Tuja to bardzo odporna roślina i stąd jej druga nazwa to żywotnik. Sadzenie tui nie należy do najtrudniejszych czynności, ale trzeba znać kilka podstawowych zasad. Poza znajomością terminu sadzenia ważna jest też wiedza o rozstawie drzewek, zwłaszcza jeśli mają tworzyć żywopłot.

Kiedy sadzi się tuje?

Te iglaki można sadzić przez cały sezon wegetacyjny, czyli od wiosny do jesieni. Rośliny te są bardzo odporne na mróz, ale nawet one mogą nie dać rady, jeśli zostaną posadzone zbyt późną jesienią. Jeśli nie zdążą dobrze się ukorzenić, będą narażone na przemarznięcie. Zatem powinno się je sadzić najpóźniej 6 tygodni przed pierwszymi większymi spadkami temperatury. Listopad może więc być już zbyt późną porą na tę czynność.

kiedy sadzić tuje - kiedy sadzi się tuje

Kiedy przesadzać tuje

Tuję są roślinami, które źle znoszą zmiany miejsca. Przesadzać należy je tylko wtedy, kiedy jest to konieczne. Trzeba uważać na delikatne korzenie żywotnika, przenosząc drzewko razem z całą ich bryłą. Zadbaj o to, by cały proces przebiegał jak najkrócej. W tym celu przygotuj miejsca docelowe dla tui jeszcze przed jej wykopaniem. 

Tuje należy przesadzać przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego, ale równocześnie po przejściu przymrozków, czyli wczesną wiosną. Ewentualnie odwrotnie – po zakończonym okresie intensywnego wzrostu rośliny, ale jeszcze przed przymrozkami. 

Sadzenie tuj – co jeszcze trzeba o nim wiedzieć? 

Tuje poradzą sobie niemal na każdej glebie i na miejscu o dowolnym stopniu nasłonecznienia. Najlepiej będą się rozwijać na jasnym stanowisku. Będą na nim cieszyć oko swoimi szmaragdowymi igłami. Im żyźniejsza ziemia dla tui, tym ta będzie efektowniej się rozrastać. Najlepsza jest próchnicza, przepuszczalna, o średniej wilgotności. 

Minimalny rozstaw drzewek zależny jest od odmiany drzewa. Najpopularniejszymi są brabant i tuja szmaragd. Sadzenie tej drugiej powinno odbywać się w rozstawie 50-60 cm, jeśli chcesz uzyskać zwarty żywopłot. Brabant rozkrzewia się mocniej, a więc należy sadzić go w większych odległościach. Nie powinna być ona mniejsza niż 70 cm.

Tuje to odporne na przeciwności losu drzewka, dlatego najczęściej nie sprawiają trudności podczas sadzenia. Wystarczy zapoznać się z powyższymi zasadami i przestrzegać odpowiedniego terminu, a z pewnością dobrze się przyjmą.

kiedy sadzić tuje - sadzenie tuj, co jeszcze trzeba o nim wiedzieć
Zobacz także:
Archiwum: grudzień 2021