Fikus benjamin gubi liście – zła kondycja tej rośliny może mieć źródło w wielu przyczynach. Najczęściej jednak chodzi o niewłaściwe podlewanie i nieodpowiednie stanowisko. W tym poradniku przedstawiamy, jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja beniaminka. 

Fikus to bardzo popularna, atrakcyjna i dość łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Pokaźne rozmiary sprawiają, że pięknie zdobi ona przestrzeń w roli domowego drzewka. Niestety jednak wielu jej posiadaczy skarży się, że fikus benjamin gubi liście. Jak nietrudno się domyślić, świadczy to o złej kondycji rośliny. Jeżeli dopiero rozpoczynasz uprawę, to informacje, które znajdziesz w tym artykule, pozwolą ci zapobiec opadaniu liści tego figowca. Jeśli jednak już mierzysz się z tym problemem, to prawdopodobnie znajdziesz tu rozwiązania, które pomogą ci uratować roślinę.

Fikus benjamin gubi liście

Figowiec benjamina zrzuca liście i jest to zjawisko normalne, gdyż tak reaguje na zmiany temperatury powietrza i  nasłonecznienia. Możemy zatem spodziewać się żółtych listków w pobliżu doniczki w czasie jesieni i zimy. Jednak, gdy utrata następuje w okresie wegetacji, jest to sygnał, że z naszą rośliną nie jest dobrze. 

Nieprawidłowe podlewanie 

Fikus może tracić liście, gdy jest nieprawidłowo podlewany, co prowadzi do przesuszenia lub przelania. Roślina nie ubi zalegania wody w podłożu, ale zbyt oszczędne podlewanie też może jej szkodzić. Z tego powodu należy zastosować dobrze przepuszczalne podłoże i drenaż w doniczce. Gdy ziemia z wierzchu zdążyła już przeschnąć, można przystąpić do podlewania, koniecznie miękką wodą. 

Fikus beniamin nie lubi przestawiania

Najczęściej fikus gubi liście na skutek zmiany otoczenia, stąd właśnie naturalnie następuje to jesienią i zimą. Jeszcze przed zakupem rośliny, warto znaleźć dla niej takie miejsce w domu, w którym będzie mogła pozostać na stałe. Należy zapewnić jej stałe i optymalne warunki, dlatego najlepiej ustawić ją z dala od przeciągów, kaloryferów i innych źródeł ciepła. Gdy w sezonie grzewczym spada wilgotność powietrza, warto ustawić w pobliżu nawilżacz lub alternatywnie zraszać drzewko.  

Choroby i szkodniki

Gdy na gałązkach figowca obserwujemy coraz mniej listków, wówczas warto sprawdzić, czy roślina nie padła ofiarą szkodników. Najczęściej są to przędziorki, tarczniki i miseczniki. Aby się ich pozbyć, trzeba zastosować oprysk naturalny, a w przypadku dużej kolonii owadów, ratunkiem będą prepataty chemiczne. Powodem utraty liści, a także pojawiania się na nich żółtych i brązowych plam, może być choroba grzybowa. W takiej sytuacji należy podlać i spryskać roślinę fungicydem. 

Figowiec benjamina – wymagania

Jak więc widać, fikus benjamin gubi liście naturalnie, ale nadmierna utrata świadczy o popełnieniu błędów w uprawie. Jeśli zmagasz się z tym problemem, koniecznie sprawdź poniższą tabelkę i upewnij się, że spełniłeś wszystkie wymagania rośliny i dobrze ją pielęgnujesz:

PODŁOŻEuniwersalne, żyzne, rozluźnione perlitem, konieczny drenaż
TEMPERATURA POWIETRZAlatem 20-24 stopni, zimą minimum 15 stopni
WILGOTNOŚĆ POWIETRZAwysoka (minimum 50%)
STANOWISKOjasne i ciepłe, rozproszone światło, wolne od przeciągów
PODLEWANIEumiarkowane, gdy wierzchnia warstwa przeschła
PRZYCINANIE PĘDÓWnie jest konieczne, ale można wykonać wiosną w celu rozkrzewienia i formowania bonsai
CZYSZCZENIE LIŚCIco jakiś czas wskazany jest prysznic rośliny
NAWOŻENIEraz w miesiącu od wiosny do końca lata biohumusem lub nawozem do roślin zielonych 

Fikus benjamin gubi liście zazwyczaj z powodu zmian otoczenia, dlatego tak ważne jest ustawienie go od razu w odpowiednio nasłonecznionym miejscu. Jeśli mimo to beniaminek nie cieszy się najlepszą kondycją, wówczas trzeba sprawdzić, czy w podłożu nie zalega woda. Jeśli tak się dzieje, prawdopodobnie trzeba będzie ograniczyć podlewanie, a jeśli to wina nieprzepuszczalnego podłoża, należy je rozluźnić. Wówczas część korzeni mogła już zgnić, co spowodowało utratę liści i przebarwienia blaszki liściowej w okolicy unerwienia. Takie porażone korzenie należy oczywiście usunąć i wymienić podłoże na przepuszczalne. 

Zobacz także:
Archiwum: luty 2023