Kamasja to bulwiasta bylina z rodziny szparagowatych, częściowo zimnotrwała, pochodząca z Ameryki Północnej i Południowej. Ich ozdobę stanowią gwiazdkowate, drobne kwiaty o cienkich kwiatkach, występujące w odcieniu od błękitu do bieli.
W kamasji jako pierwsze zawsze otwierają się kwiaty w dolnej części kwiatostanu, a potem te rosnące coraz wyżej. Liście są przeważnie wąskie, podłużne, barwy zielonej. Kamasja jest byliną dziko rosnącą w Oregonie, przez Indian cenioną jako wartościowa roślina jadalna.
Gatunki i odmiany kamasji
Zastanawiasz się jakie gatunki warto wybrać do ogrodu? Ogólnie jest ich 6, ale w Polsce najczęściej hoduje się trzy z nich: Kusika, Leichtlina i kwamasz. W zależności od wielkości twojego ogrodu i preferencji co do wielkości rośliny, mogą to być odmiany, które mają od 40cm, aż do 120 cm. Wszystkie gatunki są w podobnej kolorystyce – od białych, do jasnoniebieskich, aż po intensywny odcień niebieskiego. Poniżej opisujemy ich charakterystykę.
Kamasja Kusika
Najbardziej okazała jest kamasja Kusika, osiągająca wysokość 1 m. Ma długie, mieczowate liście i okazałe grona jasnoniebieskich lub białych kwiatów. Kwitnie w maju-czerwcu. Tworzy duże, wydłużone cebule pokryte jasnobrązowymi, suchymi łuskami.
Kamasja Leichtlina
Camassia leichtlinii jest wysoka i ma większe kwiaty, intensywnie niebieskie, białe, a także pełne o biało-zielonkawym zabarwieniu. Rośnie nawet do 120 cm. Jeżeli przekwitnie, to trzeba wykopać cebule, następnie wysuszyć i umieścić w pomieszczeniu. Kwitnie najczęściej w czerwcu i jest rośliną miododajną.
Kamasja jadalna
Kamasja kwamasz, czyli kamasja jadalna. Najniższa ze wszystkich odmian, rośnie do 40-50cm, kwitnie obficie i nadaje się do mniejszych ogrodów. Ma kwiaty o różnych odcieniach niebieskiego. Cebule kamasji jadalnej do tej pory są wykorzystywane w kuchni przez mieszkańców Ameryki Północnej. Łakomy kąsek dla nornic i innych zwierząt. Roślina odporna na choroby.
Kwitnienie kamasji
Kamasja kwitnie w maju i czerwcu, wytwarzając wzniesione sztywne, nagie pędy zwieńczone okazałym groniastym kwiatostanem, złożonym z licznych niedużych, gwiazdkowych kwiatów, ozdobionych kilkoma długimi pręcikami z żółtymi pylnikami. Kwiatostan rozwija się od dołu do góry. Kwitnienie trwa ok. 3-4 tygodnie, po czym roślina zasusza się i przechodzi w stan letniego spoczynku. Rośliny te mogą osiągnąć wysokość nawet od 40-80 cm do 1,2-1,4 m. Tworzą kuliste bulwy, z których w sezonie rozwijają się wąskie, mieczowate, długie, zielone, odziomkowe, rynienkowate liście zebrane w kępki.
Uprawa tych roślin cebulowych
Pod uprawę należy wybrać miejsce słoneczne albo bardzo delikatnie zacienione. Gleba powinna być żyzna, próchnicza, wilgotna, o odczynie lekko kwaśnym. Kamasja radzi sobie nawet na glebach gliniastych i torfowych. Cebule sadzi się jesienią do gruntu na głębokości 10-15 cm i po sadzeniu okrywamy je przed mrozem. Od wiosny do czasu kwitnienia zaprzestajemy podlewania, aby przeszły w stan letniego spoczynku. Po przekwitnieniu wycinamy pędy kwiatostanowe. Z początkiem lipca cebule wykopujemy i do jesieni przechowujemy w przewiewnym pomieszczeniu w temperaturze 15-20 stopni C.
Sadzenie i pielęgnacja
Sadzi się je późnym latem, od sierpnia-września do października i co jakiś czas warto je wykopać. Wrażliwe na niedostatek wody. Im bardziej słoneczne stanowisko, tym więcej wody potrzebują. Brak wystarczającego nawodnienia powoduje, że liście żółkną przedwcześnie i gniją. Należy unikać podłoża podmokłego. Warto usuwać przekwitłe kwiatostany.
Camassia – rozmnażanie
Rozmnażanie przeprowadza się poprzez oddzielenie cebul przybyszowych, które co roku wytwarzają po kilka sztuk i uzyskać je można w ciągu 2-3 lat, a na kwitnące rośliny trzeba czekać od 3 do 5 lat. Nasiona wysiewa się zaraz po zbiorze do przepuszczalnej, ale wilgotnej gleby. Kilkukrotne dokarmianie nawozami mineralnymi sprzyja lepszym przyrostom cebul. Gleba powinna być próchniczna, zasobna w składniki pokarmowe.
Stanowisko
Kamasja silnie się rozrasta. W naturze zasiedla tereny okresowo wilgotne i podmokłe. W sezonie letnim wysycha, dlatego w uprawie oczekuje słonecznego i wilgotnego stanowiska wiosną i suchego latem. Dobrze rośnie na glebach żyznych próchniczych i przepuszczalnych, które nie mają tendencji do kumulowania wody. Można także cebule wykopać i przechować w przewiewnym ciemnym miejscu, sadząc ponownie do gruntu wczesną jesienią. Roślina jest mrozoodporna.
Kamasje w ogrodzie
Okazało się, że w naszych ogrodach są rzadkie. Kamasja pięknie wygląda posadzona w niewielkich grupach na trawniku, a także wśród niskich bylin i traw. Zakwitają w tym samym czasie co tulipany i narcyzy. Mała trwałość kwiatów sprawia, że nie ścina się kamasji do wazonu.
Kamasja – podsumowanie
Ta roślina w Polsce jest mało popularna, a szkoda. Ma bardzo piękne kwiaty i wiele gatunków w różnych barwach. Świetnie pasuje do ogrodów i rabat, dlatego warto rozważyć jej zasadzenie. Są idealną ozdobą na porę jesienną, a cebulki kwiatowe nie należą do zbyt drogich. Nie nadają się jako kwiaty cięte, ale spełniają swoją rolę zasadzone w glebie. Polecana dla miłośników ogrodnictwa, ponieważ zachwyca swoim kwiatostanem.