Podział ogrodu na strefy funkcjonalne wprowadza harmonię przestrzeni. Rozsądne wydzielenie stref umożliwia pełne wyeksponowanie strefy reprezentacyjnej, ukrycie części techniczno-magazynowej oraz wyciszenie miejsca wypoczynku.
Planując podział przestrzeni ogrodu na strefy, warto wykorzystać obrzeża ogrodowe. Elementy tego typu umożliwiają między innymi wytyczenie estetycznych ścieżek oraz oddzielenie części z wysoką roślinnością od trawników.
Jakie są typowe strefy ogrodowe?
Podejścia dotyczące podziału ogrody na strefy są różne. Wspólne jest przekonanie o zasadności wyznaczenia w otoczeniu budynku mieszkalnego części przeznaczonej do odpoczynku i rekreacji. W strefie tego typu może znaleźć się zestaw mebli wypoczynkowych, leżaki lub hamaki. Zaaranżowanie w ogrodzie tarasu, pergoli lub altany stwarza idealną przestrzeń do wypicia filiżanki kawy czy herbaty albo poopalania się w domowym zaciszu. W celu odcięcia się od zgiełku zaleca się, aby strefa wypoczynkowa ogrodu była zlokalizowana na tyłach budynku mieszkalnego.
Frontowa strona domu to idealna część działki do stworzenia reprezentacyjnej strefy ogrodowej. Ta część, jak sama nazwa wskazuje, powinna być wizytówką domu i harmonijnie wpisywać się w ogólną kompozycję. Dobrym rozwiązaniem w strefie reprezentacyjnej otoczenia budynku są krzewy do ogrodu wieloletnie. Rośliny tego typu cieszą użytkowników ogrodu i przechodniów swoim wyglądem przez kolejne sezony, a przy tym nie wymagają specjalnie skomplikowanych czynności utrzymaniowo-pielęgnacyjnych. Krzewy, które zasługują w takim przypadku na szczególną uwagę, to berberysy, wierzby japońskie i różaneczniki.
Niektóre ogrody posiadają odrębną część gastronomiczną. W innych część przeznaczona do przygotowywania posiłków i ich spożywania jest połączona ze strefą wypoczynkową. Oddzielenia miejsca wypoczynku od części przeznaczonej do spożywania posiłków jest szczególnie pożądane wtedy, gdy ta druga jest wyposażona w palenisko lub duży grill. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest zapewnienie pełnego komfortu wypoczynku bez zbytniego narażania się na dym i intensywne zapachy.
Bez względu na układ pozostałych stref, w większości ogrodów znajduje się trawnik. Zielony dywan jest wizualnym dopełnieniem innych części otoczenia budynku, a przy tym może zostać wykorzystany jako powierzchnia przeznaczona do zabawy lub rekreacji.
W jaki sposób można podzielić ogród na strefy?
Planując podział ogrodu na strefy, warto zastosować elementy, dzięki którym poszczególne części zostaną fizycznie oddzielone od siebie. Elementy o wysokiej estetyce i funkcjonalności, których warto użyć do tego celu, to obrzeża ogrodowe. Mini płotki tego typu mogą mieć formę betonową, drewnianą lub z tworzywa sztucznego. Zastosowanie obrzeży ogrodowych umożliwia wytyczenie estetycznych ścieżek, a także oddzielenie trawników od stref porośniętych wysoką roślinnością, wysypanych żwirem lub obłożonych kostką bądź płytami.
Zobacz także:- Jak wykopać obrzeża trawnikowe i na co zwracać uwagę?
- Ogród zimowy w nietypowej odsłonie
- Ogrodowe dzieła sztuki – doskonała strefa relaksu dla domowników
- Gdzie szukac specjalistów od projektowania ogrodów?
- Zadbany ogród i posiadanie pupila? To da się pogodzić!
- Przygotuj ogród przed latem! Pomysły na zagospodarowanie ogrodu
- Bielone czy z surowego drewna? Jakie ławki ogrodowe podkreślą styl twego ogrodu?
- Meble ogrodowe – jakie wybrać, by służyły jak najdłużej?
- Ławki ogrodowe – wyposaż ogród w funkcjonalne meble
- Wyjście na ogród – jak zaaranżować je w ciekawy sposób?
- Drewniane meble ogrodowe – naturalna klasa
- Okulary korekcyjne czy soczewki – co będzie lepsze do pracy w ogrodzie?
Dodaj komentarz