O czym warto pamiętać podczas sadzenia ziół?
- Zioła urosną w każdej żyznej, dobrze przepuszczalnej glebie. Tam, gdzie odpływ wilgoci jest wątpliwy, posadź nasiona ziół w doniczkach.
- Zadbaj o odpowiednie nasłonecznienie – im więcej słońca, tym lepszy smak ziół.
- Zioła na ogół wymagają niewielkiej ilości nawozu i ładnie rosną bez pomocy z naszej strony.
- Większość ziół wymaga gleby o odczynie obojętnym do zasadowego.
- W ciepłych i słonecznych miesiącach nie zapomnij o podlewaniu swoich grządek.
- Regularne obrywanie ziół zachęci je do dalszego wzrostu – korzystaj z nich regularnie!
Jakie zioła zasadzić w ogrodzie?
Pietruszka
Jedno z najłatwiejszych w uprawie ziół, a wszystko dzięki jej odporności na warunki pogodowe. Można ją również zbierać w dowolnym momencie – kiedy ją zerwiemy po prostu odrośnie, dzięki czemu możemy cieszyć się świeżą pietruszką przez wiele miesięcy. Pietruszka preferuje wilgotną glebę, a jeśli zauważysz, że jej liście żółkną, podlej ją płynnym nawozem. Najlepiej jest ją posadzić wiosną albo jesienią – możemy wykorzystać nasiona albo kupić doniczkę z pietruszką w sklepie (nowa gazetka Biedronki często posiada ofertę na zioła w doniczkach). Docenimy ten zakup, kiedy będziemy potrzebowali świeżej pietruszki do niedzielnego rosołu.
Rozmaryn
Jeśli szukasz odpornego zioła, które nie wymaga wiele uwagi, to jest to rozmaryn. Przeżyje na samej wodzie deszczowej i może przetrwać wiele lat. Rozmaryn można sadzić w pojemniku lub dużej doniczce w pełnym słońcu (duży wybór doniczek w różnych rozmiarach oferuje OBI). Możesz również użyć rozmarynu jako jadalnego żywopłotu, ponieważ rośnie dosyć gęsto i wysoko. Po kilku latach będziemy już mogli go kształtować. Rozmaryn świetnie sprawdzi się do dań kuchni włoskiej oraz do zimowych herbat.
Mięta
Mięta to bardzo łatwe w uprawie zioło, ale musisz uważać – pozostawiona sama sobie może zająć więcej przestrzeni, niż zaplanowałeś. Wymaga tylko odrobiny wody i będzie rosnąć zarówno w cieniu, jak i w słońcu. Miętę najlepiej posadzić w pojemniku albo doniczce. Jeśli potrzebujesz dużo mięty, wybierz dużą doniczkę, aby mięta miała gdzie rosnąć. Unikaj małych plastikowych doniczek, ponieważ szybko zwiążą się z korzeniami. Mięta będzie dobra do naparów na dolegliwości żołądkowe, ale również do lemoniady latem.
Bazylia
Jednym z bardziej pachnących ziół do uprawy w ogrodzie jest bazylia. Bazylia dobrze rośnie z nasion, jeżeli będzie posadzona w pełnym słońcu. Preferuje wilgotną, ale przepuszczalną glebę i będzie wymagała częstego przycinania, aby pobudzić nowy wzrost. Bazylia jest oczywiście klasycznym włoskim ziołem, dlatego będzie pasować do pizzy, focacci, sałatki caprese i wielu innych dań.
Szczypiorek
Pójście rano do ogrodu po świeży szczypiorek do jajecznicy to świetne uczucie. Dlatego dobrą wiadomością będzie dla Was na pewno fakt, że szczypiorek bardzo łatwo wyhodować w ogrodzie. Można go zasadzić w doniczce albo bezpośrednio w ziemi. Ponieważ niestraszne mu zimno, to możemy to zrobić nawet wczesną wiosną albo późną jesienią. Szczypiorek nie lubi jednak dużo wilgoci, więc wybierz nasłonecznione miejsce. Najlepiej jest go ciąć nożyczkami.
Tymianek
Kolejną wspaniałą rośliną jadalną do Twojego ogrodu jest tymianek. Sprawdzi się w doniczce, ale także jako roślina okrywowa tworząca w ogrodzie duże kępy, po których można chodzić. Tymianek lepiej sadzić w miejscach osłoniętych, w pełnym słońcu. Jest dostępny w kilku odmianach, takich jak tymianek wełniany i cytrynowy i można go zbierać o każdej porze roku.
Lawenda
Z technicznego punktu widzenia lawenda nie jest ziołem, ale jest piękną jadalną rośliną, której można używać do aromatyzowania wypieków i sprawiania, że produkty do kąpieli pięknie pachną. Jest również bardzo łatwa w uprawie i przyciąga do naszego ogrodu pszczoły i motyle. Lawenda preferuje pełne słońce i sadzenie w dobrze osuszonej doniczce lub grządce ogrodowej. Posadzona we właściwym miejscu, lawenda będzie szybko rosła, więc trzeba ją często przycinać, aby utrzymać ją pod kontrolą.
Kolendra
Zioło, które idealnie sprawdzi się do dań meksykańskich, teraz można posadzić we własnym ogrodzie. Kolendra jest dosyć wrażliwym ziołem, także pilnujmy jej podlewania i obserwujmy czy nie ma za dużo słońca. Sadźmy ją wiosną – już latem będziemy mogli ją dodać do quesadilli czy guacamole