Kalia ogrodowa, jak przystało na roślinę z ciepłych regionów, wymaga odpowiedniej pielęgnacji i troski. Jeśli więc chcesz cieszyć się jej wyjątkowością, musisz pamiętać, aby odpowiednio się o nią troszczyć. W jaki sposób powinieneś dbać o tę egzotyczną piękność? Sprawdź!

Kalia doniczkowa (Cantedeskia) niezwykła roślina ozdobna

Nazwanie naszej bohaterki niezwykłą rośliną w żadnym wypadku nie jest przypadkowe ani nie powinno być traktowane jako nadużycie. Kalia naprawdę jest kwiatem wyjątkowym. Jest ona zaliczana do roślin kłączowych o liściach strzałkowatych i przepięknych kwiatowych kolbach, z białą lub kolorową otoczką  zwężającą się ku dołowi, tworząc spiralę, a na górze lejkowato się odchylając. Kwiatostan zachwyca swoim wyglądem i kolorem, robiąc niepowtarzalne wrażenie. Kalia zaliczana jest do roślin z rodziny obrazkowatych.

Cechy charakterystyczne kalii

Kalia posiada również duże i grube łodygi spichrzowe, znajdujące się pod ziemią i będące bulwami albo jak uważają niektórzy, kłączami. Sama roślina osiąga do 120 cm wysokości i występuje w odmianach dwukolorowych. Odmiany, które występują w Polsce, to zwykle rośliny doniczkowe co wynika z faktu, że roślina ta nie jest odporna na mrozy.

Calla – jak często podlewać tę roślinę?

Pierwsza sprawa związana z pielęgnacją roślin to pytanie związane z tym jak często należy je podlewać. Kalie wymagają stałej, umiarkowanej wilgotności. Co to oznacza w praktyce? Otóż roślinę tę w pierwszej fazie wzrostu powinno się podlewać co najmniej dwa razy w tygodniu. Do tego w okresie gdy kalia kwitnie, można dodatkowo spryskiwać jej liście.

Zmiana w podlewaniu pojawia się po przekwitnięciu rośliny. Wtedy można spokojnie i powoli ograniczać jej podlewanie.

Kalia ogrodowa – sadzenie, uprawa i nawożenie

Podlewanie to bez wątpienia bardzo istotna sprawa, jednak nie jedyna, gdy mowa o pielęgnacji tak egzotycznych roślin jak kalia ogrodowa. Jak zatem z nią postępować? Po pierwsze, nie bój się hodować tej rośliny. Wystarczy dobrze poznać jej wymagania, a bez problemu sobie z nią poradzisz.

Oto kilka głównych zasad, które pomogą ci cieszyć się tą afrykańską pięknością:

  • kalia ma wiele odmian i każda z nich różni się nieco uprawą;
  • może być uprawiana zarówno w doniczce, jak i w ogrodzie;
  • w czasie wegetacji kalia wymaga nawożenia;
  • odpowiednio do swojego cyklu wzrostu kalie wymagają innych temperatur;
  • po przekwitnieniu kalia ogrodowa przechodzi w stan spoczynku, który trwa mniej więcej 2 miesiące;
  • kalie zimuje się w doniczkach o średnicy minimalnie 15 cm zasypanych torfem.

Zantedeschia, czyli kalia etiopska

Niektóre odmiany kalii szczególnie nadają się do sadzenia w polskich ogrodach. Jedną z nich jest Zantedeschia aethiopica, czyli cantedeskia etiopska. Można ją sadzić po ostatnich przymrozkach w okolicy maja, a już w czerwcu zaczyna ona pięknie kwitnąć. Do tego prawidłowo uprawiana cantedeskia rzadko kiedy jest atakowana przez choroby, czy szkodniki, a jej pochwa kwiatowa wygląda naprawdę imponująco.

Kalia to roślina piękna i na swój sposób wyjątkowa. Wspaniale potrafi wkomponować się w każdy ogród i cieszyć swoją egzotyczną urodą. Jako roślina kwitnąca w ciekawy sposób bywa uwielbiana przez hodowców, szczególnie w okresie, gdy jej kwiatostany można podziwiać w pełnej krasie.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2022