Pogrzeb to niewątpliwie smutny moment, któremu towarzyszy chwila zadumy. Odpowiednio dobrane kwiaty na pogrzeb są wyrazem żalu oraz szacunku dla zmarłego. Chcąc go uhonorować we właściwy sposób często zastanawiamy się, jakie kwiaty na pogrzebie będą właściwe.

Strojny wieniec czy skromna wiązanka – na co się zdecydować?

Kwiaty wręczamy jako prezent na rozmaitych uroczystościach, jak np. imieniny czy ślub. Jednak są one również nieodzownym elementem pogrzebów. Żałobnicy zastanawiają się czy zdecydować się na wieniec, czy wybrać wiązankę pogrzebową? Dokonując takiego wyboru najlepiej jest się kierować bliskością relacji ze zmarłym. Okazałe wieńce i wiązanki przynoszone są przez najbliższą rodzinę i znajomych osoby zmarłej. Te mniejsze przez sąsiadów, współpracowników, dalszych znajomych i osoby, które przyszły wesprzeć rodzinę pogrążoną w rozpaczy.

Kwiaty na pogrzebie mogą przybrać różną formę. Wieńce są najchętniej wybieraną kompozycją kwiatową na pogrzeby. Wykonane w formie okrągłej lub półokrągłej na podkładzie z gałęzi iglaków prezentują się bardzo okazale. Z łatwością można umieścić je na stojakach koło trumny bądź urny w trakcie uroczystości pogrzebowych. Są jednym z najpopularniejszych wyborów na tę okazję, ale i też jednym z najdroższych. Zamawiane są wielokrotnie przez najbliższych zmarłego. Wiązanki pogrzebowe natomiast cieszą się równie dużą popularnością. Mimo mniejszego rozmiaru nie są one mniej efektowne. Wykonane w formie bukietu pozwalają na łatwe umieszczenie ich nie tylko w wazonie, ale i na trumnie czy na pomniku. Jeżeli nie wiemy, na co się zdecydować prosta wiązanka będzie zawsze dobrym pomysłem. Tak wykonana nie wprawi też w zakłopotanie rodziny zmarłego.

Kwiaty na pogrzebie – jakie wybrać?

Przyjęło się, że liczba kwiatów w wiązance pogrzebowej powinna być parzysta. Chcąc oddać cześć zmarłemu najczęściej wieńce i wiązanki wykonane są z żywych kwiatów. Jednak, zastanawiając się nad tym, jakie kwiaty na pogrzebie będą najlepsze należy zwrócić uwagę na ich trwałość. Śmierć bowiem nie wybiera dnia godziny ani pory roku. Wybierając kolor kwiatów na pogrzeb należy pochylić się nad tymi w odcieniach czerwieni, fioletu, bieli, czy w te w pudrowych barwach.

Gatunki kwiatów, jakie chętnie używane są do wiązanek pogrzebowych to przede wszystkim:

Jeżeli osoba zmarła miała swój ulubiony kolor lub gatunek kwiatów można zamówić kompozycję kwiatową złożoną właśnie z nich. Z pewnością będzie to właściwe oddanie czci. Będzie ona z pewnością bardziej indywidualna i podkreśli zażyłość ze zmarłym.

Jakie kwiaty na pogrzebie będą właściwe?

W przypadku osób starszych to od zażyłości relacji z osobą zmarłą zależy zarówno to na jaki kolor kwiatów i rozmiar kompozycji się zdecydujemy. Gdy wybieramy się na pogrzeb bliskiej osoby np. babci czy dziadka warto wybrać ten bardziej okazały w kolorach, który odzwierciedla nasze uczucia do osoby zmarłej. Decydując się na wieniec odpowiednie będzie, gdy dołączymy pożegnalną wstęgę, która będzie zawierać wzruszający cytat bądź słowa pożegnania. Wybierając się na pogrzeb starszej osoby, której nie znaliśmy zbyt dobrze warto zdecydować się na neutralny kolor kwiatów oraz bardziej skromną kompozycję.

Gdy przedwcześnie umiera młoda osoba bądź dziecko jest to zawsze wstrząsające przeżycie dla rodziny, jak i bliskiego otoczenia. Najbardziej klasyczne kompozycje z kwiatów na taki pogrzeb wykonane są w jasnych odcieniach. Stonowane, białe lub pastelowe kolory nawiązują bowiem do czystości i niewinności. Dobrym dodatkiem do takich wiązanek są delikatne wstążki i szarfy, które wykonane są również w delikatnych kolorach.

Jeżeli nie wiemy, na co się zdecydować doskonałym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług profesjonalnych florystów. Z pewnością w ciągu krótkiej chwili pomogą oni dobrać właściwe gatunki kwiatów oraz kolorystykę, tak, by z szacunkiem i godnością pożegnać osobę zmarłą. Stworzą oni kompozycję, która będzie nie tylko trwała, ale i bez wątpienia zjawiskowa.

Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2022