Jednym z piękniejszych gatunków do ogrodu, na rabaty czy na balkon i taras jest begonia stale kwitnąca. Zimowanie tego gatunku w polskich warunkach jest niestety praktycznie niemożliwe. Dowiedz się, jak wygląda pielęgnacja begonii zimą.

W Polsce występuje kilka rodzajów begonii, głównie w ogrodach i na balkonach. Jednym z nich jest begonia stale kwitnąca. Zimowanie tego gatunku jest jednak praktycznie niemożliwe w Polsce. Dlaczego tak się dzieje? W jaki sposób zadbać o to, aby gatunek ten był obecny w ogrodzie w kolejnych latach? Z naszego artykuł poznasz odpowiedzi na wszystkie te pytania dotyczące rośliny!

Begonia stale kwitnąca – zimowanie w gruncie

Brak odporności na niskie temperatury jest czymś, co sprawia, że w przypadku begonii stale kwitnącej zimowanie jest praktycznie niemożliwe. Z tego samego powodu wysiew nasiona na wiosnę powinien przebiegać najpierw do skrzynek, a potem można przepikować rośliny do docelowych doniczek. Co więcej, sadzonki można uprawiać na dworze dopiero wtedy, gdy istnieje gwarancja braku przymrozków, czyli w okolicach końca kwietnia i początku maja.

Warto jednak wiedzieć, że w kraju pochodzenia, czyli Brazylii, begonia stale kwitnąca nie jest jednoroczna. To roślina wieloletnia, przede wszystkim z uwagi na tamtejsze warunki.

Begonia stale kwitnąca – zimowanie w domu

Pojawia się zatem pytanie, czy możliwe jest przetrzymanie w domu begonii stale kwitnące. Zimowanie w takich warunkach wydaje się usuwać czynnik, który nie sprzyja roślinie, czyli niską temperaturę i ryzyko przymrozków. Faktycznie niekiedy begonia wiecznie kwitnąca jest uprawiana jako roślina domowa. Nie zawsze jednak możliwe jest jej przezimowanie. Wiele zależy od samego okazu. Wychodzi więc na to, że bez względu na odmianę czy troskę, którą otoczysz kwiaty, aby mieć je w ogrodzie czy domu w przyszłym roku, musisz po prostu zasadzić je od nowa.

Zobacz także  Margaretka na pniu – zimowanie, uprawa i pielęgnacja margaretki w doniczce w ogrodzie

Begonia stale kwitnącą jako kwiat doniczkowy

Najlepszym rozwiązaniem na to, aby zimowanie begonii stale kwitnącej miało szansę powodzenia, jest przetrzymywanie rośliny na dworze w miesiącach letnich, a następnie przestawienie jej do piwnicy lub garażu. Warto wtedy ograniczyć nieco podlewanie, choć nadal utrzymywać wilgoć w ziemi, a także zapewnić roślinie dostęp do światła słonecznego.

Warto dodać, że gatunek ten pięknie kwitnie przez cały rok, o ile stoi w domu. Musisz wysiewać go wcześnie, bo ma długi okres wegetacji. Pamiętaj, że begonia stale kwitnąca jest jedną z nielicznych begonii wysiewanych nasion. Reszta to rośliny bulwiaste. Wtedy wystarczy wykopać bulwy z gruntu i przechować w odpowiednich warunkach w ciemnym pomieszczeniu przez zimę.

Piękne kwiaty i ozdobne liście – to one sprawiają, że w wielu ogrodach i na balkonach pojawia się begonia stale kwitnąca. Zimowanie tego gatunku jest praktycznie niemożliwe z uwagi na jego charakterystykę. Aby cieszyć się nowym roślinami, musisz je wysiać na wiosnę.

Zobacz także: