Gatunek ten słynie z pięknych kwiatów o silnym zapachu. Ma zatem wysoki walor dekoracyjny, który można wykorzystać zarówno w ogrodzie, jak i na tarasie czy balonie. Jak ją sadzić i uprawiać, by pięknie kwitła? Poznaj bliżej ten gatunek z rodziny kapustowatych.
Choć nie widać tego na pierwszy rzut oka, lewkonia letnia spokrewniona jest z kapustą i rzeżuchą. Pomimo tego, że to roślina jednoroczna, warto dodać ją do swojej rabaty, by cieszyła oko domowników i gości. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie odmiany lewkonii nadadzą się na każde stanowisko. Sprawdź, jak dbać o jej kwiatostany i jaki typ wybrać do domu czy ogrodu.
Lewkonia letnia. Jak wygląda?
Lewkonia letnia (Matthiola) to gatunek dekoracyjny, należący do rodziny kapustowatych. Do wyboru masz lewkonię długopłatkową o intensywnym zapachu i lewkonię letnią – jednoroczną roślinę, która urzeka swoim wyglądem.
Zależnie od konkretnej odmiany lewkonia może osiągać wysokość od 30 do 100 cm. Kwiaty lewkonii zebrane są w grona i można zobaczyć je na pędach w czerwcu. Zdobią roślinę aż do pierwszych listopadowych przymrozków. Ten gatunek prezentuje pojedyncze oraz pełne kwiaty. Te ostatnie nie wytwarzają nasion. Jeśli chcesz samodzielnie rozmnażać lewkonię, szukaj ich w kwiatach pojedynczych.
Odmiany lewkonii i ich charakterystyka
Jak rozpoznać, z jaką odmianą masz do czynienia? Zwróć przede wszystkim uwagę na liczbę pędów. Istnieją bowiem odmiany jednopędowe i wielopędowe. Przez ogrodników najbardziej pożądane są ponadto okazy w pełnymi kwiatami, bo to właśnie one prezentują się najbardziej okazale. Wśród najciekawszych odmian lewkonii letniej o różnych barwach, można wskazać na:
- fioletowe: „Kanu”, „Mawa”, „Hala”, „Opera Debora”, „Jordyn Lavender”, „Aida Blue”;
- różowe: „Hasz”, „Jaga”, „Maribell Rose”, „Maribell Dark Rose”;
- białe: „Opal”, „Mera”, „Maribell White”, „Regal White”, „Noble White”;
- kremowe: „Centum Cream”, „Mid Cheerful Yellow”, „Noble Cream”;
- purpurowe: „Kama, „Maribell Red”, „Opera Francesca”, „Jordyn Red”.
Uprawa i pielęgnacja lewkonii letniej
Sadzonki lewkonii są dość trudne w uprawie. Aby wyhodować efektowne, kolorowe kwiaty, musisz zastosować się do kilku kluczowych zasad. Lewkonia preferuje stanowiska żyzne, o wysokim stopniu próchnicy. Ziemia powinna być wilgotna i lekko zasadowa. Jeśli chodzi o pielęgnację, lewkonię letnią należy w odpowiedni sposób podlewać. Ważne są także wieloskładnikowe nawozy przeznaczone do roślin kwitnących.
Zanim umieścisz sadzonki w ziemi, zasil podłoże kompostem. Ten gatunek dobrze odpowiada na organiczne nawożenie. Gdzie najlepiej umieszczać siewki? Uważaj szczególnie na stanowiska, w których wcześniej rosły gatunki z tej samej rodziny. Istnieje duże ryzyko, że w ziemi zachowały się np. szkodniki, które atakują właśnie rośliny kapustowate. Wówczas lewkonia nie będzie miała szans się prawidłowo rozwinąć.
Jak wygląda rozmnażanie gatunku?
Najskuteczniejszym sposobem jest wysiew nasion. Należy robić to w okresie od marca do kwietnia. Lewkonia dobrze rozwinie się w skrzynkach z ziemią specjalną do produkcji rozsady. Warstwa ziemi, którą przysypiesz siewki, nie powinna być zbyt gruba.
Aby nasiona wykiełkowały, potrzebują przynajmniej 18 stopni ciepła. Już po około 2 tygodniach zobaczysz pierwsze efekty. Gdy roślina zacznie kiełkować, obniż temperaturę do ok. 8 stopni. Siewki potrzebują od 7 do 9 godzin światła dziennego. Kiedy na siewkach pojawią się przynajmniej dwa liście, należy pikować je, każdą do osobnej doniczki.
Zanim przeniesiesz rośliny na rabaty, powinieneś odpowiednio zahartować rozsadę przy ok. 15 stopniach. Odmiany wielopędowe sadź w odstępie 30 cm, a jednopędowe – 15 cm. Jeśli masz wprawę, nasiona możesz od razu umieścić w gruncie. Musisz się jednak upewnić, że nie wrócą już przymrozki. Posadzone w maju rośliny wypuszczą kwiaty w sierpniu, a więc później niż z rozsady. Takie lewkonie nie będą też kwitnąć tak obficie.
Choć lewkonia letnia doskonale prezentuje się zarówno na rabacie ogrodowej, jak i w donicy na balkonie. Uprawa wymaga jednak cierpliwości i ogrodniczej wprawy, zwłaszcza przy rozmnażaniu. Efekty są jednak warte każdego wysiłku.