Wiąz „Camperdownii” (Ulmus glabra) jest interesującą rośliną. Można ją porównać do wierzby płaczącej ze względu na ułożenie konarów w dół. Konary tworzą kształt parasola. Odpowiednio przycięte pędy mogą zamienić zwykłe drzewo w naturalną altankę. Cena takiej altany będzie zdecydowanie niższa, niż wybudowanie jej z desek, a jej niepowtarzalność zapewne przykuje uwagę niejednego gościa, który wpadł w odwiedziny. Dowiedz się więcej!
Charakterystyka drzewka „Camperdown”
Wiąz górski „Camperdown” to malownicze drzewko o płaczącym pokroju korony. Przez swój charakterystyczny wygląd, mówi się, że tworzy parasol. To idealne miejsce na odpoczynek w upalne dni. Wysokość drzewa jest zależna od jej miejsca usytuowania. Szczepiona na podkładkach osiąga wysokość do 2 m, a korona rozrasta się na 8 do 10 m szerokości. Gałęzie opadają w dół i oplatają się ze sobą. Liście są stosunkowo duże, ok. 15 cm, ciemnozielone, sztywne i szorstkie w dotyku. Jesienią przebarwiają się na żółto i szybko opadają. Nie ujmuje to jego wyglądu parasolowatej koronie. W naturze rośliny te występują na półkuli północnej: w Azji, Europie i Ameryce Północnej.
Uprawa
Ziemia powinna być żyzna, a pH lekko kwasowe lub obojętne. Najlepiej rośnie na stanowisku słonecznym z dostatecznie wilgotną glebą. W miejscu zacienionym rozwija się wolniej. Ulmus glabra jest odporny na różne warunki atmosferyczne, wahania temperatury i zanieczyszczone powietrze. Nie musisz podcinać jego gałęzi, by osiągnąć satysfakcjonujący efekt parasola. Chyba że planujesz zrobienie naturalnej altanki. W takim przypadku obcinaj jedną stronę, by zrobić wejście.
Rozkwitanie
Wiąz „Camperdownii” wypuszcza niewielkie pąki kwiatów w marcu i kwietniu. Zaobserwować je możesz przed rozwojem liści. Mają zielone i zrośnięte kielichy oraz czarne pylniki. Kwiaty rozmieszczone są równomiernie. Wiąz „Camperdownii” daje owoce – seledynowe skrzydlaki zebrane w okrągłe kwiatostany, a pomiędzy nimi jest orzeszek.
Choroby i szkodniki
Bardzo często wiąz atakują szkodniki i różne choroby. Najczęściej pojawiające się choroby to:
- holenderska choroba wiązów wywoływana jest przez grzyby: Ophiostoma ulmi oraz Ophistoma novoulmi. Odpowiedzialny za to jest chrząszcz – ogłodek wiązowiec. Atakuje słabą roślinę i tworzy korytarze, w których zasiedlają się grzyby. Choroba objawia się przerzedzaniem listowia, zawijaniem, marszczeniem się i więdnięciem liści. W przeciągu kilku lat drzewo umrze. Widoczne są również brunatne plamy na przekroju pnia lub gałęzi, ułożone w najmłodszych słojach;
- grafioza wiązów – przyczynia się do tego bardzo szkodliwy grzyb Ceratocystis ulmi. Niestety szybko się rozprzestrzenia i przynosi bardzo poważne skutki. Jak najszybciej trzeba podjąć walkę z nim;
- niestety, tak jak wiele innych gatunków z rodziny wiązowatych, tak samo wiąz górski jest narażony na działanie bardzo szkodliwego grzyba, który niszczy roślinę. Grzybem tym jest Ceratocystis ulmi, wywołujący grafiozę wiązów. Jest to poważna choroba, która szybko się rozprzestrzenia;
- innym czynnikiem wywołującym choroby drzewa są roztocza. Powodują deformację liści;
- przez mszyce dochodzi do zwijania się liści w rulon lub powstawania narośli;
- za liczne, wyżarte dziurki na powierzchni liścia odpowiedzialne są szkodniki z grupy błonkówek.
Jak walczyć z chorobami?
Najlepszym sposobem na walkę z chorobami jest jej wczesne zapobieganie. Pierwsze opryski przeprowadź w marcu, zanim pękną pąki. Powtórz czynność jesienią z tym samym preparatem, po zakończeniu wegetacji. Do zwalczania szkodników zaleca się stosowanie substancji o działaniu gazowym lub układowym. Nie zawsze pojawienie się szkodników oznacza zainfekowanie całego drzewa. Stopień szkodliwości zależy od ich liczebności. Pojedyncze liście z widocznym działaniem niepożądanych owadów możesz po prostu usunąć. Masowe ataki wielu insektów naraz, musisz koniecznie usunąć chemicznie.
Jak prawidłowo posadzić sadzonkę?
By roślina wyrosła, musisz w odpowiedni sposób ją zasadzić:
- Namocz korzenie przez 15 min we wiadrze z wodą;
- Wykop dołek około 2 x większy od samej bryły korzeniowej;
- Dodaj żyzną ziemię lub kompost do dołka;
- Do zasypania użyj ponownie żyznej ziemi;
- Pamiętaj, by nie zakopać miejsca szczepienia.
Cena
Nie jest to typowe, pospolite drzewo. Cena sadzonki waha się od 100 do 200 zł za jedną sztukę. Mimo wszystko, efekt, jaki uzyskasz po zasadzeniu jej w odpowiednim miejscu, będzie wart swojej ceny,
Pomimo mierzenia się z licznymi chorobami i szkodnikami, wiąz „Camperdownii” to roślina warta uwagi. Jest świetnym drzewem soliterowym. Ciekawie prezentuje się w parkach lub ogrodach jako naturalna altanka.