Obrzeża ogrodowe będą niezbędne w miejscach, gdzie konieczne jest odgraniczenie rabat kwiatowych od trawnika. Dzięki takiemu rozwiązaniu powstrzymasz niepohamowany wzrost roślin i nadasz działce przyjemny wygląd. Sprawdź, jak zamontować obrzeża.
Przedostawanie się trawy na grządki i ścieżki to zmora wielu osób, które chciałyby utrzymać swój ogród w nienagannym stanie. Na szczęście istnieje sposób, aby temu zapobiec – wystarczy zamontować obrzeża ogrodowe. Zarówno wysokie, jak i te niewidoczne dla oka doskonale spełniają swoją funkcję w utrzymaniu roślin na działce pod kontrolą. Zapoznaj się z poniższym tekstem i dowiedz się, z czego zrobić obrzeża w ogrodzie i jak je odpowiednio zamontować.
Jaką funkcję pełnią obrzeża ogrodowe?
Niejedna osoba marzy o tym, aby móc pochwalić się pięknie utrzymanym ogrodem. W wielu katalogach ogrodniczych możesz natknąć się na starannie wypielęgnowane rabaty, równo ścięte trawniki i chodniki prowadzące do uroczej altany. Jednak na zdjęciach wszystko prezentuje się o wiele bardziej kolorowo, niż wygląda to w prawdziwym życiu. Każdy, kto poświęca czas na utrzymanie roślinności w ryzach, wie, jak trudno jest zadbać o ogród. Pielenie chwastów, podlewanie kwiatów, a nawet zapobieganie przedostawaniu się trawy na ozdobne grządki wymaga ogromnego nakładu pracy.
Po co stosuje się obrzeża ogrodowe?
Na szczęście istnieją sposoby na to, aby ułatwić sobie dbanie o nienaganny wygląd działki. Wszystko dzięki obrzeżom do ogrodu. Ich montaż, chociaż czasochłonny, sprawi, że twoje otoczenie będzie prezentowało się schludnie i z pewnością będzie cieszyć oko. Jaką pełnią one funkcję? Takie ogrodzenia stosuje się przede wszystkim do:
- wytyczania ścieżek;
- oddzielenia trawnika od grządek i ścieżek.
Rodzaje palisad i obrzeży ogrodowych
Największą popularnością cieszą się gotowe palisady i obrzeża. Są bardzo łatwe w montażu, a ponadto można znaleźć je w asortymencie większości sklepów z architekturą ogrodową. W zależności od preferencji będziesz mógł wybrać ogrodzenia widoczne i takie, które będą ukryte pod warstwą ziemi. Obrzeża i palisady ogrodowe wykonane są z takich materiałów jak:
- plastik (listwy, taśmy i płotki);
- drewno (rollbordery);
- beton.
Do wyznaczenia obrzeży można użyć również takich tworzyw jak cegła, kamienie, podkłady kolejowe czy też granitowe kostki. Prezentują się one wyjątkowo efektownie i nadają ogrodowi wyjątkowego charakteru.
Czy obrzeża ogrodowe z tworzyw sztucznych są dobrym pomysłem?
Obrzeża z tworzyw sztucznych należą do najtańszych opcji. W sklepie ogrodniczym warto poszukać funkcjonalnego produktu o nazwie taśma dylatacyjna – jest elastyczna i pozwala swobodnie kosić murawę, bez obawy o uszkodzenie poszczególnych elementów obrzeży. Warto jednak pamiętać, że większość palisad wykonanych z plastiku charakteryzuje niska wytrzymałość.
Obrzeża betonowe i kamienne
Jeżeli zależy ci przede wszystkim na trwałości, obrzeża wykonane z tworzyw betonowych czy kamiennych sprawdzą się tu znacznie lepiej. Są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz wszelkie mechaniczne uszkodzenia. Oczywiście ostatecznie wybór zależy od indywidualnych preferencji i pojemności portfela. Niezależnie od tego, czy będą to obrzeża plastikowe, czy z kostki brukowej albo cegły, zdecydowanie warto wyposażyć w nie część ogrodu – jego wygląd z pewnością na tym zyska.
Wyznaczanie ścieżek obrzeży trawnikowych
Przed przystąpieniem do montowania obrzeży ogrodowych warto sporządzić odpowiedni projekt. Należy bowiem wziąć pod uwagę takie elementy przestrzeni ogrodowej jak drzewka, ścieżki, czy nierówności terenu. Taki projekt można sporządzić na kartce lub w specjalnym programie komputerowym. Zdecydowanie ułatwi to pracę w ogrodzie przy mocowaniu obrzeży.
Piasek jako pomoc przy wytyczaniu ścieżek w ogrodzie
Po wykonaniu ilustracji i upewnieniu się co do braku nierówności terenowych można przystąpić do wyznaczania drogi, na której znajdą się palisady. W tym celu można użyć piasku, który będzie dobrze widoczny na trawie czy ziemi: wystarczy po prostu usypać z niego kontur. Możesz również użyć palików i sznurka, które wbijesz w strategicznych punktach.
