Wszystkie narzędzia ogrodowe ulegają zabrudzeniu i z czasem się zużywają. Aby móc pracować nimi dłużej, warto regularnie je konserwować. Ma to szczególne znaczenie, jeśli wybieramy narzędzia markowe i kosztowne. Dzięki ich odpowiedniej pielęgnacji praca w ogrodzie jest szybka i efektywna. Z tego powodu w tym poradniku opowiemy, jak naostrzyć nożyce do żywopłotu. Te wskazówki przydadzą ci się również w przypadku ostrzenia sekatora.

Jak naostrzyć nożyce do żywopłotu? 

Zanim przystąpimy do ostrzenia nożyc, trzeba je najpierw wyczyścić. Grube zabrudzenia można usunąć drobnoziarnistym papierem ściernym, bądź nieużywanym nożykiem. Warto też użyć wody z mydłem i alkoholu, aby pozbyć się drobnoustrojów. 

Ostrzenie ręcznych nożyc do żywopłotu

Gdy nożyce są już czyste, należy je unieruchomić, dociskając dłonią do blatu lub umieszczając w imadle. Następnie do zewnętrznych (ściętych na krawędziach) ostrzy przykładamy metalowy pilnik pod kątem 45 stopni i wykonujemy ruchy od siebie do zewnątrz nożyc. Nie wykonujemy ruchu powrotnego, zatem po każdym pchnięciu pilnika podnosimy go i nie ostrzymy krawędzi wewnętrznych (płaskich). 

Ostrzenie nożyc elektrycznych i spalinowych

Przed przystąpieniem do ostrzenia nożyc automatycznych trzeba upewnić się, że urządzenie nie zostanie przypadkowo włączone. W przypadku takich nożyc ostrzy się tylko krawędzie tnące zębów. Czynność wygląda podobnie do ostrzenia nożyc ręcznych i polega na przesuwaniu po ściętych krawędziach pilnika – od siebie do zewnątrz. Tutaj również nie należy wykonywać ruchu powrotnego na powierzchni ostrza, a nad nią. Na każdym ostrzu wykonujemy taką samą ilość ruchów. 

Czym smarować nożyce do żywopłotu?

Wiesz już, jak naostrzyć nożyce do żywopłotu. Po tej czynności konserwacyjnej warto je nasmarować. W tym celu potrzebna będzie oliwa do maszyn, którą za pomocą miękkiej szmatki należy przetrzeć ostrza. Warto też nasmarować wówczas śrubę nożyc. 

Jak naprawić nożyce do żywopłotu?

Kolejną kwestią w pielęgnacji nożyc do żywopłotu jest ich wyregulowanie. Ostrza powinny dobrze do siebie przylegać, dlatego czasem trzeba dokręcić śrubę za pomocą kluczyka lub śrubokrętu. Jeśli chodzi o nożyce do żywopłotu elektryczne lub spalinowe, naprawa zależy od rodzaju usterki. Jeśli nie masz doświadczania i wiedzy na temat takiego sprzętu, oddaj nożyce do serwisu. 

Wiesz już, jak naostrzyć nożyce do żywopłotu. Nie jest to trudne zadanie. Potrzebny jest właściwie tylko metalowy pilnik. Przed przystąpieniem do zadania, należy dobrze oczyścić ostrza.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023