Ogrody przydomowe mogą być miejscem bytowania różnorodnych dzikich stworzeń, jeśli tylko zapewnisz im optymalne warunki. Wszystkie zwierzęta potrzebują schronienia, pożywienia i wody. Zobacz, jak zrobić domek dla jeża w twoim ogrodzie.
Jeśli chcesz, aby w twoim otoczeniu zamieszkały pożyteczne zwierzęta, musisz zadbać o to, aby było to dla nich bezpieczne miejsce. Jeże to dobrze znane, pożyteczne ssaki, które odżywiają się głównie ślimakami. Są to ogrodowi sprzymierzeńcy, warto więc zaprosić ich do ogrodu. Podpowiadamy, jak wykorzystać proste i ogólnodostępne materiały i zrobić z nich domek dla jeża.
Pożyteczny jeż w ogrodzie – co zrobić, aby się pojawił?
Jeże są chętnie widywanymi gośćmi w ogrodach przydomowych. Te sympatyczne zwierzęta w żaden sposób nie zagrażają uprawom roślin użytkowych i ozdobnych. Lubią ciche i spokojne zakątki. Wieczorem wychodzą na łowy w poszukiwaniu larw, chrząszczy, dżdżownic i małych płazów.
Co jedzą, a czego nie jedzą jeże?
Jeże są mięsożerne. Zjadają drobne owady, głównie chrząszcze. Nie pogardzą też ślimakami, drobnymi płazami i dżdżownicami. Pomagają walczyć ze szkodnikami ogrodowymi. Nie dokarmiaj jeży mlekiem ani chlebem. Oba te produkty są dla nich ciężkostrawne. Wbrew popularnemu przekonaniu, kolczaste ssaki nie powinny też jeść jabłek ani innych owoców i warzyw. Nie zwalczaj ślimaków i owadów środkami chemicznymi, ponieważ pożyteczne jeże odżywiają się tymi organizmami. Jeśli zjedzą otrutego szkodnika, może to spowodować objawy zatrucia.
Ogród przyjazny dla zwierząt
Jeśli chcesz zaprosić jeża do swojego ogrodu, musisz zapewnić mu bezpieczne schronienie i otwór w ogrodzeniu, aby mógł wejść na teren posesji. Pamiętaj o tym, aby jesienią pozostawić stertę gałęzi i liści w mało uczęszczanym kącie działki. Oprócz tego staraj się dbać o bioróżnorodność w swoim ogrodzie. Pozostaw liście i ściółkę pod krzewami. Podczas upałów możesz postawić zwierzętom płytką podstawkę z wodą do picia. Jeśli dopisze ci szczęście, jeże znajdą drogę na twoją działkę.
Budowa domku dla jeża krok po kroku
Wykonanie domku dla jeża w ogrodzie jest łatwym i przyjemnym zadaniem. Nieco przypomina budowanie karmnika lub budki lęgowej dla ptaków. Będą do tego potrzebne podstawowe narzędzia: piła, młotek i wiertarka. Drewniane deseczki musisz zabezpieczyć impregnatem, aby powierzchnia nie zniszczyła się pod wpływem czynników atmosferycznych. Jeśli chcesz ocieplić domek dla jeża, przyda się styropian.
Wymiary drewnianego domku dla jeża
Zacznij swoją pracę od wykonania projektu. Drewniany domek dla jeża nieco przypomina miniaturową budę dla psa. Jego wymiary powinny być dostosowane do wielkości zwierzęcia. Idealna wielkość takiego domku to około 50 cm długości i 40 cm szerokości. Kup deseczki i dopasuj ich długość i szerokość do wymiarów domku. Budka powinna być wysoka na 35 cm, aby zapewnić odpowiednią wentylację powietrza i dobrą temperaturę. Pamiętaj o tym, aby przykryć domek dachem z deski. Wejścia muszą mieć maksymalnie 20 cm szerokości, aby do schronienia jeży nie dostały się drapieżniki, takie jak koty lub małe psy.
Jak w środku wygląda domek dla jeża?
We wnętrzu domku możesz zrobić przedsionek, który będzie dodatkowym zabezpieczeniem na wypadek zimna. Zabezpieczy też przed dostaniem się do środka głodnego drapieżnika i umożliwi jeżowi ucieczkę do drugiego pomieszczenia. Nie zapomnij o zrobieniu kilku dziur w dachu domku. Umożliwią one przepływ powietrza i wentylację. Podłogę skrzynki wyłóż suchą trawą, aby nowy lokator miał miękkie posłanie, w którym zagrzebie się przed zapadnięciem w zimowy sen.
Jak zrobić samodzielnie domek dla jeża na zimę?
Do wnętrza domku dla jeża możesz wsypać trociny lub suche liście. Dzięki temu stworzysz mu przyjazne lokum na zimowe miesiące, w którym będzie się czuł komfortowo. Skrzynka dla jeży powinna mieć we wnętrzu krótki labirynt, aby zimne podmuchy wiatru nie przedostały się do środka. To pomoże zwierzętom przetrwać zimę. Sen zimowy u tych ssaków trwa w naszym klimacie kilka miesięcy, podczas których jeże nie pobierają pokarmu, a temperatura ich ciała spada do 10 stopni Celsjusza.
Gdzie można kupić gotowe domki dla jeży i które wybrać?
W niektórych większych sklepach ogrodniczych można znaleźć gotowe domki dla jeży. Takie budki można kupić, gdy zależy ci na czasie lub szczególnie estetycznym wykonaniu. Koszt domku dla jeża to co najmniej kilkadziesiąt złotych. Różne skrzynki dla zwierząt są też dostępne w sprzedaży wysyłkowej. Jeśli zdecydujesz się na gotowy domek, zwróć uwagę na to, aby był wykonany z drewna. Aby zapewnić jeżom bezpieczny zimowy sen, wybieraj domki docieplone oraz z zapewnionym dopływem powietrza. Pamiętaj, aby domek był ustawiony w docelowym miejscu i przysypany stertą liści. Warto to zrobić przed czasem, gdy jeże zapadają w sen zimowy.
W którym miejscu ogrodu umieścić domek dla jeży?
Domek dla jeża należy postawić w zacisznym miejscu ogrodu. Najlepiej będzie umieścić budkę w mało uczęszczanym obszarze, pod krzewami lub drzewami liściastymi. Dzięki temu będzie ona otoczona stertą liści, co pozwoli stworzyć korzystne środowisko dla zwierzęcia. Możesz też skosić trawę i rozsypać wokół skrzynki siano.
Wiesz już, jak zbudować domek dla jeża. Aby zachęcić jeże do zamieszkania na posesji, powinieneś zostawić stertę liści, w której mogłyby się schronić. Nawet jeśli lubisz równo przystrzyżone trawniki i wypielęgnowane grządki, pozostaw niewielki niezagospodarowany obszar ogrodu dla zwierząt prowadzących nocny tryb życia. Kolczaste ssaki pomogą ci w walce ze ślimakami i mogą stać się wdzięcznym obiektem twoich obserwacji przyrodniczych.