Amorfa przykuła twoją uwagę i chciałbyś ją zasadzić w swoim ogrodzie? Zobacz, czym charakteryzuje się ta roślina, jak się ją uprawia i pielęgnuje! Poznaj również jej cenne zastosowanie!

Amorfa należy do rodziny bobowatych. Roślina pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, południowej Kanady i z północnego Meksyku. W Polsce występuje w formie krzewiastej. Jakie ma wymagania? W jaki sposób o nią dbać? Czy ma inne walory oprócz ozdobnych? Sprawdź!

Amorfa – charakterystyka

Amorfa (Amorpha) to dość wysoka roślina, która osiąga od 5 do 6 m wysokości. Wyróżnia się pierzasto złożonymi liśćmi, które dorastają do około 25 cm długości. Składają się one z nieparzystej liczby eliptycznych lub owalnych listków (od 9 do 21). Amorfa zachwyca również swoimi kwiatostanami – są to kłosy złożone z malutkich kwiatków, które pojawiają się na przełomie maja i czerwca. Warto tu też wspomnieć o tym, że roślina zawiera barwnik indygo, ale są to jedynie śladowe ilości.

Amorfa krzewiasta – opis

Amorfa krzewiasta (Amorpha fruticosa) to jedyna odmiana tego gatunku, którą można spotkać w naszym kraju. Nazywana jest także amorfą zwyczajną lub drzewiastą. Jej cechą charakterystyczną są czerwone i fioletowe kwiaty, które wydzielają mało przyjemny zapach. Owocami tej rośliny są wygięte, niepękające strąki – zazwyczaj zawierają one jedno nasiono. Pojawiają się późnym latem lub wczesną jesienią.

Jakie wymagania uprawowe ma amorfa?

Amorfa jest bardzo tolerancyjną rośliną i świetnie znosi różne warunki środowiskowe. Wykazuje odporność na silny wiatr, niskie temperatury, zanieczyszczone powietrze czy suszę. Świetnie radzi sobie również w zasolonych glebach. Najlepiej czuje się w piaszczystych, suchych, niezbyt żyznych i kamiennych podłożach. Jej stanowisko powinno być słoneczne. Można ją zasilać kompostem lub nawozem mineralnym. Warto też pamiętać o jej przycinaniu, ale należy to robić po zakończeniu kwitnienia.

Jak sadzić amorfę?

Zastanawiasz się, w jaki sposób sadzi się amorfę? To bardzo łatwe zadanie! 

  1. Wystarczy wykopać dołek w podłożu o średnicy dwukrotnie większej od średnicy bryły korzeniowej. 
  2. Następnie trzeba przygotować bryłę do posadzenia – oczyścić ją ze starych, suchych i uszkodzonych fragmentów. 
  3. Po tym umieszcza się sadzonkę w podłożu, zasypuje świeżą ziemią, ugniata i na koniec podlewa. 

Należy tu jeszcze wspomnieć o tym, że jest to dość inwazyjny gatunek, który szybko się rozrasta. Dlatego warto to wziąć pod uwagę przed wyborem miejsca do posadzenia rośliny.

Zastosowanie amorfy

Amorfa może zostać wykorzystana na wiele sposobów:

  • jako roślina ozdobna w ogrodach, zieleni miejskiej, skwerach czy też parkach;
  • jako żywopłot;
  • do tworzenia pięknych, suchych bukietów;
  • do wzmocnienia brzegów stawów i rzek;
  • jako odstraszacz szkodników – roślina zawiera substancje owadobójcze, skutecznie odstrasza owady.

Uważa się również, że roślina usuwa metale ciężkie z powietrza.

Amorfa nie jest wymagającą rośliną. Jeśli zdecydujesz się na jej posadzenie, to pamiętaj o przestrzeganiu podstawowych zasad dotyczących jej uprawy oraz pielęgnacji.

Zobacz także:
Archiwum: maj 2022