Platan klonolistny należy do rodziny platanowatych. Jest to okazałe drzewo liściaste, które sadzone jest w parkach, wzdłuż alei i dróg. Coraz częściej spotykane jest też w ogrodach. Dlatego warto przyjrzeć się mu bliżej.

Drzewo platan klonolistny (Platanus acerifolia) – opis

Platan klonolistny (Platanus acerifolia) to piękne drzewo liściaste, które zachwyca rozmiarem i rozłożystą koroną. Jest to mieszaniec platana zachodniego i platana wschodniego. Uprawiany on jest w całej Europie – poza zimnymi rejonami. Osiąga on wysokość do 35 m. Jego pień jest szaropopielaty i odznacza się łuszczącą się korą. Liście platana mają długość od 12 do 25 cm. Są one 3, 5 lub 7 klapowe i są podobne do liści klonu. Warto tu też dodać, że jego kwiaty są zebrane w kuliste i gęste główki, które zwisają na długich szypułkach, a owocami są owłosione orzeszki.

Ciekawe odmiany platana

Do ciekawych odmian platana uprawianych w Polsce zaliczyć można na przykład:

  • Tremonia’ – jest to odmiana o stożkowej koronie – jest dość niska i osiąga do 15 m wysokości;
  • Alphen’s Globe’ – jest to odmiana niska, dorasta do 10 m wysokości – ma ona kulistą koronę i jest idealna do małych ogrodów;
  • Suttneri’ – jest to odmiana, która osiąga do 25 m wysokości – jej starsze liście pokrywają się białym nalotem.

Na czym polega uprawa tego okazałego drzewa liściastego?

Uprawa drzewa platan nie jest trudna. Nie ma on dużych wymagań i dobrze znosi zarówno miejskie powietrze, jak i zmiany temperatur.

Stanowisko

Jego stanowisko powinno być ciepłe i słoneczne – miejsce musi też być osłonięte od wiatru.

Podłoże

Platan świetnie radzi sobie w każdym typie gleby, nawet w tym mało urodzajnym. Należy jednak unikać podłoża podmokłego czy też okresowo zalewanego.Warto tu też dodać, że platan może być przesadzany nawet jego starsze okazy.

Rozmnażanie platana klonolistnego

Rozmnażanie platana odbywa się na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest rozsiew z nasion – pozyskuje się je z owoców rosnących na szypułkach, które opadają wiosną i zimą. Ta metoda nie daje jednak gwarancji, że drzewo zyska właściwe cechy. Dlatego drugim i lepszym sposobem są sadzonki, które najlepiej umieszczać w gruncie wiosną. Ważne jest tu to, aby młode rośliny osłaniać ściółką na okres zimowy, a także nawozić je i regularnie podlewać – zwłaszcza w czasie suszy.

Zastosowanie platana

Platan jest używany jako:

  • roślina ozdobna – w parkach, alejach, wzdłuż dróg, w małych i dużych ogrodach – uprawiany jest on w grupach, jak i jako solitery;
  • drewno do produkcji mebli – jego drewno jest mocne i wytrzymałe, tworzy się z niego cenne meble i okleiny.

Warto tu też dodać, że jeśli platan będzie posadzony zbyt blisko chodnika, patio czy innej powierzchni, to może on je zniszczyć, gdyż jego korzenie mogą wypychać nawierzchnię do góry.

Czy to trwałe drzewo? Platan jest odporny na choroby i szkodniki

Platan jest odporny na większość chorób i szkodników. Jednak często atakowane jest przez chorobę grzybową antraknozę platana. Objawia się ona zielonożółtymi plamami na liściach, a dokładniej wzdłuż ich nerwów. Skazy z czasem stają się większe i zmieniają swoją barwę na ciemniejszą – to powoduje, że liście więdną i opadają. Wśród szkodników wyróżnić tu można na przykład przędziorki i mszyce.

Jeśli będziesz chciał posadzić platana w swoim ogrodzie, to pamiętaj o tym, aby zadbać o właściwe warunki do jego uprawy. Odpowiednie stanowisko i podłoże wpłyną na rozwój tego drzewka, dzięki czemu będziesz mógł podziwiać go przez długie lata.

Zobacz także:
Archiwum: maj 2022