Pomidory z własnej uprawy są nie tylko smaczniejsze, ale przede wszystkim zdrowsze od tych ze sklepu. Dlatego coraz więcej osób stawia na samodzielną uprawę tych warzyw. Uprawa pomidorów nie jest wymagająca, jednak aby móc cieszyć się obfitymi zbiorami, warto wiedzieć, kiedy wysiewać pomidory. Zarówno termin, jak i sposób sadzenia wymaga pewnej wiedzy. W tym artykule znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.

Kiedy wysiewać pomidory? Termin siewu nasion

Pomidory możesz uprawiać, nawet jeśli nie masz własnego ogródka. Coraz częściej spotyka się uprawy balkonowe pomidorów z nasion. Własnoręcznie wyhodowane sadzonki balkonowe dają równie smaczne i obfite plony, co uprawy ogrodowe. Należy jednak pamiętać o terminach wysiewu nasion, a następnie przesadzania siewek. Kiedy wysiewać pomidory? Optymalny termin przypada na koniec marca i początek kwietnia. Rośliny potrzebują około 2 miesięcy na wzrost, a następnie z końcem maja są gotowe na przeniesienie do gruntu, lub większych doniczek czy skrzynek.

Kiedy wysiewać pomidory? Najlepsze podłoże

Podłoże do wysiewu pomidorów nie może być przypadkowe. Nie sprawdzi się zwykła ziemia, jest ona zbyt ciężka i mało przepuszczalna. Najbardziej odpowiednia jest gleba dedykowana sadzeniu nasion. Ten rodzaj podłoża składa się ze specjalnie skomponowanych składników, które zapewniają prawidłowy wzrost nasion. Warto pamiętać nie tylko o tym, kiedy wysiewać pomidory, ale również o dobraniu właściwego podłoża. Nasiona są bowiem narażone na patogeny chorobotwórcze, które mogą znajdować się właśnie w nieodpowiednim podłożu.

Mieszanka przeznaczona do wysiewu bardzo często ma w swoim składzie dodatkowo sproszkowany węgiel drzewny, który skutecznie chroni młode rośliny przed rozwojem chorób. Najbezpieczniej kupić gotowe podłoże w sklepie ogrodniczym. To gwarancja bezpiecznego i zdrowego wzrostu nasion pomidorów.

Pojemniki do sadzenia – w czym sadzić pomidory?

Wysiew pomidorów w domu można przeprowadzić niemal w każdym pojemniku. Sprawdzą się zarówno doniczki, jak i skrzynki. Dobrym rozwiązaniem jest sadzenie nasion w specjalnych paletach rozsadowych, zwanych multiplatami. Są to wielodoniczki, składające się z kilku lub kilkunastu połączonych ze sobą mniejszych doniczek. Ten rodzaj pojemników umożliwia zasadzenie większej ilości nasion na niewielkiej powierzchni. Niezależnie od rodzaju pojemnika, należy zwrócić szczególną uwagę na obecność otworów umożliwiających odpływ nadmiaru wody. Otwory zapobiegają zaleganiu wody i nie dopuszczają do gnicia sadzonek.

Siać pomidory można więc niemal w każdym pojemniku, który zapewni prawidłowy drenaż podłoża.

Jak samodzielnie wysiać pomidory w domu?

Zanim przystąpisz do siania nasion, przygotuj niezbędne przedmioty. W tym celu będziesz potrzebować:

 • podłoża;
 • doniczki lub skrzynki;
 • nasion;
 • wody, najlepiej w spryskiwaczu.

Napełnij pojemniki ziemią tak, by szczelnie wypełnić całą przestrzeń. Delikatnie dociśnij ziemię, ale nie ugniataj jej nadmiernie. Ułóż po 1 nasionku w odległości ok. 2 cm od siebie. W wielodoniczkach umieść po jednym nasionku na doniczkę. Następnie wciśnij nasiono w podłoże na głębokość nie większą niż  0,5 cm. Przysyp warstwą ziemi i podlej. W tym celu najlepiej użyj spryskiwacza, dzięki któremu delikatnie zrosisz podłoże, nie wypłukując przy tym świeżo posadzonych nasion. Pamiętaj, aby nie sadzić nasion zbyt blisko siebie. Unikniesz w ten sposób gnicia sadzonek i chorób grzybowych, które mogłyby zagrozić młodym sadzonkom.

