Żarnowiec miotlasty to naprawdę ciekawa roślina, która w trakcie swojego cyklu wzrostowego potrafi mocno się zmieniać i zaciekawić tymi zmianami ogrodników. Dowiedz się, jak hodować i pielęgnować ten fascynujący krzew!
Żarnowiec miotlasty jest niewielkim krzewem liściastym o nieregularnym pokroju i obfitym kwitnieniu. Właśnie dlatego bardzo często pojawia się on w ogrodach zarówno fanów ciekawych roślin, jak i osób, które lubią cieszyć się pięknie kwitnącymi krzewami. Bez dwóch zdań warto mieć go w swoim ogrodzie. Jak jednak o niego dbać?
Żarnowiec miotlasty – krzew ozdobny, który upiększy każdy ogród!
Roślin ozdobnych, które możemy posadzić w swoim ogrodzie, jest naprawdę bardzo dużo. Każdy z nich ma swój urok i potrafi cieszyć oczy na swój wyjątkowy sposób. Jednak trzeba przyznać, że krzewów takich jak żarnowiec miotlasty nie ma zbyt wiele. Dlaczego? Otóż ten niewielki krzew z rodziny bobowatych (motylkowych) osiągający około 1,5 m wysokości nie tylko prześlicznie kwitnie, ale także po przekwitnięciu zachwyca ciekawymi, zielonymi pędami.
Kwiaty żarnowca mają żółty kolor. Są duże i określa się je mianem motylkowatych. Tworzą wyjątkowy wizerunek krzewu, powodując, że wydaje nam się, iż dosłownie eksplodował on pięknymi kolorami kojarzącymi się z latem i radością. Odmiany żarnowca miotlastego są jednak różne i można spotkać krzewy z kwiatami w kolorze różowym, białym, czerwonym, pomarańczowym, a nawet dwukolorowe!
Ciemne strąki, czyli nie tylko kwiaty żarnowca się liczą!
Wspomnieliśmy już, że wyjątkową cechą żarnowca miotlastego jest jego zmienny charakter. Cudowne kwiaty zasypujące krzew podczas kwitnięcia to na pewno niezapomniany widok. Jednak później, po przekwitnięciu pojawiają się na nim owoce, czyli początkowo zielone, a później coraz ciemniejsze aż do koloru brązowego strąki, które charakteryzują się jedwabistym owłosieniem. Co ciekawe, taki owłosiony strąk, kiedy dojrzeje, pęka, wysypując nasiona krzewu. Takie widowiskowy proces wzrastania rośliny jest wyjątkowy i wnosi do ogrodu sporo odmiany.
Można zatem powiedzieć, że żarnowiec swój wdzięk zawdzięcza:
- pięknym kwiatom, przeważnie żółtym, ale nie tylko, wyrastającym z zeszłorocznych pędów;
- ciemniejącym owocom w formie strąków;
- ciekawym liściom, w górze drobnym, u dołu trójlistkowym.
Żarnowiec miotlasty — wymagania i uprawa
Na samym początku powinniśmy zaznaczyć, że żarnowiec miotlasty jako krzew ma niewielkie wymagania siedliskowe. Niemniej najlepsze jest dla niego miejsce nasłonecznione, ciepłe i spokojne. Gustuje on również w lekkiej, przepuszczalnej, a nawet piaszczystej glebie o umiarkowanej wilgotności i lekko kwaśnym odczynie pH.
Przesadzanie i zimowanie
Mówiąc o wymaganiach krzewu, trzeba także wspomnieć, że nie lubi on przesadzania, w związku z czym najlepiej od razu wybrać dla niego miejsce docelowe. Zimowanie to kolejny ważny czynnik w hodowli żarnowca. Jest on raczej umiarkowanie mrozoodporny, dlatego zimą, szczególnie w chłodniejszych regionach, powinien być okrywany. Jeśli jednak krzew przemarznie, nie martw się – wiosną zwykle bardzo dobrze się regeneruje.
Cięcie rośliny
Jest jeszcze jedna istotna sprawa dotycząca uprawy żarnowca miotlastego. Otóż krzew ten dla zachowania ładnego pokroju i ulistnienia na całej długości pędów, wymaga corocznego przycięcia. Zabieg taki upiększa i umacnia cały krzew, dzięki czemu potrafi on osiągnąć nawet 2 m wysokości!
Rozmnażanie żarnowca miotlastego
Rozmnażanie krzewu odbywa się poprzez nasiona lub sadzonki półzdrewniałe. Biorąc jednak pod uwagę te dwie opcje, pamiętać musimy o tym, że z nasion rozmnaża się jedynie podstawowy gatunek krzewu żarnowca. Krzewy wzrastające z nasion rzadko dziedziczą cechy rośliny matki, w tym kolor kwiatów. Właśnie dlatego, jeśli chcesz uprawiać tę roślinę ozdobną, najlepiej rozmnażać ją z sadzonek.
Pamiętajmy przy tym, że żarnowiec miotlasty jest rośliną wytrzymałą. Ma ona mocno rozbudowany i rozgałęziony system korzeniowy, dlatego jak już wspomnieliśmy, nie musisz sadzić jej w mocno nawodnionych miejscach. Pamiętaj, że krzew ten nie lubi gleb wapiennych. Poza tym da sobie radę praktycznie wszędzie.
Żarnowiec miotlasty to bez wątpienia roślina, która powinna znaleźć się w każdym ogrodzie. Ma cudowne kwiaty i ciekawe owoce. Nawet liście żarnowca dodają mu niezwykłego uroku. Ciekawostką jest także to, że ze sztywnych, cienkich gałązek żarnowca wykonywano kiedyś miotły. A i dziś można z nich wykonać miotełki do zamiatania tarasu!