Dziwaczek jalapa dobrze rośnie zarówno w ogrodzie, jak i na balkonie. Ta roślina wywodzi się z Meksyku, jednak od wielu lat hodowana jest także w Polsce. W naszym klimacie sadzona jest jako roślina jednoroczna, ze względu na mroźne zimy. Pachnące kwiaty można własnoręcznie zasiać. Kiedy wysiewać dziwaczki, by pięknie zdobiły przydomowy ogród lub balkon? Poznaj szczegóły uprawy tych kwiatów.
Kiedy wysiewać dziwaczki w polskim klimacie?
Dziwaczki lubią wysoką temperaturę, za to zupełnie nie tolerują zimna. Samodzielny wysiew tych kwiatów jest możliwy, pod warunkiem że zapewnimy wschodzącym nasionkom odpowiednie warunki. Kiedy wysiewać dziwaczki, żeby nie przemarzły? Wysiew nasion można przeprowadzić już w marcu do doniczek lub pojemników, które ustawimy w ciepłym miejscu. Może to być szklarnia lub słoneczne miejsce w naszym domu np. jasny parapet. Ważne, by temperatura była stała i w miarę możliwości wysoka.
Kiedy wysiewać dziwaczki do gruntu?
Czy można sadzić dziwaczki bezpośrednio do gruntu? Jeśli tak, to kiedy wysiewać dziwaczki i jakie mają wymagania? Nasiona Mirabilis jalapa do ziemi można zasiać w drugiej połowie maja. Gdy minie zagrożenie w postaci wiosennych przymrozków, możesz mieć pewność, że twój dziwaczek wzejdzie bez większych przeszkód. Pamiętaj jednak o regularnym podlewaniu siewek, dziwaczki są mało odporne na susze i łatwą więdną.
Planując sadzenie kwiatów w ogrodzie lub balkonie, warto rozważyć samodzielny wysiew nasion. Kwiaty takie jak dziwaczki z powodzeniem rosną w naszym klimacie. Kiedy wysiewać dziwaczki? Rośliny hodowane na balkonie najlepiej w marcu. Z kolei kwiaty ogrodowe w drugiej połowie maja, by uniknąć przemarznięcia młodych sadzonek podczas mroźnych nocy.