W skrócie…

  • 🍂 Poznań i okolice skrywają sekretne grzybowe zakątki, zwłaszcza gdy jesienne liście zaczynają spadać.
  • 🌲 Wielkopolska pełna jest lasów dostępnych dla grzybiarzy, z Puszczą Notecką na czele!
  • 🚂 Aby dotrzeć do Puszczy Noteckiej, wybierz się pociągiem na trasie Poznań-Szczecin
  • 🍄 W samym Poznaniu warto odwiedzić Lasek Marceliński czy okolice Rusałki, ale pamiętaj o konkurencji innych grzybiarzy!
  • ⚠️ Nigdy nie zbieraj grzybów, co do których nie masz pewności – lepiej skonsultować się z ekspertami z sanepidu!

Kiedy nawozić tuje po zimie?

To, kiedy nawozić tuje po zimie jest istotne dla osób, którym zależy, by ich ogrody zdobiły dorodne drzewa tego gatunku. Często powstają z nich przecież gęste żywopłoty, zapewniające prywatność na działce. Jednak aby mogły spełnić to zadanie, tuje muszą być odpowiednio pielęgnowane i nawożone.

Nawożenie tui po zimie należy przeprowadzić wczesną wiosną, dokładniej w kwietniu lub najpóźniej na początku maja. Jest to bardzo ważne dla wzrostu i zdrowia tui po okresie zimowym. Jednak jeśli chcesz zapobiec słabości liści i zapewnić swoim tujom zdrowy wygląd, powinieneś nawozić je dwa lub trzy razy w roku. Składników odżywczych warto dostarczyć im również latem oraz jesienią.

Jaki jest odpowiedni nawóz dla tui?

Ważne jest nie tylko to, kiedy nawozić tuje po zimie, ale również, czego potrzebują twoje iglaki. Wiosenne nawożenie tui powinno dostarczyć roślinom niezbędnych składników pokarmowych, takich jak makro- i mikroelementy, które pomagają im w intensywnym wzroście. 

Makroelementy obejmują azot (N), potas (K), fosfor (P), wapń (Ca), magnez (Mg), sód (Na), chlor (Cl), siarkę (S) i żelazo (Fe). Wybierając nawóz, warto postawić na mineralne wieloskładnikowe produkty, które zawierają także ważne mikroelementy, wpływające na wybarwienie i kondycję roślin. Najlepszym wyborem jest nawóz przeznaczony dla iglaków, który jest dostępny w sklepach ogrodniczych. Występuje w formie granulatu lub płyny, ale znajdziesz również nawozy organiczne, bardziej przyjazne środowisku.

Kiedy nawozić tuje po zimie? Najlepszą porą na to jest kwiecień, a najpóźniej maj. Nie zapominaj, że aby utrzymać drzewa w odpowiedniej kondycji, należy powtórzyć ten zabieg również jesienią, a nawet latem. Stosuj nawozy zgodnie z zaleceniami producenta, aby uniknąć przekarmienia roślin.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023