Rośliny wrzosowate mają specyficzne wymagania, dlatego ich uprawa nie zawsze kończy się powodzeniem. Ważne, by wiedzieć, kiedy sadzić wrzosy oraz jakie stanowisko należy im zapewnić. Dowiesz się tego, czytając nasz artykuł!

Ogród ukwiecony wrzosami z pewnością ma ogromny urok. Te rośliny nie wzejdą jednak na każdym typie podłoża, a więc koniecznie trzeba poznać ich wymagania. Kiedy sadzić wrzosy? Choć to gatunek pospolity w Polsce, nie oznacza to, że urośnie wszędzie. To właśnie dlatego warto najpierw sprawdzić, czy masz w ogrodzie odpowiednie warunki glebowe i przygotować podłoże. Sprawdź, jak sadzić i uprawiać wrzosy!

Jakie jest najlepsze podłoże dla wrzosów?

Podłoże dla wrzosów powinno być próchnicze i przepuszczalne. Roślina ta wymaga również wyjątkowo kwaśnej gleby (4–5,5 pH). Na ziemi o odczynie zasadowym lub neutralnym jej uprawa nie ma szans na powodzenie. Ziemia dla wrzosów musi też być stale lekko wilgotna, a więc ani podmokła, ani też narażona na przesychanie.

Przygotowanie gleby pod wrzosy

Gleba w twoim ogrodzie prawdopodobnie nie będzie od razu nadawać się pod uprawę wrzosów. Poleca się jej przygotowanie przynajmniej rok wcześniej. W tym celu z miejsca przeznaczonego pod te rośliny wybiera się ziemię do głębokości minimum 20 cm. Na dnie umieszcza się warstwę drenażową, na przykład w postaci żwiru. Następnie do dołka należy wsypać mieszankę składającą się z następujących składników:

  • kwaśnego torfu;
  • przekompostowanej kory sosnowej;
  • trocin z drzew iglastych lub igliwia;
  • wykopanej wcześniej ziemi.

W sklepach dostępne jest również gotowe podłoże do roślin wrzosowatych.

Kiedy sadzić wrzosy?

Odpowiednim terminem sadzenia wrzosów jest właściwie cały sezon wegetacyjny. Po zakupie wrzosów w doniczkach istnieje możliwość ich przechowywania i poczekania z tą czynnością do wygodnego dla nas terminu. Rośliny z odkrytym korzeniem najlepiej posadzić od razu po zakupie. W sklepach można je znaleźć w marcu i kwietniu oraz we wrześniu i w październiku.

Jak sadzić wrzosy?

Sadzenie wrzosów jest dość prostą czynnością. Należy wykopać dołek, w którym pomieści się cała bryła korzeniowa i włożyć do niego roślinę. Następnie trzeba zalać ją wodą. Dopiero kiedy woda wsiąknie, należy wsypać resztę ziemi do otworu. Sadzonkę powinno się ponownie podlać. Na koniec warto przeprowadzić ściółkowanie. Wrzosy najlepiej czują się pod grubą ściółką z przekompostowanej kory sosnowej.

Sadzenie wrzosów wymaga solidnych przygotowań, ale widok kwitnącego wrzosowiska we wrześniu z pewnością jest w stanie wynagrodzić wszystkie trudy. Urocze różowe lub białe kwiatki uatrakcyjnią wygląd każdej posesji.

Zobacz także:
Archiwum: styczeń 2022