Kleome ciernista (Cleome spinosa) to roślina jednoroczna, należąca do rodziny kaparowatych. Rośnie dziko głównie na terenach Ameryki Południowej. Charakteryzuje się atrakcyjnym wyglądem, przez co bardzo często stosowana jest jako roślina dekoracyjna. Jej sadzonki znaleźć można w sklepach ogrodniczych. Chcąc uprawiać tę roślinę, należy zapoznać się z jej wymaganiami. Warto dowiedzieć się, jak wygląda kleome ciernista i dlaczego te pachnące kwiaty zdobywają dużą popularność.
Kleome ciernista – wygląd
Kleome ciernista rośnie bujnie, a jej łodygi są silnie rozgałęzione i obficie ulistnione. Dorasta do 150 cm wysokości, ma pachnące kwiaty z długimi pręcikami i cała jest pokryta włoskami. Jej kwitnienie wygląda bujnie, a kwiatostan pięknie się prezentuje. Pędy rośliny osiągają od 80 do 120 cm, a same kwiaty charakteryzują się różnobarwnością, przede wszystkim w odcieniach bieli, fioletu i różu. Owocem kleome jest długi strąk, zawierający kilkanaście jasnobrązowych nasion.
Jak wygląda uprawa kleome ciernistej?
Kleome ciernista to jednoroczna roślina, która najlepiej rośnie na glebie żyznej i przepuszczalnej. Należy podlewać ją systematycznie, jednak oszczędnie, aby nie przesadzić z nawodnieniem. Najlepiej wybierać do tego celu preparaty ubogie w azot. Chcąc, aby ten egzotyczny kwiat pięknie rósł, trzeba wybrać stanowisko, które klimatem będzie przypominać w najwyższym stopniu naturalne środowisko rośliny. Najlepiej więc uprawiać ją w miejscu ciepłym i słonecznym, osłoniętym od wiatru. Jeśli posadzisz ją na nieodpowiednim stanowisku, może rozwinąć pędy, które będą wiotkie i słabe, a jej kwiaty małe i blade.
Jak siać i sadzić kleomę ciernistą?
Cleome spinosa nie lubi niskich temperatur, dlatego należy uważać na przymrozki i stawiać na wysiew nasion w miejscach ciepłych, najlepiej w miesiącach, w których mrozy już się nie zdarzają. Zaleca się, aby roślinę sadzić w marcu do skrzynek lub wsadzając nasiona do doniczek, przetrzymując je w klimacie ciepłym, np. w domu na inspekcie lub na parapecie, zapewniając dostęp do słońca. Następnie siewki można wysadzić na dworze w miejsce stałe, ponieważ nie lubią przesadzania. W ogrodzie nasiona należy wysiewać wprost do gruntu, najlepiej w drugiej połowie kwietnia. Kleome kwitnie długo, mniej więcej od lipca do października.
Jak wybrać miejsce dla kleome?
Planując odpowiednie stanowisko pod uprawę, trzeba pamiętać, że ze względu na swoje rozmiary, roślina nie powinna zajmować stanowiska z przodu rabaty. Jej luźne grona powinny mieć miejsce, aby móc zdrowo rosnąć. Kleome ciernista świetnie nadaje się na kwiat dekoracyjny do ogrodu, pięknie wygląda także w wazonie w postaci kwiatów ciętych.
Kleome ciernista – podsumowanie
Kleome ciernista nazywana jest czasem także hassleriana, czyli pajęczym kwiatem. Nazwę tę zawdzięcza długim „pająkowatym” pręcikom. W sklepach ogrodniczych kleome ciernista mieszanka cieszy się dość dużą popularnością. Wielbiciele kwiatów, którzy cenią sobie walory estetyczne w ogrodzie, często wybierają ten gatunek ze względów dekoracyjnych. Kleome ładnie się rozrasta, a jej barwne kwiaty mogą zapełnić pustą przestrzeń w ogrodzie, sprawiając, że cała przestrzeń nabierze radosnego wystroju.