Kalina angielska została wyhodowana dopiero w latach trzydziestych XX wieku z połączenia dwóch innych gatunków – kaliny koreańskiej i koralowej. Wyróżniają ją bardzo duże i kuliste kwiatostany oraz urzekający zapach. To roślina o niewielkich wymaganiach i nielicznych problemach.

Kalina angielska – charakterystyka

Kalina angielska to niewielki krzew, którzy rzadko przekracza 2 m wysokości. W dobrych warunkach może osiągnąć 3 m. Jej pokrój jest duży i efektowny, jednak najbardziej charakterystyczną cechą tej rośliny są jej kwiatostany.

Wyróżnia je kulisty kształt, średnicę około 13 cm i biały kolor. Kwiaty pięknie pachną i są bardzo dobrze widoczne na tle ciemnozielonych liści. Kalina angielska kwitnie w maju. Niestety, kwiatami tej odmiany możemy cieszyć się zaledwie przez trzy tygodnie.

Kalina angielska – uprawa

Dla tego krzewu najlepiej wybrać osłonione od wiatru, słoneczne stanowisko, chociaż roślina da sobie radę również w półcieniu. Najlepiej sprawdzi się wilgotne, żyzne i przepuszczalne podłoże o kwaśnym pH. Sadzonkę najlepiej umieścić w ziemi wiosną, chociaż w istocie sadzenia można dokonać przez cały rok. Stanowisko przyszykuj zasilając je kompostem.

Kaliny zazwyczaj nie trzeba zabezpieczać na zimę, ponieważ jest to roślina odporna na mróz. Jeżeli jednak mieszkasz w regionie, w którym temperatury spadają poniżej -25 stopni, musisz liczyć się z ryzykiem przemarznięcia rośliny.

W okresie po przekwitnięciu można wykonać delikatne cięcie pielęgnujące. Koniecznie jednak przycinaj przed nadejściem jesieni, ponieważ w tym okresie kalina angielska zawiązuje pąki kwiatowe. Zbyt późne cięcie sprawi, że zakwitną mniej obficie.

Gdzie sadzić kalinę angielską?

Omawiana roślina będzie świetnie pasowała do niewielkich ogrodów. Weź pod uwagę jej krótki okres kwitnienia i wybierz stanowisko w pobliżu innych roślin, których kwiaty pojawiają się przed lub po tych kalinowych. Piękny zapach sprawia, że roślina często sadzona jest w okolicach ścieżek, altanek, tarasów, lub innych miejsc wypoczynku.

Kalina angielska to gatunek, który ozdabia ogród i sprawia, że przez kilka tygodni w roku wypełnia się on nieziemskim zapachem. Jej wymagania nie są duże, a efekty kwitnienia naprawdę urzekają.

Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2022