Goździk kropkowany (Dianthus deltoides) to gatunek rośliny ozdobnej z rodziny goździkowatych. Jak go rozpoznać? Jakie są jego wymagania w kwestii uprawy? Wszystkiego dowiesz się z artykułu poniżej.
Goździk kropkowany jest znany pod wieloma nazwami, często bowiem określa się go mianem goździka widełkowatego lub upstrzonego. W Polsce występuje dosyć powszechnie na niżu oraz w dolnych partiach gór. Nie ma zbyt wysokich wymagań względem uprawy, dlatego chętnie wysiewany jest również w ogrodach jako roślina ozdobna. Poznaj bliżej jego wygląd i wymagania.
Goździk kropkowany – charakterystyka
Goździk kropkowany to wieloletnia bylina, którą można z powodzeniem uprawiać zarówno na ogrodowych rabatkach, jak i w donicach. Na trawnikach często tworzy efektowne darnie, które nie przekraczają wysokości 40 cm. Rozgałęziona i płożąca się łodyga jest omszona, a liście wyrastają naprzeciwlegle. Są zazwyczaj zielone lub lekko sine.
W okresie kwitnienia ta odmiana goździka tworzy siedzące lub umieszczone na szypułkach kwiatostany, które zebrane są w formie luźnych wiechów. Średnica kwiatków wynosi około 2 cm. Barwa kwiatów może być bardzo różna w zależności od odmiany. Na rabatach i łąkach spotykamy goździki kropkowane w kolorach białych, różowych, purpurowych lub czerwonych. Kwiaty mogą być zarówno jednolite kolorystycznie, jak i wielobarwne i upstrzone różnorodnymi wzorami na płatkach.
Dianthus deltoides – wysiew
Ten gatunek rośliny najczęściej wysiewany jest z nasion do pojemników lub rozsadników. Zazwyczaj robi się to w czerwca, aby siewki miały szansę podrosnąć do sierpnia, kiedy trafią na swoje miejsce docelowe. Jeżeli nie masz doświadczenia w takiej formie siania lub po prostu nie chcesz tego robić, możesz zakupić w sklepie już wyrośnięte sadzonki, które następnie wysadza się do odpowiednio przygotowanej piaszczystej gleby.
Roślinę rozmnaża się poprzez podział bryły korzeniowej. Zazwyczaj jednak nie trzeba tego robić, ponieważ jest dosyć ekspansywna i z powodzeniem rozsiewa się sama.
Goździk kropkowany – uprawa i pielęgnacja
W naturze goździka kropkowanego można spotkać na suchych łąkach i pastwiskach. Zarasta również zbocza, zarośla i nieużytki. Jak więc łatwo się domyśleć, sadzonki nie mają szczególnie wygórowanych wymagać co do gleby. Najlepiej rosną w takiej, która jest przepuszczalna, gliniasto-piaszczysta i dosyć sucha.
Gatunek preferuje kwaśny odczyn gleby. W zasadowej glebie nie będzie obficie kwitł, dlatego jeżeli posiadasz właśnie taką w ogrodzie, najlepszym rozwiązaniem będzie zakwaszenie jej – na przykład za pomocą torfu o odpowiednim pH.
Goździk kropkowany dosyć dobrze znosi suszę. Co do zasady jest również mrozoodporny. W przydomowym ogrodzie zaleca się okrywanie go jedynie w trakcie chłodniejszych zim.
Jeżeli chcesz zasadzić tę roślinę ozdobną w swoim ogrodzie, wybierz dla niej ciepłe i słoneczne stanowisko. W ostateczności goździki można posadzić w półcieniu. Młode sadzonki trzeba regularnie odchwaszczać. Zaleca się także usuwanie przekwitłych kwiatostanów. Ten zabieg pielęgnacyjny to środek zapobiegawczy przeciwko nadmiernemu rozsiewaniu się gatunku, który jest dosyć ekspansywny. Pozwala także nieco przedłużyć okres kwitnienia.
Zastosowanie goździka kropkowanego w ogrodzie
Omawiany gatunek goździka jest umiarkowanie wymagający i bardzo piękny, dlatego chętnie uprawia się go zarówno na rabatkach bylinowych, jak i w kwiatowych skrzyniach na tarasach. Dobrze sprawdza się w roli rośliny zadarniającej, a w trawie wygląda szczególnie efektownie.
Ze względu na dużą tolerancję dla suchszych gleb można sadzić go również w okolicach kamieni i murków. Będzie idealną ozdobą ogrodów angielskich, naturalistycznych, czy skalnych. Trzeba jedynie pilnować, aby jej wzrost nie wymknął się spod kontroli. Nieco słabsze i delikatniejsze gatunki mogą wówczas paść ofiarą zdecydowanie bardziej ekspansywnego goździka.
Podsumowanie
Jeżeli zależy ci na trwałej, odpornej i jednocześnie bardzo urodziwej roślinie wieloletniej, to goździk kropkowany może okazać się idealny dla ciebie. Może być jednolity lub dwubarwny. Zadarnia murawę, pięknie kwitnie i nadaje się na również na kwiaty cięte. Wymagania goździka nie są szczególnie wysokie, dlatego z pewnością poradzi sobie z nim nawet niedoświadczony ogrodnik.