsca będziesz mógł przeznaczyć na nasadzenia. Kwietniki wykonane z desek mogą być pionowe lub poziome. Jeśli dysponujesz dużą ilością przestrzeni, możesz też zdecydować się na przygotowanie skrzyń z palet. Gdy zależy ci na oszczędności miejsca, wybierz stojak na kwiaty stawiany w pionie. Taki rodzaj zajmuje zdecydowanie mniejszą powierzchnię i łatwo go zagospodarować. Warto też rozważyć to, czy kwietniki będą stały w jednym miejscu przez cały sezon, czy też wolisz zachować możliwość ich przesuwania. W drugim przypadku przydadzą się nóżki lub kółka przymocowane do spodu mebla.

Potrzebne materiały do wykonania stojaka na doniczki

Oprócz samej palety niezbędny będzie sprzęt do wyrównania drewna oraz preparat do impregnacji i masa szpachlowa przeznaczona do drewnianych powierzchni. Możesz użyć emalii do mebli ogrodowych, aby nadać paletom odpowiedni kolor. Jeśli twój projekt przewiduje oddzielenie desek z konstrukcji palety, musisz zaopatrzyć się także w solidny łom, który ułatwi ci to zadanie. Koniecznie zaopatrz się w folię malarską, aby nie pobrudzić otoczenia. Przydadzą się też pędzle i wałki, a także odzież robocza. Tworzenie kwietnika DIY to doskonała zabawa i ambitne zadanie. Im lepiej się do niego przygotujesz, tym bardziej zadowalające będą efekty, które zobaczysz, gdy umieścisz kwiaty w gotowym stojaku.

Jak zrobić najprostszy kwietnik z palet krok po kroku?

Palety to doskonałe źródło pozyskiwania budulca do wszelkich konstrukcji z drewna sosnowego. Jeśli chcesz zbudować stolik lub siedzisko ogrodowe, świetnym pomysłem jest uzupełnienie aranżacji o prosty drewniany stojak na kwiaty doniczkowe lub zioła. Taki samodzielnie wykonany zestaw to prosty i funkcjonalny komplet mebli, który dobrze zniesie warunki panujące na zewnątrz.

Prostota i funkcjonalność kwietnika z palety

Aby wykonać stojak na kwiaty, nie musisz znać zaawansowanych metod ciesielskich. Do stworzenia konstrukcji z palet wystarczy podstawowa wiedza i umiejętności. Najłatwiejszy rodzaj kwietnika to po prostu postawiona na boku europaleta. Zmieści się zarówno na tarasie, jak i na balkonie. Można też umieścić ją przy ogrodzeniu lub wzdłuż ściany domu, garażu lub drewutni. Do takiego rodzaju dekoracji prawie nic nie trzeba modyfikować. Wystarczy odpowiednio zabezpieczyć drewno.

Przygotowanie drewna palet do dalszej obróbki

Palety wykonane są z surowego drewna domowego. Kupowane przez internet europalety mogą być lekko zniszczone pod wpływem warunków atmosferycznych i intensywnego użytkowania. Aby móc odpowiednio zabezpieczyć powierzchnię drewna, trzeba ją najpierw wyrównać. Zrobisz to za pomocą papieru ściernego o gradacji 80–100. Użycie szlifierki do drewna znacznie przyspieszy tę pracę. Staraj się wygładzić powierzchnię i usunąć wszystkie drzazgi. Po zakończeniu tego etapu uzupełnij powstałe ubytki za pomocą specjalnej masy szpachlowej do drewna.

Jak zabezpieczyć panele przed pleśnią?

Na wyszlifowane drewno trzeba nałożyć impregnat, który zapobiega rozwojowi pleśni. Grzyby pojawiają się w wilgotnym środowisku, dlatego kwietnik z palet musi być odpowiednio zabezpieczony. Mebel będzie wystawiony na działanie warunków atmosferycznych, a kwiaty będą regularnie podlewane i zraszane. Dlatego koniecznym etapem jest staranne nałożenie na całą powierzchnię bezbarwnego impregnatu do drewna. Pamiętaj o tym, aby impregnować dokładnie deski i łączniki, ponieważ wilgoć jest szkodliwa dla każdego elementu palety.

Lakierobejca lub emulsja dla lepszego połysku i koloru

Delikatnie błyszczącą powłokę zewnętrzną uzyskasz, gdy na wyschniętą warstwę impregnatu nałożysz lakierobejcę do drewna. Podkreśli ona naturalną urodę tego wszechstronnego surowca. Jeśli wolisz, aby twój kwietnik z palet miał inny kolor, pokryj deski preparatem do gruntowania powierzchni drewnianych, a następnie pomaluj farbą emulsyjną do drewna. Zwróć uwagę na to, aby wszystkie preparaty były przeznaczone do drewna. Uważnie czytaj instrukcje producenta. Po nałożeniu każdej warstwy odczekaj odpowiednią ilość czasu przed malowaniem kolejnej. W przeciwnym wypadku środki nie zdążą wniknąć w strukturę drewna i mogą odchodzić od desek.

Sadzenie roślin w kwietniku DIY

Sposób sadzenia kwiatów zależy od rodzaju kwietnika. Możesz wykonać uchwyty pod doniczki umieszczone na szczebelkach palety. Uchwyty doniczkowe na balkon kupisz w każdym sklepie ogrodniczym. Sposób ich montażu jest identyczny, jak w przypadku balustrady. Na wieszakach należy następnie umieścić doniczki z kwiatami. Możesz też ukryć pojemniki w palecie.

Doniczki czy folia?

Pod spodem każdej europalety znajdują się trzy grubsze belki, które mogą służyć jako stojaki na plastikowe donice. Gdy postawisz swoją paletę tak, aby widzieć jej spód, przekonasz się, że wystarczy przybić listwę pod każdą z trzech belek, aby stworzyć wygodne półki. Ich wnętrze doskonale nadaje się do tego, aby umieścić tam kwiaty w pojemnikach. Kolejny sposób to wyłożenie powstałych półek solidną folią i uzupełnienie ich podłożem. Pamiętaj, aby wykonać niewielkie otwory, przez które wycieknie nadmiar wody.

Kwietnik z palet to funkcjonalny mebel na balkon, taras i do ogrodu. Możesz w nim wyeksponować zioła, rośliny ozdobne, a także poziomki lub truskawki. Zrób swój własny mebel na kwiaty w duchu zero-waste i zaskocz swoich bliskich nietuzinkową dekoracją otoczenia!

Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2022