Róża wielokwiatowa (Rosa multiflora) pojawiła się w Europe w XVII wieku i niemalże od razu stała się najbardziej pożądanym gatunkiem róży. To gatunek krzewu z rodziny różowatych, którego naturalnym środowiskiem są tereny wschodniej Azji (Chiny, Korea, Japonia), jak również Australia, Ameryka Północna i Afryka. To bujny krzew, który osiąga 250 cm wysokości i ma średnicę 400 cm. Czy to oznacza, że jest wymagający? Poznaj jego odmiany i dowiedz się o nim jak najwięcej!
Róża wielokwiatowa – odmiany
Od tego gatunku pochodzi wiele odmian róż wielokwiatowych. Najciekawsze grupy tych roślin to:
- róże wielokwiatowe karłowe – niewielkie rośliny (20-40cm) o drobnych kwiatach zebranych w dorodne grona. Ze względu na swoją karłowatość nadają się do sadzenia w donicach;
- Rosa floribunda – te rośliny bukietowe są nieco wyższe, mają wzniosły pokrój i duże kwiaty.
- róże miniaturowe – są najniższe i o miniaturowych kształtach, a kształtem przypominają odmiany wielkokwiatowe.
Uprawa i pielęgnacja róży wielokwiatowej
Jak inne odmiany róż, tak również ta do prawidłowego wzrostu i kwitnienia potrzebuje dobrze nasłonecznionego stanowiska. Róża wielokwiatowa najlepiej się czuje w glebie żyznej i bogatej w składniki pokarmowe. Poza tym nie jest kapryśna. Może jednak przemarzać przy ujemnych temperaturach, dlatego warto ją zawczasu kopczykować u podstaw.
Kwitnienie
Róża wielokwiatowa obficie kwitnie latem, w okresie od czerwca do lipca. Kwiaty o delikatnie miodowej woni są nieduże, pojedynczo zebrane w wiechowate kwiatostany w delikatnych odcieniach bieli i różu. Pędy z rozwiniętymi kwiatami można ściąć i trzymać w wazonie. Pamiętaj jednak, by te krzewy otoczyć szczególną opieką i dostarczać im większe dawki nawozów mineralnych, aby wzmocnić roślinę. Po zakończeniu kwitnienia, czyli w drugiej połowie lipca, należy przyciąć roślinę, bowiem na koniec lata krzew wytwarza pąki kwiatowe na następny sezon.
Rozmnażanie róży wielokwiatowej
Krzew róży wielokwiatowej można rozmnażać poprzez sadzonki zielne. Jednak standardowym sposobem jest okulizacja, czyli sczepienie rośliny na podkładce. Co to konkretnie znaczy? Wyjaśniamy!
Poprzez sadzonki zielone
- Sadzonki pobieraj latem.
- Z wybranych pędów usuwaj dolne liście.
- Sadzonkę zanurzaj w ukorzeniaczu i umieszczaj w pojemniku z przepuszczalnym podłożem.
Mniej więcej po miesiącu sadzonka powinna się ukorzenić. Należy pamiętać, że tak ukorzenione rośliny powinny spędzić zimę w miejscu zabezpieczonym przed mrozem.
Szczepienie na podkładce
Róże trzeba okulizować od połowy czerwca do połowy września. Na podkładki najlepiej nadają się odmiany Rosa canina i Rosa multiflora.
- Latem, kiedy róża „podkładkowa” zacznie kwitnąć, pobierz z krzewu różę, którą chcesz przeszczepić silny pęd jednoroczny.
- Odetnij go i usuń wszystkie liście, ale pozostaw ogonki liściowe o długości 1 cm. Pozostawienie tych ogonków jest niezbędne. Są to oczka, z których roślina wypuści nowe pędy boczne.
Jak jeszcze można szczepić róże?
Drugą odmianę, (np. dziką) trzeba delikatnie odkopać, aby móc okulizować na jej szyjce korzeniowej.
- Na szyjce wykonaj nacięcie w kształcie litery T.
- Kora powinna się ładnie odchylić i to właśnie pod nią umieść wcześniej przygotowane oczko z róży szlachetnej.
- Na koniec owiń to miejsce paskiem folii.
- Jeżeli po kilku tygodniach ogonek oczka zmienił kolor na żółty, a reszta jest zielona, tzn. że zabieg został wykonany poprawnie.
Być może szczepienie wydaje się trudne, ale w rzeczywistości to nieskomplikowana metoda rozmnażania krzewów różanych.
Sadzenie róży wielokwiatowej
Róże wielokwiatowe można wsadzać do gruntu od końca marca do końca kwietnia, ewentualnie jesienią (do końca października). Drugi termin jest bardziej zalecany, ponieważ krzewy posadzone o tej porze roku szybciej się ukorzeniają i szybciej rozpoczynają wegetację. Najlepiej będzie sadzić je w grupach. Wyglądają najefektowniej w tej formie przy zachowaniu odpowiednich odstępów (ok. 3-4 krzewy na 1m²).
Róża wielokwiatowa (Rosa multiflora) to niezwykle dostojny i pachnący krzew, który stanowi ozdobę rabaty w każdym ogrodzie. Ta klasyczna roślina nigdy nie wychodzi z mody i pasuje właściwie do każdej ogrodowej aranżacji. Można z niej tworzyć nieformowane żywopłoty lub obsadzać nią skarpy.