Jak poradzić sobie z nierównościami?
Co jednak jeśli okaże się, że twój ogród ma wzniesienia lub dołki, które mogą utrudnić montaż obrzeży? Czy należy zrezygnować z marzeń o schludnej przestrzeni? Na szczęście nie – istnieje bowiem sposób na uporanie się z tym problemem. Chociaż należy mieć na uwadze, że może być to czasochłonny proces, którego ukończenie prawdopodobnie zajmie ci wiele godzin, warto podjąć się tego zadania.
Wyrównywanie dołków
Aby pozbyć się nierówności, należy wyznaczyć pożądany poziom przy pomocy sznurka i palików. Jeżeli ziemi jest zbyt dużo, np. na wzniesieniach, musisz ją usunąć, jeśli natomiast natrafisz na doły – przysyp je. Cały proces powinien zostać przeprowadzony stopniowo i dokładnie. W przypadku, gdy będziesz musiał przekopać trawę, cała operacja może zająć dużo czasu; pamiętaj jednak, że równy teren przy montażu obrzeży będzie niezbędny. Zatem chociaż praca będzie mozolna, jej efekty z pewnością wynagrodzą ci wszystkie trudy.
Montaż widocznych obrzeży w ogrodzie krok po kroku
Kiedy wszystkie wcześniejsze przygotowania zostały już spełnione, możesz przystąpić do montażu obrzeży. Poniżej przedstawiamy, jak wygląda proces przy widocznych odgrodzeniach:
- Za pomocą szpadla rozpocznij oddzielanie rabat lub ścieżek od trawnika. Najlepiej jest robić to, wbijając go pod kątem ok. 45 stopni – wówczas ziemia nie będzie się osypywać.
- Następnie po drugiej stronie odetnij brzeg obrzeża, tak, aby powstał rów o wymiarach ok. 10 cm głębokości i 20 cm szerokości. W przekroju poprzecznym powinien mieć on kształt trójkąta; dzięki temu obrzeże będzie stabilniejsze.
- Po wykonaniu rowka usuń z niego darń i, jeśli jest taka konieczność, pozbądź się nierówności.
- Usyp podbudowę obrzeża. Zazwyczaj jest to ok. 3 cm tłucznia, na który nakłada się cement z piaskiem.
- Na tym etapie możesz przystąpić do układania materiału na obrzeża. Zazwyczaj zaleca się, aby jego szczyt wystawał nieco ponad rów. Ma to na celu powstrzymanie przesypywania się ściółki na trawnik. Nie może być jednak ułożona zbyt wysoko.
- Podczas układania profiluj poszczególne elementy w poziomie, a następnie użyj młotka, aby dobrze je umiejscowić.
- Po zakończeniu pracy na danym fragmencie posyp boki piaskiem zmieszanym z cementem. Następnie polej całość wodą.
- Taką konstrukcję należy pozostawić na co najmniej 24 godziny.
Montaż niewidocznych obrzeży w ogrodzie
Niewidoczne obrzeża najczęściej wykonane są z wytrzymałego tworzywa sztucznego. Jeżeli prócz praktycznego wymiaru palisad zależy ci także na ładnym wyglądzie ogrodu, a te widoczne kłócą się z twoim poczuciem estetyki, warto zdecydować się na te, których na pierwszy rzut oka nie zobaczysz. Poniżej przedstawiamy, jak wygląda ich montaż:
- Przygotuj szpadel, duże nożyce, młotek i motykę.
- Połącz obrzeża przy pomocy zamków (zazwyczaj są dostępne w pakiecie).
- Nadaj obrzeżom kształt. W tym celu przytnij wzmocnienia wzdłużne i utwórz pas, który będzie odpowiadał kształtowi ścieżki lub rabaty. Jeżeli układanie obrzeży przypada na chłodniejsze dni, można spróbować wcześniej zanurzyć je w ciepłej wodzie – ułatwi to ich formowanie.
- Zamontuj obrzeża w podłożu, używając do tego celu gwoździ kotwiczących. Najlepiej jest obrócić obrzeża odwrotną stroną, w kierunku grządki lub ścieżki, a później obkopać grunt do ich wysokości. Szerokość powinna wynosić ok. 10 cm.
- Wyrównaj podłoże.
- Obróć obrzeża w dobrą stronę.
- Przymocuj obrzeża przy pomocy gwoździ.
- Zasyp grunt albo odłóż usuniętą wcześniej darń. Dokładnie ubij podłoże.
- Całość polej wodą.
Obrzeża ogrodowe – podsumowanie
Obrzeża ogrodowe są idealnym rozwiązaniem dla osób, które lubią, kiedy ich działka prezentuje się nienagannie, a ponadto nie mają czasu na ciągłe porządkowanie przestrzeni. Dzięki nim zadbanie o stan ogrodu jest dużo prostsze. Zamiast trudzić się z przerastającą trawą i mieszaniem różnych ściółek będziesz mógł się zrelaksować i podziwiać owoce swojej pracy!