Dąb czerwony (Quercus rubra) jest wytrzymałym drzewem. Nie przysparza kłopotów w uprawie, dlatego może stać się ozdobą większego ogrodu. Warto jednak pamiętać, że bardzo szybko rośnie i jest zaliczany do roślin ekspansywnych. Spotkać go można aż w 90% parków narodowych i krajobrazowych w Polsce. Dąb czerwony dożywa zwykle 300 lat, jednak teoretycznie może przetrwać nawet 500 lat.
Dąb czerwony – uprawa
Quercus rubra jest łatwy w uprawie, nie ma specjalnych wymagań, a do tego jest odporny na działanie czynników zewnętrznych. Doskonale radzi sobie na stanowiskach zacienionych, choć woli miejsca dobrze nasłonecznione. Jest odporny na mróz, może przetrwać w temperaturze do -40℃. Nie straszne mu susze ani zanieczyszczenia powietrza. Rośnie na niemal każdej glebie, nawet na podłożu piaszczystym.
Czerwony dąb rzadko pada ofiarą szkodników oraz chorób. Najczęściej atakują go mszyce i przędziorki. Zdarza się również, że drzewo dotykają choroby o podłożu grzybowym – mączniak prawdziwy czy plamistość liści. W takich sytuacjach konieczny może być oprysk.
Dąb ozdobny w parkach i ogrodach
Dąb czerwony jest drzewem zaliczanym do gatunków ozdobnych, głównie dzięki pięknie przebarwiającym się liściom. Z tego powodu można go spotkać w przestrzeni miejskiej np. w parkach. Doskonale prezentuje się, gdy tworzy szpaler wzdłuż alejek czy ulic. Czerwony dąb będzie też atrakcją każdego większego ogrodu. Jego kolejną zaletą jest tempo wzrostu – nie trzeba czekać zbyt długo, aby cieszyć się okazałym drzewem.
Dąb czerwony – charakterystyka
Dąb czerwony jest wysokim drzewem o grubym pniu. Przez ok. 40 lat jego kora jest gładka, dopiero po tym czasie zaczyna pękać. Korona rozrasta się na kilku solidnych, potężnych konarach. Czym przede wszystkim zachwyca dąb czerwony? Liście przybierają jesienią piękny pomarańczowy, złoty i czerwony kolor. Są ułożone skrętolegle, mają charakterystycznie powcinane brzegi.
Dąb ozdobny ma charakterystyczne owoce, czyli żołędzie będące przysmakiem wiewiórek i dzików. W owocach ukryte jest nasiono, które z łatwością samo się rozprzestrzenia. Z tego powodu dąb czerwony uznany jest za niezwykle inwazyjną roślinę. Mając go w ogrodzie, trzeba pamiętać, by usuwać regularnie pojawiające się młode drzewka.
Dąb czerwony – sadzonki i uprawa
Gdzie kupić dąb czerwony? Sadzonki najlepiej nabyć w szkółce leśnej. Trzeba zwrócić uwagę, aby drzewko było dobrej jakości – dobrze rozwinięte, o wysokości ok. 60 cm. Liście dębu czerwonego nie powinny mieć dziur, nalotu, plam i śladów choroby. Spód liścia musi być gładki o jednolitym kolorze. Choć dąb jest odporny na szkodniki i schorzenia, trzeba upewnić się, że wybierany okaz nie ma żadnych defektów. Sadzonka to koszt kilkunastu złotych.
Młody okaz należy wsadzić do gleby wczesną wiosną lub jesienią. Trzeba to robić bardzo delikatnie, by nie uszkodzić korzeni – dotyczy to sadzonek z tzw. nagim korzeniem. Przed zasadzeniem należy włożyć drzewko na kilka godzin do wody. W tym czasie można przygotować dołek z warstwą drenażu. Ziemię wokół sadzonki wystarczy udeptać i podlać.
Dąb ozdobny – jak pielęgnować?
Dąb czerwony jest drzewem bez dużych wymagań, dlatego nie potrzebuje wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Sadzonki trzeba podlewać, jednak w przypadku dorosłych drzew nie jest to konieczne, nawet w okresie suszy. Opadłe liście dobrze jest jak najszybciej usunąć, ponieważ bardzo wolno ulegają rozkładowi i uniemożliwiają wegetację innym roślinom rosnącym w pobliżu. Trzeba też pamiętać, że nie nadają się na kompost.
Czym jeszcze wyróżnia się dąb czerwony? Jak szybko rośnie? To jeden z najszybciej rosnących gatunków dębów. To sprawia, że chętnie wybierany jest do przydomowych ogródków. Dąb ozdobny zaczyna owocować już jako kilkuletnie drzewko.
Dąb ozdobny – zastosowanie
Dąb czerwony wykorzystywany jest do zadrzewiania krajobrazu, rekultywacji terenów przemysłowych, przygotowywania nasadzeń miejskich. Drewno stosuje się w meblarstwie, do produkcji okleiny, boazerii, materiałów podłogowych. Używane jest do ozdabiania mebli, budowy schodów, ale również palenia w kominku.
Indianie używali kory dębu czerwonego do celów leczniczych. Jej żucie pomagało na chrypkę i stany zapalne gardła. Wywar stosowano zewnętrznie, np. do przemywania ran, i wewnętrznie przy biegunkach. Dodatkowo korę wykorzystywano do barwienia na kolor czarny oraz czerwony.
Dąb ozdobny – odmiany
W Polsce spotykamy kilka odmian czerwonego dębu:
- Quercus rubra Aurea – znany jako dąb złocisty – jesienią liście przybierają kolor żółty;
- „Splendens” – jesienne liście zabarwiają się na intensywnie czerwony kolor;
- Quercus rubra Schrefeldii – odmiana o głęboko wcinanych liściach, spotykana w południowo-zachodniej Polsce.
Czerwony dąb sprawdzi się jako soliter, a także w otoczeniu innych drzew. Szczególnie atrakcyjnie prezentuje się jesienią, gdy liście wyróżniają się intensywnym kolorem na tle otoczenia.