Dokarmianie ptaków zimą to ratunek, kiedy brakuje naturalnego pożywienia. Można kupić gotowe mieszanki albo przygotować orzechy, nasiona słonecznika czy kule tłuszczowe. Ważne, aby dopasować karmę do potrzeb ptaków. Czym można karmić ptaki, a co absolutnie się do tego nie nadaje? Sprawdź!

Dokarmianie ptaków zimą jest bardzo ważne. Jednak trzeba robić to z głową, tak aby nie zaszkodzić ptakom. Co istotne, braki naturalnego pokarmu mogą występować o każdej porze roku. To dlatego ptaki można dokarmiać także w cieplejszych miesiącach. Wbrew temu, czego wiele osób zostało nauczonych jeszcze w dzieciństwie, chleb to nie jest dobry wybór. Najlepiej przygotować orzechy, płatki owsiane, kasze czy gotowe mieszanki nasion dla ptaków. Taka karma jest bezpieczna i w niczym im nie zagraża. Sprawdź, czym karmić ptaki i jak to robić!

Czy warto dokarmiać ptaki zimą?

Gatunki ptaków żyjących w Polsce bez względu na porę roku to kolorowe sikory, wróble, gołębie, gawrony, kawki czy dzięcioły. Nad wodą można spotkać z kolei łabędzie, dzikie kaczki oraz czaple. Zimą narażone są na braki pokarmu, dlatego zarówno osoby prywatne, jak i na przykład lasy państwowe często decydują się dawać ptakom pokarm.

Zdecydowanie warto dokarmiać ptaki. I to nie tylko zimą, ale zawsze wtedy, kiedy mają trudności ze znalezieniem pokarmu. Ze względu na jego braki czy niesprzyjającą pogodę, na przykład mrozy i śnieg. Warto jednak pamiętać, że niektóre gatunki na dokarmianiu więcej tracą niż zyskują. Chcąc zapewnić ptakom bezpieczeństwo tylko im szkodzimy. Dotyczy to między innymi łabędzi. Zbyt szybko przyzwyczajają się do nowej sytuacji i zatracają instynkt wędrówki. W ten sposób są skazane na łaskę ludzi.

Czym karmić ptaki?

Dokarmianie ptaków zimą to nasz ludzki obowiązek. Jednak zanim zaczniemy to robić, trzeba wiedzieć, jak wygląda ptasia dieta. Dzięki temu dostarczymy im tego, czego potrzebują o danej porze roku i unikniemy jedzenia, które jest szkodliwe dla ptaków.

Jadłospis ptaków to przede wszystkim naturalny pokarm. Żywią się nasionami traw i chwastami, wyszukują owoce, orzechy i rośliny wodne. Czasem zjadają bezkręgowce, płazy i gady, a nawet drobne ssaki. Tak zróżnicowana dieta pozwala dostosować się do warunków panujących przez cały rok. Jednocześnie dostarcza ptakom wszystkiego, co jest niezbędne dla ich organizmów.

Zdrowy pokarm dla ptaków to:

 • ziarna (nasiona słonecznika, pestki dyni);
 • suszone owoce;
 • łuskane orzechy włoskie, orzechy ziemne i laskowe;
 • płatki owsiane;
 • gotowe mieszanki dla ptaków;
 • kule tłuszczowe;
 • rodzynki;
 • zboża (owies, proso, pszenica, jęczmień);
 • kasze;
 • smalec;
 • słonina (niesolona i surowa);
 • owoce (świeże jabłka, gruszki,banany, winogrona);
 • warzywa (gotowana marchew, ziemniaki, kapusta).

Czym nie karmić ptaków?

Podstawowy błąd, który popełniamy to karmienie ptaków pieczywem. Jeśli karmisz ptaki chlebem, możesz im poważnie zaszkodzić. Pieczywo nie ma w sobie żadnych wartości odżywczych, a jego przetworzone składniki są dla ptaków groźne. Nagminne karmienie pieczywem prowadzi do kwasicy i choroby określanej jako „anielskie skrzydło”. Co gorsze, pieczywo daje nadmierne uczucie sytości mogąc doprowadzić do śmierci głodowej. A powstające przez niego gazy trawienne utrudniają ptakom pobieranie pokarmu. Szkodliwa jest również sól. Przyczynia się do powstawania opuchlizny wątroby oraz chorób nerek. Podrażnia układ oddechowy.

