W ogrodzie czas płynie inaczej, bo to miejsce pełne roślinności, spokojnej atmosfery i poczucia więzi z naturą. Aby jednak stworzyć taką przestrzeń, warto zadbać w niej o kilka kwestii, które są kluczowe dla bezpieczeństwa. W przeciwnym razie może się okazać, że stracisz owoce swojej pracy.
Jak zadbać o bezpieczeństwo w ogrodzie? 5 sprawdzonych metod
Wiele osób decyduje się na ubezpieczenia domu i mieszkania, wprowadzenie w nich odpowiednich zabezpieczeń, jak kamera czy monitoring. Warto jednak wiedzieć, że strategia bezpieczeństwa przydaje się też w ogrodzie. Jakie metody w nim zastosować? Jak ograniczyć ryzyko strat materialnych, rozwoju chorób roślin czy dewastacji?
1. Zadbaj o dobre sąsiedztwo wśród roślin
Rośliny to żywe organizmy i w wielu aspektach przypominają ludzi. Podobnie jak my niektóre z nich lubią się bardziej, a inne zdecydowanie mniej. Każdy ogrodnik powinien o tym pamiętać. Stosując zasady związane z dobrym sąsiedztwem, możesz:
- zwiększyć plony,
- ograniczyć ryzyko rozwoju różnego rodzaju chorób,
- zmniejszyć zagrożenie związane z atakiem szkodników,
- chronić owoce swojej pracy przed stratami.
O dobrym sąsiedztwie można mówić długo i dużo. Warto sprawdzić zasady dotyczące odmian, które chcesz posadzić w danym miejscu. Dotyczy to zarówno warzyw, jak i kwiatów czy krzewów owocowych bądź ozdobnych. Przykładowo, szałwia i lawenda świetnie się sprawdzają w towarzystwie róż. Odstraszają mszyce, które są dla nich dużym wrogiem w naturze.
2. Jeśli wykryjesz zagrożenie, od razu reaguj
Każda z roślin jest potencjalnie podatna na wiele chorób i ataków szkodników. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, powinieneś zareagować proporcjonalnie do tego, co odkryjesz. Jeżeli np. zobaczysz na roślinach mszyce, możesz zaaplikować oprysk (ze środków zakupionych w sklepie lub np. z własnej mieszanki wody i octu). Jeśli jednak zauważysz na krzewach owocowych szarą pleśń, już ich nie uratujesz. Trzeba je wtedy wykopać, miejsce zdezynfekować i po czasie ponownie obsadzić.
Brak reakcji czy podjęcie nieodpowiednich w danej sytuacji działań mogą doprowadzić do tego, że choroba będzie się rozprzestrzeniała również na inne rośliny. W efekcie straty będą jeszcze większe i przez to bardziej dotkliwe.
3. Kup ubezpieczenie ogrodu
Wiele osób zabezpiecza swoje domy polisą ochronną. Dzięki temu mają pewność, że w razie wystąpienia zdarzeń przewidzianych w umowie z ubezpieczycielem, będą mogli liczyć na uzyskanie rekompensaty finansowej. Warto jednak wiedzieć, że do polisy na dom można też dodać ubezpieczenie ogrodu, a konkretnie roślin, zabudowań i ogrodzenia, które się w nim znajdują. W tym wypadku bardzo ważna jest szczegółowa analiza umowy z towarzystwem ubezpieczeniowym i dopasowanie konkretnej oferty do indywidualnych potrzeb.
Możesz znaleźć ubezpieczenie ogrodu na rankomat.pl. Tam są zestawione najważniejsze informacje dotyczące tego, co może ono obejmować, jaki może mieć zakres i kiedy się przyda. Dzięki temu zdecydujesz, czy rzeczywiście sprawdzi się ono w Twojej sytuacji i będziesz wiedzieć, jak je wybrać.
4. Zadbaj o ogrodzenie — nawet prowizoryczne jest lepsze niż jego brak
Ogród musi być ogrodzony, żeby był bezpieczny. Ochronisz w ten sposób rośliny, ponieważ w otoczeniu występuje dla nich ogromna ilość zagrożeń. Mogą zostać zjedzone przez zające lub sarny (zwłaszcza jeśli mieszkasz na wsi), a także stratowane np. przez biegające psy czy rozjechane kołami samochodów. Aby zadbać o swój ogród, zastosuj ogrodzenie. Nie musi to być bardzo mocna, solidna i droga konstrukcja.
Czasem wystarczą drewniane paliki i rozciągnięta siatka leśna. Choć nie sprawdzi się przez wiele lat, to będzie rozwiązaniem na już, które zapewni optymalny poziom ochrony, a przy tym nie będzie nadmiernym obciążeniem finansowym.
5. Korzystaj z systemów nawodnienia i pamiętaj o nawożeniu
Rośliny do wzrostu potrzebują przede wszystkim nawadniania i odżywiania. W Polsce coraz częściej występują okresowe susze. W ich trakcie poszczególne okazy (szczególnie te młode) mogą sobie nie poradzić bez odpowiedniej ilości wody. Aby im ją zapewnić, warto zastosować system nawadniania. Wbrew pozorom jego instalacja nie jest trudna i szczególnie kosztowna. Możesz ją nawet przeprowadzić samodzielnie.
Pamiętaj też o nawożeniu. Tak jak ludzie potrzebują witamin, tak i rośliny wymagają składników odżywczych do tego, aby rosnąć, prawidłowo się rozwijać i wzmacniać odporność na szkodniki. Dobieraj konkretne odżywki do gatunków roślin i aplikuj je zgodnie z zaleceniami producenta.
Inwestujesz dużo czasu i pieniędzy w swój ogród? Zadbaj w nim o wysoki poziom bezpieczeństwa. Stosowanie dobrego sąsiedztwa, odpowiednie reakcje na to, co się dzieje, wykupienie polisy, postawienia ogrodzenia i stworzenie systemu nawadniania oraz nawożenia zmniejszą ryzyko strat.