Krwawnik kichawiec to bylina, występująca niemal w całej Europie Środkowej, zarówno w naturze, jak i hodowana na prywatnych działkach. Chociaż niepozorna, posiada wiele prozdrowotnych właściwości. Poznaj więcej faktów o roślinie i jej zastosowaniu.

Wspomaganie zwalczania dolegliwości organizmu nierzadko wymaga zastosowania naturalnych rozwiązań. Wiele ziół i bylin posiada nieznane szerzej właściwości lecznicze i z tego powodu nierzadko poleca się je w przypadku różnorodnych stanów chorobowych. Do jednej z roślin, która posiada różnorodne właściwości prozdrowotne oraz szeroki zakres zastosowania, należy krwawnik kichawiec. Co jednak najciekawsze, roślinę można z powodzeniem hodować w swoim własnym ogrodzie i korzystać, kiedy zaistnieje taka potrzeba.

Zapoznaj się z poniższym tekstem i poznaj wygląd krwawnika, sposób jego uprawy i pielęgnacji, oraz właściwości!

Krwawnik kichawiec – opis rośliny

Krwawnik kichawiec (łac. Achillea ptarmica) należy do rodziny astrowatych. Obszar jego występowania obejmuje niemal całą Europę Środkową; w Polsce daje się natknąć na nią głównie w pobliżu rzek i wilgotnych łąk, choć coraz częściej jest on uprawiany w prywatnych ogrodach.

Pokrój krwawnika kichawca jest wzniesiony; osiąga zazwyczaj 40-60 cm wysokości, chociaż zdarzają się również wyższe odmiany. Posiada wąskolancetowate i pierzystodzielne liście, o zaostrzonych szczytach. Są one nagie i pikowane. Kwiaty krwawnika robią największe wrażenie; chociaż są niepozorne, to, zebrane w gęste baldachogrona, przypominają delikatne chmurki. Okres kwitnienia przypada na czerwiec i lipiec, jednak może się ono powtórzyć w czasie od września do października. To dość silnie ekspansywna roślina, która może wypierać słabsze okazy; warto mieć to na uwadze, szczególnie jeżeli planujemy uprawę krwawnika w ogrodzie, obok innych bylin lub kwiatów.

Odmiany krwawnika kichawca

Krwawnik kichawiec posiada kilka odmian, które mogą różnić się między sobą m.in. kolorem płatków czy długością pędów. Do najpopularniejszych zaliczamy:

  • Krwawnik „Perry’s White” – pośrodku kwiatów znajduje się charakterystyczna, zielona barwa;
  • Krwawnik „The Pearl” – kwiaty posiadają zwiększoną liczbę płatków; dorastają do 60-70 cm;
  • Krwawnik „Double Diamond” – posada pełne kwiatostany, charakteryzuje się dość szybkim wzrostem, chociaż dorasta zaledwie do ok. 30 cm;
  • Krwawnik „Stephanie Cohen” – posiada charakterystyczne, różowawe płatki;
  • Krwawnik „Nana Compacta” – posiada białe kwiaty; dorasta do ok. 45 cm.

Uprawa i pielęgnacja Achillea ptarmica

Krwawnik kichawiec jest łatwą w uprawie byliną. Co więcej, rośnie ona bardzo długo i pięknie kwitnie. Najodpowiedniejszym podłożem będzie przepuszczalna, niezbyt żyzna gleba; warto znaleźć dla krwawnika stanowisko słoneczne i suche, gdyż w takich rozwija się najlepiej. Bylina jest odporna na mrozy oraz susze. Elegancko prezentuje się zarówno na rabatach, jak i w pojemnikach. Wysuszone pędy krwawnika mają charakter ozdobny; świetnie wyglądają wkomponowane w inne rośliny w wazonie!

Właściwości lecznicze rośliny Achillea ptarmica

Surowcem lekarskim krwawnika kichawca są jego kłącza oraz ziele. Zawierają one takie składniki jak, saponiny, śluzy, flawony, garbniki i witaminy A oraz C. Do właściwości rośliny zalicza się działanie:

  • moczopędne;
  • żółciotwórcze;
  • wiatropędne;
  • przeczyszczające;
  • bakteriostatyczne;
  • spazmolityczne;
  • przeciwbólowe;
  • przeciwzapalne.

Zastosowanie krwawnika

Krwawnik kichawiec i jego zastosowanie sprawiają, że jest on rośliną niezwykle pożądaną w wielu ogrodach. Surowiec lekarski krwawnika stosuje się w formie naparu, soku, a nawet i nalewki! Sprawdź, kiedy wskazane jest stosowanie ziela.

  • Krwawnik na schorzenia skórne. Jednym z najpowszechniejszych zastosowań krwawnika, jest chęć pozbycia się różnych problemów skórnych. Napar, maść albo nawet maseczka mogą być stosowane w przypadku m.in.: stanów zapalnych skóry, trudno gojących się ran, trądziku, cery przetłuszczającej się, dojrzałej, zmęczonej i skłonnej do podrażnień, wrażliwej skóry głowy.
  • Krwawnik na problemy kobiece. Ze względu na działanie spazmolityczne oraz przeciwkrwotoczne ziela krwawnika, coraz chętniej stosuje się go w przypadku problemów natury kobiecej, m.in. bólów związanych z okresem, obfitych krwawień itp.
  • Krwawnik a zaburzenia układu pokarmowego i trawiennego. Pomaga w zahamowaniu m.in. bólu, zaburzeń trawienia, problemów z woreczkiem żółciowym, zaburzeniach pracy wątroby itp.
  • Krwawnik przy przeziębieniu. Polecany w przypadku stanów zapalnych gardła oraz delikatnych przeziębień.

Napar z kichawca – jak zrobić?

Osoby, które chcą przekonać się o działaniu krwawnika na własnej skórze, mogą samodzielnie przygotować na jego bazie specjalny napar. Wystarczy przygotować jedną łyżkę suszonej byliny, którą wsypujemy do szklanki. Następnie krwawnik zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na 20 minut, aż się zaparzy. Napar należy pić dwa razy dziennie, po połowie szklanki.

Krwawnik kichawiec – podsumowanie

Jak widać powyżej bylina, jaką jest krwawnik kichawiec, jest nie tylko doskonałym ozdobnym dodatkiem do ogrodu. Większość osób decyduje się na jej zasadzenie ze względu na mnogość właściwości leczniczych i zastosować, które pomagają w przeciwdziałaniu i zwalczaniu różnorodnych schorzeń i dolegliwości.

Pamiętaj, aby przed zażyciem naparu czy soku na bazie krwawnika skontaktować się z lekarzem. Oceni on, czy istnieją powody do jego zastosowania oraz wykluczy ewentualne przeciwwskazania.

Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022