Wszyscy lubią zajadać się pysznymi owocami. Najlepsze są oczywiście te z własnego ogrodu, zebrane jesienią. Jednak nie da się czekać na owoce, jeśli wcześniej nie posadziło się drzewek. Dowiedz się, kiedy sadzić jabłonie i inne owocujące drzewa.

Sadzenie drzewek owocowych nie jest zbyt skomplikowaną czynnością. Trzeba jednak wiedzieć, kiedy się za nią zabrać oraz poznać podstawową technikę sadzenia. Poznaj je, a już za kilka lat będziesz mógł cieszyć się własnoręcznie wyhodowanymi owocami.

Kiedy najlepiej sadzić drzewka owocowe?

Termin sadzenia drzewek jest zależny od tego, czy mają odkryty korzeń czy sprzedawane są w pojemnikach.

Sadzenie drzewek z odkrytymi korzeniami

Rośliny z odkrytymi korzeniami sadzi się w okresie spoczynku, czyli jeszcze przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego lub już po nim. Kiedy sadzić drzewka owocowe na wiosnę? Odpowiednia pora to sam jej początek, czyli koniec marca lub początek kwietnia. Sadzenie drzewek jesienią można przeprowadzić w listopadzie. 

Sadzenie drzewek sprzedawanych w pojemniku

Rośliny sprzedawane w donicach można sadzić przez cały sezon. Najczęściej robi się to wiosną, niedługo po tym, jak odmarznie ziemia – podkreślają autorzy serwisu Agropedia.pl. Warto w ten sposób sadzić zwłaszcza gatunki ciepłolubne, takie jak na przykład brzoskwinie czy morele. Będą miały czas, by w trakcie sezonu dobrze przyjąć się do gruntu i uodpornić się na przyszłą zimę. 

Jak sadzić drzewka owocowe?

Poza terminem sadzenia ważny jest też jego sposób. Na początku warto wybrać odpowiednie miejsce w ogrodzie. Powinno być słoneczne i niezbyt wilgotne. Unikaj obniżonych terenów działki – może się w nich gromadzić zbyt dużo wody. Drzewka owocowe poradzą sobie na różnych rodzajach gleby, ale nie może być ona zbyt ciężka. Najlepiej jeśli jest próchnicza i przepuszczalna.

W ziemi należy wykopać dołek i wypełnić go w części dodatkowo użyźnioną ziemią (np. mieszając ziemię ogrodową z kompostem). W ten sposób zapewnisz roślinom dodatkowy pokarm. Jeśli ziemia w twoim ogrodzie jest jałowa, warto rozważyć wykopanie większej dziury, aby mieć gdzie zmieścić zasilona glebę. Jeśli jednak gleba na twojej posesji jest żyzna, wystarczy wykopać dołek na głębokość i szerokość około 60 cm. 

Teraz wiesz już, jak i kiedy sadzić czereśnie czy inne drzewka owocowe. Zasady dotyczące tej czynności są dość proste. Nie powinny więc budzić wśród początkujących entuzjastów roślin większych wątpliwości.

Zobacz także:
Archiwum: grudzień 2021