Pielęgnacja pomidorów z nasion

Po wysianiu nasion należy zapewnić roślinom warunki odpowiednie do prawidłowego wzrostu. Pomidory to rośliny ciepłolubne, dlatego na wierzch wielodoniczek warto założyć folię, która utrzyma stałą temperaturę i wilgoć. Taką miniszklarenkę dobrze też ustawić blisko okna, by zapewnić odpowiednią ilość światła. Folia musi posiadać otwory, aby zapewnić prawidłową cyrkulację powietrza. Ziemię w doniczce należy regularnie podlewać, pilnując jednak, by nie przelać nasion. Najlepiej zwilżyć lekko ziemię przy pomocy spryskiwacza. Nasiona w tak przygotowanej szklarni powinny kiełkować po upływie 7 dni. 

Gdy roślinki wykiełkują, folię należy ściągnąć z doniczek produkcyjnych i pozwolić roślinom swobodnie rosnąć, pamiętając, by zwilżać systematycznie podłoże. 

Wysiew nasion pomidora – kiedy przesadzić siewki?

Już wiesz, kiedy wysiewać pomidory. Gdy roślinki osiągną odpowiednią wielkość, możemy rozpocząć przesadzanie do większych doniczek. Rośliny są gotowe po upływie ok. 50-60 dni. Jeśli jednak chcesz przesadzić sadzonki pomidorów bezpośrednio do gruntu, należy wstrzymać się z tym do połowy maja. Dopiero po tym okresie ogrodnicy zalecają powolne hartowanie sadzonek. W pierwszej połowie maja może pojawiać się nocą przymrozek, który może zahamować wzrost roślin, a nawet doprowadzić do ich obumarcia. Aby uniknąć wiosennych przymrozków, trzeba poczekać aż do tzw. zimnej Zośki. 

Hartowanie roślin odbywa się w ciągu dnia, na noc należy schować sadzonki do pomieszczenia. Zabieg ten powtarzamy przez kilka dni z rzędu. Następnie pomidory można przesadzić do gruntu.

Pikowanie pomidorów – czym jest?

Rozsada pomidora zwana inaczej pikowaniem to bardzo ważny zabieg, dzięki któremu twoje sadzonki wypuszczą mocne pędy, a z czasem zakwitną i wydadzą smaczne owoce. Przepikować pomidory do gruntu można ok. 2-3 tygodnie po sadzeniu nasion. To również dobry moment na selekcję sadzonek. Zawsze wybierz najsilniejszą sadzonkę pomidora na rozsadę, niezależnie czy przesadzasz rośliny bezpośrednio do gruntu, czy do większych doniczek. Sprawdź jednak, czy rośliny będą miały odpowiednią ilość słońca, gdyż to właśnie dzięki niemu wyhodować najbardziej okazałe krzaczki.

Pikowanie pomidorów – instrukcja krok po kroku

 1. Przygotuj większe doniczki lub miejsce, w które chcesz przesadzić rośliny;
 2. Do doniczek nałóż specjalne podłoże i zrób w nim niewielkie zagłębienie, podobnie postępuj podczas przesadzania do gruntu;
 3. Spryskaj sadzonki wodą na kilka minut przed pikowaniem, ziemia powinna być lekko wilgotna, ale nie mokra;
 4. Wybierz rośliny, które będziesz przesadzać;
 5. Podważ delikatnie sadzonkę przy pomocy specjalnej łopatki lub łyżki, uważając, by nie uszkodzić korzeni;
 6. Umieść sadzonkę w przygotowanym wcześniej zagłębieniu w ziemi na wysokości ok. 2 cm poniżej liści;
 7. Przysyp półcentymetrową warstwą ziemi;
 8.  Podlej świeżo przesadzone rośliny.

Kiedy i jak nawozić pomidory?

Nawóz do pomidorów jest niezbędny, ponieważ młode sadzonki mają spore zapotrzebowanie na składniki mineralne. Po pikowaniu warto więc pamiętać o regularnym podlewaniu i nawożeniu wszystkich odmian pomidora. W sklepach ogrodniczych znajdziesz odżywki do roślin. Mogą być stosowane do pomidorów koktajlowych, malinowych oraz odmian wysokich.

Wiesz już, kiedy wysiewać pomidory i co zrobić, by rośliny rosły zarówno na balkonie, jak i w przydomowym ogrodzie. Pamiętaj, że pomidorów najlepiej nie wysiewać zbyt wcześnie. Wczesne wysianie może zakończyć się gniciem sadzonek lub zbyt słabymi pędami. Do prawidłowego wzrostu pomidory potrzebują światła i ciepła, dlatego warto poczekać na dłuższe wiosenne dni.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023