Czym nie karmić ptaków? Ptasią karmą zdecydowanie nie jest:

 • pieczywo (chleb, bułki);
 • produkty słone (na przykład boczek, paluszki, prażone orzeszki);
 • ciastka;
 • stare, spleśniałe jedzenie.

Karmnik dla ptaków – jak go zrobić?

Ogrody, parki i skwerki to miejsca, gdzie można spotkać różne gatunki ptaków. Jedne z nich odlatują na zimę, inne zostają, aby zimować w Polsce. Jeśli chcemy podawać ptakom pokarm, warto zrobić karmnik. Taki dodatek pełni nie tylko funkcję stołówki. Jest też miejscem odpoczynku i zapewnia ochronę przed deszczem, zimnem czy wiatrem.

Ptasi karmnik powinien mieć:

 • odpowiednie wymiary (w zależności od gatunku ptaków);
 • naturalne kolory (takie, które występują w przyrodzie, na przykład zielenie i brązy);
 • daszek (ma chronić przed wiatrem i opadami);
 • poidełko (służy do picia i do kąpieli).

Montaż karmnika trzeba zaplanować w bezpiecznym miejscu. Można ustawić go na balkonie albo w ogródku. Karmnik wolnostojący powinien stać na wysokich nogach, tak aby żaden drapieżnik nie dostał się do środka. Zagrożeniem są nie tylko koty, ale również kuny, a nawet inne ptaki. Im więcej krzewów wokół, tym lepiej. Ptaki będą w nich wypoczywały po jedzeniu, a czasem to tam udadzą się, żeby spokojnie zjeść.

Ptaki w ogrodzie jesienią i zimą a wiosną i latem

Trudne warunki atmosferyczne, jakie często mają miejsce w okresie jesienno-zimowym to wskazówka, aby bez wahania dokarmiać ptaki. Najlepiej to robić regularnie, na przykład rano i po południu. Należy jednak mieć na uwadze, że ptaki szybko przyzwyczajają się do pory karmienia, więc jej zmiana będzie dla nich trudna. Chłodne noce wymagają gromadzeniu tłuszczu, dlatego dobrze jest podawać wysokoenergetyczny pokarm. Jego ilość powinna być dostosowana do zapotrzebowania ptaków.

Cieplejsze miesiące to większe zapotrzebowanie na białko. W tym czasie ptaki powinny dostawać zboża i nasiona, gotowe mieszanki dla ptaków i owoce (jabłka, banany, winogrona). Orzechy mogłyby zaszkodzić pisklętom, a kule tłuszczowe rozpuszczą się w słońcu.

Dokarmianie ptaków zimą, czyli dobry i zły pokarm dla ptaków

Dokarmianie ptaków zimą to często rodzinny rytuał. Dla zdrowia ptaków musimy wiedzieć, jaka karma jest dla nich odpowiednia, a co mogłoby im zaszkodzić. Na zimę w Polsce zostają zarówno ptaki wodne, jak i ptaki owadożerne. Warto więc w ogródku zbudować karmnik i dokarmiać ptaki w parkach.

Ptasia dieta zależy od pory roku, ale rezydenci parków, skwerków i ogrodów mogą zjeść zarówno mieszanki ze sklepu, jak i zboża czy ziarna. Można podawać im między innymi pestki dyni, płatki owsiane, pokrojone owoce, na przykład jabłka i gruszki, ugotowaną marchewkę oraz niesoloną słoninę. Nieodpowiednie jest pieczywo, a także produkty słone i słodkie.

Dokarmiasz ptaki wodne? Nie wsypuj pokarmu do wody! Mokra karma pleśnieje, więc tylko szkodzi ptakom i otoczeniu. A jeśli dokarmiasz ptaki w ogrodzie i masz karmnik dla ptaków zimujących, regularnie czyść poidełka oraz sprzątaj resztki pokarmu. Ptasie choroby są dla człowieka nieszkodliwe, ale dość szybko roznoszą się między samymi ptakami.

Zobacz także:
Archiwum: listopad 2022