Ogórki to jedne z najpopularniejszych warzyw, nie tylko latem, ale również zimą. Dzięki konserwacji i kiszeniu można cieszyć się ich wyjątkowym smakiem cały rok. Uprawa ogórków nie jest skomplikowana, dlatego warto spróbować samodzielnie wyhodować roślinki z nasion. Kiedy wysiewać ogórki? Podpowiadamy, jak i kiedy zacząć wysiew nasion.

Kiedy wysiewać ogórki – uprawa ogrodowa i balkonowa

Ogórki to warzywa, które z powodzeniem można uprawiać na balkonie. Ten rodzaj hodowli roślin staje się coraz popularniejszy, a spore grono osób decyduje się na samodzielne sadzenie nasion. Kiedy wysiewać ogórki na rozsadę? W zależności od tego, w jakich warunkach będą rosły siewki, można wybrać jeden z dwóch sposobów sadzenia nasion:

  • wysiew do doniczek;
  • wysiew bezpośrednio do gruntu.

Kiedy wysiewać ogórki do doniczek?

Kiedy wysiewać ogórki do doniczek? Wysiew nasion najlepiej przeprowadzić w połowie kwietnia, jednak maksymalnie do początku czerwca. Zasadzone nasiona należy ustawić w miejscu słonecznym. Trzeba pamiętać też o regularnym podlewaniu. W tym celu warto używać butelki z wodą, zaopatrzonej w spryskiwacz. Daje to możliwość regulacji strumienia wody i równomiernego zraszania gleby. 

Ogórki do wzrostu potrzebują też wysokiej temperatury – nie należy wystawiać ich na balkon, do momentu, gdy ustaną nocne przymrozki. Warto poczekać do tzw. Zimnej Zośki, która przypada w połowie maja. Następnie siewki można przenieść do gruntu lub przesadzić do większych doniczek. 

Kiedy wysiewać ogórki do gruntu?

Innym sposobem sadzenia nasion ogórków jest wysiew bezpośrednio do gruntu. Ten sposób jest zdecydowanie szybszy i zapewnia łatwiejszą uprawę roślin. Kiedy wysiewać ogórki do gruntu? Podobnie jak w przypadku rozsady nasion z doniczek, należy wstrzymać się z wysiewem nasion do połowy maja. Tym samym unikniesz przemarznięcia ogórków, które są bardzo wrażliwe na niskie temperatury. Temperatura w okolicach zera stopni może doprowadzić do obumarcia młodych siewek. 

Jeśli chcesz zapewnić sobie dużą ilość smacznych ogórków, wysiew można prowadzić co dwa tygodnie. W ten sposób masz pewność, że nocne spadki temperatury nie wpłyną na ilość zbiorów. Ogórki można siać maksymalnie do połowy czerwca. Nasiona można sadzić po dwa w jednym dołku. Jeśli oba wzejdą, trzeba usunąć słabszy pęd. To sprawdzony sposób na obfite zbiory.

Planując uprawę ogórków, warto wiedzieć, kiedy wysiewać ogórki na rozsadę, a kiedy do gruntu. Termin sadzenia nasion jest istotny dla powodzenia uprawy tych warzyw. Najważniejszym czynnikiem decydującym o terminie sadzenia nasion, jest temperatura. Ogórki to warzywa wrażliwe na skoki temperatury. Nagłe spadki działają negatywnie na wzrost roślin i mogą przyczynić się do obumarcia całej rozsady. 

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023