Coraz więcej osób mieszkających w domach decyduje się na zbieranie deszczówki z rynny. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż jest to ekologiczny sposób na zaoszczędzenie i ograniczenie zużycia wody pitnej. Dowiedz się więcej!

Zbieranie deszczówki z rynny niesie ze sobą wiele korzyści. Uzyskaną wodę możesz wykorzystać do podlewania trawy i kwiatów, a także do wszelkich prac porządkowych w gospodarstwie domowym. To najprostszy sposób na zaoszczędzenie pieniędzy z domowego budżetu. Jeśli uwielbiasz naturę, a ogrodnictwo jest jedną z twoich pasji, z pewnością chcesz, aby przestrzeń wokół była piękna i zielona. Jak wybrać odpowiedni zbiornik na deszczówkę? Jakie korzyści przyniesie ci zbieranie wody opadowej? Sprawdź!

Zbiornik na deszczówkę z rynny – jaki wybrać?

Jeśli chodzi o zbieranie deszczówki z rynny, możesz zdecydować się na system podziemny lub naziemny. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, które warto wziąć pod uwagę, wybierając konkretną opcję.

Zbiornik naziemny

Zbieranie deszczówki z rynny i instalacja zbiorników naziemnych jest najpopularniejszym sposobem gromadzenia wody opadowej. Na rurach montuje się zbieracze, a woda gromadzi się w specjalnych pojemnikach, które mogą pomieścić nawet kilka tysięcy litrów deszczówki. Ważne, aby pojemnik był umiejscowiony przy samej elewacji domu w zacienionym miejscu. Jeśli jesteś miłośnikiem ogrodnictwa i chcesz, aby każdy element twojego ogrodu wyglądał idealnie, nie musisz się martwić, że zbiorniki na deszczówkę zaburzą tę wizję.

Jaki pojemnik na deszczówkę?

Na rynku dostępnych jest wiele pojemników, które mogą być świetną dekoracją ogrodu, na przykład pojemnik w kształcie pnia drzewa, ogromnej doniczki lub ceglanego murku. Niektóre modele na pokrywie mają zamontowaną doniczkę na kwiaty. Pojemniki powinny być wykonane z trwałego tworzywa odpornego na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Podziemna instalacja

Wybór instalacji podziemnej do zbierania deszczówki wiąże się z koniecznością zamontowania skrzynek rozsączających pod ziemią. W ten sposób tworzy się magazyn na deszczówkę, która następnie bardzo powoli wsiąka w grunt dookoła. Zadaniem tych skrzynek jest gromadzenie, a następnie stopniowe uwalnianie wody deszczowej. Podziemne instalacje są dobrym rozwiązaniem, gdy chcesz wykorzystać wodę opadową nie tylko w ogrodzie, ale także w domu. Jednak montaż takich instalacji może okazać się nieco skomplikowany, dlatego warto skorzystać z pomocy specjalistów.

Korzyści ze zbierania deszczówki z rynny

Nie da się zaprzeczyć, że odprowadzanie wody opadowej do beczki i innych specjalnych pojemników niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim takie działanie to duży krok w stronę ochrony środowiska naturalnego. Wykorzystywanie naturalnych zasobów do nawadniania ziemi, a także niektórych prac domowych pozwoli zaoszczędzić wodę pitną. Skorzysta na tym również twój domowy budżet.

Czy deszczówka nadaje się do picia?

Deszczówką możesz podlewać kwiaty, trawę, a nawet umyć samochód lub meble w ogrodzie. Jeśli chcesz wykorzystywać ją do niektórych prac gospodarskich w domu, konieczne może być zastosowanie specjalnego filtra. Warto również podkreślić, że woda deszczowa nie nadaje się do picia. Jeśli zastanawiasz się nad zbieraniem deszczówki w ogrodzie, dowiedz się, czy w twoim mieście wprowadzone są dofinansowania, z których mógłbyś skorzystać.

Zbieranie deszczówki z rynny staje się coraz popularniejsze. Zdecydowanie jest to powód do radości, gdyż takie działanie przyczynia się do większej troski o środowisko naturalne. Jeśli mieszkasz w pięknym domu i zależy ci na tym, aby dbać o otaczającą cię naturę, warto rozważyć zbieranie wody deszczowej. To również świetny sposób na oszczędzanie pieniędzy. Jeśli chcesz gromadzić wodę deszczową, wybierz odpowiedni system i ciesz się życiem w zgodzie z naturą!

Zobacz także: