Wielosił błękitny to roślina, która jest reliktem epoki lodowcowej, dlatego doskonale przystosowuje się do chłodnego klimatu. Zwyczajowo nazywane jest koziełkiem albo drabiną jakubową. Jest całkowicie mrozoodporny i nie stawia przed uprawiającą go osobą dużych wyzwań. Mimo wszystko warto poznać jego szczegółowe wymagania.
Wielosił błękitny – charakterystyka
Koziełek to wieloletnia roślina, która dorasta zazwyczaj do 60-80 cm wysokości. Dla niewprawnego oka może wydawać się nieco podobny do paproci. Wszystko przez pierzaste i zgromadzone w kępach liście.
W okresie kwitnienia (od czerwca do sierpnia) wyrastają z nich kwiatostany złożone z dzwoneczkowatych kwiatów, które mają długie pręciki i dokładnie po pięć płatków. Na środku można dostrzec pręciki z kontrastowo ubarwionymi pylnikami. Omawiana roślina najczęściej kwitnie na niebiesko, jednak niektóre odmiany mają barwę kremową, białą lub różową.
Wielosił to roślina miododajna, która skutecznie przyciąga owady zapylające. Wykonywany z niego mód jest chętnie jedzony i ma właściwości lecznicze.
Wielosił błękitny – odmiany
- Album – wyróżnia się białymi. kwiatami.
- Snow and Saphir – jego kwiaty są szafirowe a liście mają jasne brzegi.
- Brise d`Anjou – jego kwiaty są niebieskie a liście zielone z kremowymi obwódkami.
Sadzenie wielosiłów błękitnych
Wielosił błękitny nie jest szczególnie trudny w uprawie, trzeba jednak mieć świadomość jego podstawowych potrzeb. Najlepiej wybrać stanowisko, które jest dobrze nasłonecznione lub półcieniste. Najlepsze będzie podłoże przepuszczalne i wilgotne z lekko kwaśnym odczynem.
Roślinę tego gatunku sadzimy z nasion lub gotowych, kupionych w sklepie sadzonek. Ukorzenione można sadzić przez cały sezon.
Rosnące w ogrodzie koziełki zazwyczaj jednak wysiewają się same. Nie są to rośliny szczególnie ekspansywne, dlatego nie musisz się martwić, że zagrożą swoim sąsiadom. Warto raz na jakiś czas pozwolić im się rozsiać, ponieważ po kilku latach kwitnienia samoczynnie zamierają.
Pielęgnacja i uprawa wielosiłu błękitnego
Wielosił kwitnie najlepiej w wilgotnej glebie, dlatego jeżeli od dłuższego czasu nie pada, trzeba pamiętać o jego podlewaniu. Bylinę warto regularnie zasilać kompostem albo wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi. Pamiętaj, aby robić to przynajmniej raz w sezonie.
W dobrych warunkach roślina w każdym sezonie rodzi pięknie i delikatnie pachnące kwiaty, które wznoszą się na szczycie pierzastych liści. Żeby imponująco wyglądały na rabatach po pierwszym przekwitnięciu w czerwcu warto delikatnie przyciąć pędy kwiatowe. Wtedy istnieje duża szansa, że w sierpniu zakwitnie ponownie.
Wielosił błękitny – zastosowanie
Wielosił błękitny w różnych odmianach wygląda imponująco w ogrodach naturalistycznych. Co ciekawe, od starożytności jest on uznawany za roślinę leczniczą, dlatego często zbiera się zarówno jego ziele, jak i korzenie.
Wytwarzane z niego wywary mają działanie napotne, uspokajające i wykrztuśne. Bywają także stosowane wspomagająco w zwalczaniu infekcji bakteryjnych i grzybiczych.
Wielosił błękitny to roślina odporna na pasożyty, stosunkowo prosta w uprawie i bardzo efektowna. Nie ma przeszkód, aby z powodzeniem uprawiać ją w swoim ogrodzie. Pamiętaj jednak, żeby zapewnić jej słoneczne stanowisko oraz odpowiednie parametry gleby. Odpowiednio traktowany koziełek kwitnie nawet dwa razy w roku i żyje przez wiele sezonów.