Kalia ogrodowa (Zantedeschia) określana jest również jako kalla, kallijka lub cantedeskia. Posiada strzałkowate liście oraz piękne kolby kwiatowe otoczone białą lub kolorową pochwą. Termin kwitnienia kalii uprawianej w gruncie przypada latem (od czerwca do sierpnia). Odmiany hodowane w doniczkach mogą kwitnąć w innych okresach. Po przekwitnieniu roślina rozpoczyna stan spoczynku, który trwa zwykle około 2 miesięcy. Roślina nie wykazuje mrozoodporności. Jakich warunków zimą wymaga kalia ogrodowa? Zimowanie lilii calla jest dość skomplikowane. Dowiedz się, jak skutecznie zabezpieczyć roślinę!
Kalia ogrodowa – zimowanie
Kalia ogrodowa kończy kwitnienie zwykle w sierpniu. Po tym czasie powinna być uprawiana jeszcze przez kilka tygodni, zanim rozpocznie okres spoczynku zimowego. W tym czasie należy rozpocząć ograniczanie podlewania. Kiedy liście zbrązowieją (zazwyczaj na przełomie września i października), kalie wykopujemy i przesadzamy do pojemników z torfem. Bulwy w doniczkach należy przenieść do jasnego i chłodnego miejsca (od 2 do 10 stopni Celsjusza). W marcu doniczki przenosimy do cieplejszego pomieszczenia.
Jak przechowywać bulwy kalii ogrodowych?
Kolejnym sposobem na przechowanie rośliny w zimnych porach roku i ochronę przed mrozem jest przezimowanie cebulek w pomieszczeniu. Po wykopaniu kwiatów należy pozostawić je do wyschnięcia – okres suszenia zwykle trwa 10 dni. Następnie bulwy trzeba oczyścić z ziemi i usunąć suche liście oraz oddzielić korzenie. Bulwy należy pozostawić do wyschnięcia na kolejne 2 tygodnie w temperaturze około 25 stopni Celsjusza. Tak przygotowane części rośliny umieszczamy w papierowych torbach i przechowujemy całą zimę w temperaturze od 5 do 10 stopni Celsjusza.
Jak zimować kwiat doniczkowy? Pielęgnacja
Rośliny uprawiane w domu zwykle kwitną od grudnia do kwietnia. W okresie od lutego do maja warto przenieść doniczki do pomieszczenia, w którym panuje temperatura od 13 do 16 stopni Celsjusza. W maju należy zaprzestać podlewania i nawożenia rośliny oraz zapewnić temperaturę otoczenie około 10 stopni Celsjusza. W sierpniu można przesadzić kalię do innej doniczki.
Kalia ogrodowa – zimowanie rośliny nie należy do najprostszych zabiegów, jednak przy odrobinie zaangażowania można sobie poradzić z tym zadaniem. Pamiętaj, aby każdą przechowywaną bulwę sprawdzić pod kątem uszkodzeń i zgnilizny.
- Kurkuma kwiat – zimowanie i uprawa kurkumy wąskolistnej w doniczce
- Begonia bulwiasta – zimowanie
- Kanna – zimowanie. Czy paciorecznik może rosnąć cały rok w gruncie?
- Surfinia – zimowanie. Jak przezimować petunię zwisającą w doniczce? Sprawdźmy to!
- Dichondra – zimowanie i uprawa rośliny doniczkowej
- Hebe kwiat – zimowanie, uprawa i pielęgnacja
- Zimowanie kaktusów w piwnicy – najważniejsze informacje
- Rozmaryn – zimowanie. Jak je przeprowadzić?
- Drzewko oliwne – zimowanie i odpowiednie warunki dla oliwki europejskiej
- Begonia dragon – zimowanie. Jak je przeprowadzić?
- Bakopa – zimowanie rośliny
- Sit spiralny zimowanie – jak powinno wyglądać?
Dodaj komentarz