Dabecja kantabryjska (Daboecia cantabrica) to zimozielona krzewinka z rodziny wrzosowatych (Ericaceae). W jakich warunkach można uprawiać ją w ogrodzie? Czy wymaga dużego doświadczenia? Sprawdź to!

W swoim naturalnym środowisku dabecja kantabryjska występuje przede wszystkim na portugalskim wybrzeżu Atlantyku oraz w Hiszpanii, Irlandii i południowej Francji. W naszym klimacie jest przede wszystkim ogrodową rośliną ozdobą. Jest przy tym bardzo uniwersalna i pasuje do różnych aranżacji.

Dabecja kantabryjska – charakterystyka

Na pierwszy rzut oka dabecja nieco przypomina wrzosiec. Różni się jednak od niego wielkością kwiatów, które w jej wypadku są zdecydowanie bardziej okazałe. Łodyga dorasta do 40 cm wysokości. Pędy są wzniesione, dosyć cienkie i pokryte skórzastymi liśćmi o lancetowatym kształcie.

System korzeniowy jest płytki i umieszczony płytko pod ziemią. Cechą gatunku są ciemnozielone liście. W niektórych odmianach jednak mogą one być żółte lub zabarwione na czerwono. Zdecydowanie największą ozdobą tej rośliny są jednak kwiaty.

Dabecja kantabryjska kwitnie w okresie od lipca do przełomu września i października. Kwiatostany mają groniasty kształt i składają się zazwyczaj z kilkunastu beczułkowatych i zwisających kwiatów. Kolor płatków jest zależy od odmiany. Mogą mieć różne odcienie różu i fioletu. Zdarzają się także kwiaty liliowe, lawendowe, a nawet białe. Wszystkie korony opadają po przekwitnięciu, co odróżnia ten gatunek od wrzosów.

Dabecja przyciąga owady zapylające, przede wszystkim pszczoły i trzmiele. Te ostatnie muszą wygryzać w płatkach dziury, aby dostać się do środka, ponieważ ich ciało jest za duże.

Ciekawe odmiany dabecji

Wyhodowano wiele odmian omawianego gatunku rośliny. Dabecja kantabryjska jest obecnie tak różnorodna, że można z łatwością dopasować ją do swojego indywidualnego gustu oraz własnej wizji przestrzeni ogrodowej. Poniżej znajdziesz krótkie informacje o najciekawszych dostępnych odmianach:

  • „Bicolor” – posiada kwiaty białe, różowe i prążkowane;
  • „Praegerae” – wyróżnia się ciemnoróżowymi kwiatostanami;
  • „Alba” – rodzi białe kwiaty
  • „Globosa Pink” – odmiana karłowata, która osiąga zaledwie 20 cm wysokości.
  • „Arielle” – ma amarantowe płatki.
  • „Bellita” – to odmiana karłowa, która wyróżnia się białymi kwiatami i zwartym pokrojem.
  • „Purpurea” – jej kwiaty są ciemnoczerwone

Dabecja – uprawa i pielęgnacja

Dabecja jest rośliną, która wymaga od ogrodnika zaangażowania. Szczególnie istotne jest zalezienie dla niej odpowiedniego stanowiska. Najlepiej sprawdzi się takie, które jednocześnie znajduje się w słonecznym miejscu i jest osłonięte od wiatrów.

Kiedy miejsce jest już wybrane, pora na przygotowanie gleby. Ta powinna być możliwie jak najbardziej przepuszczalna i żyzna, a także wilgotna o kwaśnym odczynie. Regularne podlewanie zaleca sie przeprowadzać z pomocą deszczówki. Ściółkowanie korą pozwoli zabezpieczyć ją przed parowaniem wody.

Raz do roku zaleca się zasilenie podłoża nawozem przeznaczonym dla roślin wrzosowatych. W marcu przycinamy, aby pobudzić roślinę do rodzenia młodych pędów. Rozmnażania dokonuje się poprzez odkłady lub półzdrewniałe sadzonki. 

Dabecja kantabryjska raczej nie choruje i jest odporna na szkodniki. Jako przybyszka z Portugalii ma jednak bardzo małą wytrzymałość na niskie temperatury. Trzeba dobrze zabezpieczać ją przed nadejściem mrozów. Na przemarznięcie narażone są przede wszystkim młode egzemplarze.

Dabecja – zastosowanie w ogrodzie

Dabecja kantabryjska będzie dobrze czuła się na rabatach, które współdzieli z innymi roślinami rosnącymi w kwaśnej glebie. Ze względu na swój wygląd komponuje się z wrzosami i karłowatymi odmianami iglaków. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby sadzić ją w większych grupach gatunkowych.

Piękne gęste i błyszczące pędy dabecji można również hodować w pojemnikach na tarasach i balkonach, gdzie będą stanowiły prawdziwie oryginalna ozdobę przez cały sezon.

Dabecja kantabryjska – podsumowanie

Dabecja kantabryjska (Daboecia cantabrica) to krzewinka, która doskonale sprawdzi się na wrzosowiskach oraz w naturalistycznych i leśnych ogrodach. Zachwyca ciekawym pokrojem i pięknymi kwiatami. Występuje w różnorodnych odmianach, które różnią się wysokością i kolorem płatków.

Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to roślina ciepłolubna i dosyć wymagająca. Potrzebuje konkretnych rodzajów gleby oraz troskliwej opieki w momencie, kiedy pojawią się pierwsze przymrozki.

Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2022