Wiąz górski jest średnio wysokim drzewem. Jego pokrój sprawia, że wygląda niesamowicie. To soliter, który możesz wykorzystać do posadzenia nad zbiornikiem wodnym. Preferuje stanowisko słoneczne, dzięki czemu latem uzyskasz przyjemny cień. Bez problemu postawisz ławkę pod jego gałęziami. Czytaj dalej!
Charakterystyka wiązu górskiego
Wiąz górski (Ulmus glabra) „Camperdownii” to drzewo ozdobne. Należy do rodziny Ulmaceae. Wiąz górski to jedna z czterech twarzy tej rośliny. Spotkasz go również pod nazwą wiąz płaczący, wiąz parasolowaty i Pendula. Nie popełnisz błędu, jeśli będziesz używał ich naprzemiennie. „Camperdownii” to wyraźna i odrębna odmiana wiązów powstała w wyniku mieszania się roślin. Pierwszy raz spotkano się z nim w Szkocji. „Camperdownii” jest odporny na mrozy, wiatry, zanieczyszczenia powietrza i zalewania. Jest chętnie uprawiany w zieleni miejskiej i w przydomowych ogrodach.
Występowanie rośliny w naturalnym środowisku
Ulmus glabra naturalnie występuje w strefie klimatu północnego. Możesz spotkać go również w Polsce. Jego populacja zmniejszyła się ze względu na wycinkę. Naturalnie występujące gatunki wiązów w naszym kraju to: wiąz szypułkowy, wiąz górski i wiąz polny.
Wygląd drzewa
Wiąz górski „Camperdownii” to niewielkie drzewo. Osiąga do 3 m wysokości oraz trzykrotnie więcej może wynosić szerokość korony. Jego wielkość zależy od wysokości szczepienia na podkładce. Rozrost drzewa jest powolny. Wygląd korony przypomina kształtem parasol (stąd nazwa wiąz parasolowaty). Pogięte gałęzie mogą sięgać ziemi, co dodaje niezwykłego charakteru roślinie. Jeśli pod jej kopułą ustawisz wygodne siedzisko, posłuży ci jako mini altanka. Z pewnością osłoni cię przed mocnym promieniowaniem słonecznym.
Wygląd liści
Liście Penduli są szerokie (osiągają 15 cm) i mają ciemnozieloną barwę. Gęsto pokrywają cały pęd. W porównaniu do kory nie są idealnie gładkie. Wyróżnia je karbowana struktura i piłkowane brzegi. Liście są szorstkie na górnej części blaszki. Jesienią listki odbarwiają się na żółto i zostają zrzucone przed nadejściem zimy.
Kwiaty
Kwiaty tego gatunku są niepozorne. To małe, białe roślinki zebrane w pęczki. Zaobserwujesz je przed pojawieniem się liści, bo ukazują się na przełomie marca i kwietnia. Kwiatki mają 4 pręciki i są zapylane przez wiatr.
Owoce wiązu
Wiąz górski w sezonie wydaje owoce. To skrzydlaki z orzeszkiem pośrodku skrzydełka. Dojrzewają pod koniec maja.
Wymagania uprawne wiązu parasolowatego
Wiąz górski nie jest zbyt wymagającą rośliną uprawną. Najlepiej zapewnić jej miejsce słoneczne, aby mogła swobodnie rosnąć. Toleruje również półcieniste stanowiska, jednak wtedy jej wzrost stanie się jeszcze wolniejszy. Dobrze znosi susze i sporadyczne przelania. Gleba potrzebna do posadzenia rośliny powinna być zasobna w składniki oraz wilgotna. Należy zapewnić pH ziemi lekko kwasowe lub obojętne. Pomimo że rozrasta się powoli, to starsze gatunki potrzebują sporo wolnej przestrzeni.
Pielęgnacja drzewa
Wiąz górski, który był szczepiony, wymaga podwiązania pnia i przycinania obumarłych gałązek. Również nieszczepione drzewo wymaga cięcia. Nie przycinaj gałązek wczesną wiosną, przed wypuszczeniem pierwszych listków. Z naruszonych miejsc wycieknie sok, którego ubytek osłabi roślinę. Zabieg możesz wykonać po rozwinięciu liści lub zimą, gdy roślina odpoczywa.
Poprawne przycinanie gałęzi
Cięcie należy wykonać to w odpowiedni sposób, by uniknąć nieestetycznych fragmentów gałęzi. Aby poprawnie wykonać cięcie gałęzi, musisz zrobić to nad pąkiem lub rozgałęzieniem. Pozostawienie zbyt dużego odstępu od rozgałęzienia lub pąku sprawi, że fragment drzewa zacznie zamierać oraz pojawią się choroby. Ponadto ważny jest kąt. Zbyt duży kąt narazi pąk na uszkodzenie. Woda zacznie spływać wprost na nową roślinkę.
Choroby
Rodzina wiązowatych jest najbardziej narażona na atakowanie niebezpiecznego grzyba Ceratocystis ulmi. Intruz wywołuje grafiozę wiązów. Szybko się rozprzestrzenia i jest niezwykle szkodliwa dla wiązów i nie tylko. To najpopularniejsza choroba tych roślin.
Wiąz górski to interesująca roślina. Jej konary zachowują się podobnie jak konary wierzby płaczącej. Warto zainwestować w tę roślinę i mieć ją w swoim ogrodzie.