Jesień i wiosna to czas, kiedy przystępujemy do porządków w swoim ogrodzie. Przycięcie drzew i krzewów od razu wpływa na efekt wizualny posesji. Pojawia się jednak mnóstwo odpadów drzewnych i nie zawsze wiadomo, co z nimi zrobić. W takich sytuacjach bardzo dobrze sprawdza się rębak, który rozdrabnia gałęzie na cenne zrębki. Pojawia się więc pytanie: jaki rozdrabniacz do gałęzi wybrać? Frezowy czy nożowy? Już za chwilę poznasz na nie odpowiedź!

Jaki rozdrabniacz do gałęzi: frezowy czy nożowy? 

To, który sprzęt sprawdzi się najlepiej w twoim ogrodzie, zależy od twoich potrzeb, czyli od ilości gałęzi, które regularnie będzie trzeba rozdrabniać. Wybór nie dotyczy wyłączenie mechanizmu tnącego, ale również innych komponentów i parametrów. 

Rozdrabniacz nożowy

Jak wskazuje nazwa, cięcie gałęzi w rozdrabniaczu nożowym odbywa się właśnie poprzez specjalne noże. To jeden z najprostszych wariantów tego typu urządzeń, który doskonale sprawdzi się dla posiadaczy niewielkich ogrodów. Jego zadaniem jest rozdrobnienie cienkich gałęzi i w tej roli spisuje się bardzo dobrze. Rozdrabniarka nożowa jest też stosunkowo tania w porównaniu do innych rozwiązań.

Rozdrabniacz frezowy

Rozdrabniarka do gałęzi frezowa to urządzenie, w którym zastosowano ostrza frezowe. To sprawia, że urządzenie jest nieco bardziej wydajne i świetnie radzi sobie z grubszymi gałęziami. Bardzo ważne jest to, że rozdrabniacz frezowy potrafi samodzielnie zaciągać odpady, co znacząco wpływa na czas i komfort pracy. Taki sprzęt świetnie sprawdzi się dla posiadaczy większych ogrodów, w których występuje wiele drzew i krzewów do przycinania, a zatem równie wiele odpadów drzewnych. 

Jaki rozdrabniacz do gałęzi wybrać? Zasilanie urządzenia

Mechanizm cięcia gałęzi to nie jedyne, na co powinieneś zwrócić uwagę, wybierając rozdrabniacz do gałęzi. Zarówno model nożowy, jak i frezowy może być zasilany elektrycznie lub spalinowo. Sprzęt elektryczny jest zdecydowanie mniej wydajny od spalinowego, dlatego sprawdzi się wyłącznie do drobnych porządków ogrodowych. Warto też przemyśleć, czy wybierając rozdrabniacz elektryczny, będziemy mieli możliwość podłączenia go do sieci elektrycznej. A jeśli w swoim ogrodzie regularnie przycinamy liczne drzewa i krzewy, warto rozważyć zakup rozdrabniacza z silnikiem spalinowym o dużej mocy. 

Jaki rozdrabniacz do gałęzi? Frezowy czy nożowy? Cóż, najlepiej wybrać sprzęt zgodnie ze swoimi potrzebami. Przed zakupem warto również sprawdzić, jaka jest dopuszczalna grubość gałęzi dla danego urządzenia. Przydatną opcją jest tzw. bieg wsteczny, który umożliwi usunięcie odpadu, w przypadku zapchania mechanizmu tnącego. 

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023