Brązowienie iglaków to bardzo częsty problem, z którym muszą borykać się ogrodnicy. Drzewa iglaste są bardzo częstym elementem wystroju ogrodów. Jak poradzić sobie ze schorzeniami drzew i brązowieniem igieł? Sprawdź!
Uwielbiasz prace w ogrodzie? Pasjonujesz się naturą i pielęgnacją roślin? Jeśli ogrodnictwo jest jedną z twoich pasji, z pewnością twój ogród jest przepełniony różnymi rodzajami roślin, w tym także drzewami iglastymi. Nie da się zaprzeczyć, że to wspaniałe drzewa, które nie tylko mogą tworzyć ogrodzenie, ale także po prostu być ozdobą ogrodu. Dodatkowo ich intensywny zapach sprawia, że choć przez chwilę można się poczuć jak w prawdziwym lesie. Taki skrawek zieleni możesz mieć we własnym ogrodzie, który dla wielu osób jest miejscem odpoczynku i relaksu. Warto dobrze zaaranżować swój przydomowy ogród i odpowiednio dbać o rośliny, które się w nim znajdują. Wtedy będziesz mógł zapraszać tam znajomych na kameralne przyjęcia lub zjeść obiad z rodziną. To właśnie czas z najbliższymi jest najcenniejszy, a kontakt z naturą może poprawić twój nastrój i ogólne samopoczucie. Dlaczego warto mieć drzewa iglaste w ogrodzie? Jakie są objawy chorób iglaków? Jakie są przyczyny brązowienia igieł? Jak możesz zapobiegać schorzeniom drzew w swoim ogrodzie? Sprawdź i ciesz się piękną przydomową przestrzenią!
Drzewa iglaste w ogrodzie
Ogród jest wyjątkowym miejscem, w którym możesz spędzać czas z najbliższymi lub po prostu zrelaksować się przy ulubionej książce. Nieodłącznym elementem wystroju ogrodu są przepiękne rośliny pozwalające zbliżyć się do natury. Rośliny iglaste powinny znaleźć się w każdym ogrodzie ze względu na to, że mogą cieszyć oko praktycznie przez cały rok. Świetnie sprawdzają się w tej roli żywopłoty. Dodatkowo to rośliny, które są dosyć łatwe w uprawie i pielęgnacji. Jeśli chcesz, aby twój ogród był różnorodny, powinieneś pomyśleć o posadzeniu również drzew iglastych.
Objawy choroby iglaków
W przypadku niektórych drzew iglastych można mówić o brązowieniu oddolnym lub brązowieniu wewnętrznym. Pędy boczne lub dolne brązowieją, lub całkowicie zamierają. Czasami dochodzi do brązowienia punktowego – wtedy zazwyczaj jest to skutek mechanicznego uszkodzenia. Kolejny objaw problemu to brązowienie szczytowe polegające na zmianie koloru starych igieł na szczycie drzewa. Niestety zmieniać kolor mogą również młode pędy, co z pewnością jest powodem do zmartwienia. W takich sytuacjach najważniejsze jest odnalezienie problemu, który powoduje wymienione objawy.
Przyczyny brązowienia iglaków
Na początku warto wspomnieć, że brązowienie iglaków może mieć różnorodne przyczyny. Wiele czynników może wpływać na aktualny stan drzewa. Właśnie dlatego zanim zaczniesz stosować specjalne środki, zastanów się, czy drzewo ma odpowiednie warunki. Do przyczyn brązowienia iglaków można zaliczyć między innymi:
- niedobór wody;
- nieodpowiednie parametry gleby;
- stosowanie nieodpowiednich preparatów, nawozów i środków ochrony roślin;
- nieodpowiednie miejsce do rozwoju, zbyt gęste posadzenie roślin;
- choroby i szkodniki.
Jeśli zauważyłeś, że iglaki w twoim ogrodzie brązowieją, koniecznie powinieneś odnaleźć przyczynę takiego stanu. To bardzo ważny krok, aby podjąć dalsze kroki i wyleczyć roślinę. W wielu przypadkach brązowienie iglaków po zimie jest efektem choroby grzybowej lub innych schorzeń. Może się również okazać, że drzewo po prostu ma nieodpowiednie warunki do rozwoju. Jedynie odnalezienie konkretnej przyczyny pozwoli ci podjąć skuteczne działanie.
Zapobieganie brązowieniu iglaków
Brązowienie iglaków to bez wątpienia powód do zmartwienia. Jeśli obserwujesz niepokojące objawy na drzewkach w swoim ogrodzie, powinieneś niezwłocznie podjąć odpowiednie kroki. Konkretne działania zależą przede wszystkim od przyczyny problemu. Może się okazać, że niezbędne będzie pozbycie się gałęzi, które zmieniły kolor. Przycięcie pędów może przyczynić się do rozwoju kolejnych zdrowych gałęzi. Kolejny sposób to zastosowanie specjalnych nawozów i środków ochrony rośli, warto jednak pamiętać, aby były dopasowane do schorzenia rośliny. Jednak przede wszystkim powinieneś sprawdzić, czy drzewa mają odpowiednie warunki do życia i rozwoju. Problemem może być nieodpowiednia gleba lub zbyt małe nawodnienie.
Ogród jest wspaniałym miejscem, w którym możesz się zrelaksować po ciężkim tygodniu pracy, a także zjeść obiad z rodziną lub przyjaciółmi. Dzieci znajdą tam swoje miejsce do zabawy, a osoby lubiące spędzać czas w samotności mogą poczytać książkę w swoim cichym zakątku. Przydomowy ogród powinien być praktyczny i ładny. Ogromną rolę ogrywają wybrane przez ciebie rośliny i ich odpowiednia pielęgnacja. Niestety zdarza się, że mimo włożonego wysiłku, możesz mieć do czynienia z brązowieniem iglaków i innymi niepokojącymi objawami. W takiej sytuacji najważniejsze jest obserwowanie rośliny i odnalezienie przyczyny jej aktualnego stanu. Następnie trzeba podjąć odpowiednie kroki, które pozwolą jej na odzyskanie zdrowego wyglądu.