Zapamiętaj!

  • Uschnięte wrzosy po zimie to częsty problem ogrodników, który wynika z ich nieodpowiedniego zabezpieczenia.🌱
  • Aby zabezpieczyć wrzosy przed zimą, warto chronić je przed silnym wiatrem i okryć agrowłókniną.🌱

Uschnięte wrzosy po zimie – co jest przyczyną?

Wrzosy należą do roślin o płytkim systemie korzeniowym, co oznacza, że gleba wokół korzeni powinna być wilgotna, ale nie mokra. Zbyt wilgotna gleba zimą może zwiększać ryzyko uszkodzenia korzeni i prowadzić do ich gnicia. Uschnięte wrzosy po zimie, kiedy zimowały w doniczce, świadczą o zbyt intensywnym nawadnianiu.

Jeśli rośliny zimują w gruncie, przyczyną usychania wrzosów zimą jest brak ochrony przed mrozem. Wrzosy są dość odporne na mróz, ale w niewłaściwym miejscu i w trakcie bezśnieżnej i wietrznej zimy mogą przemarzać. Nie należy ich w tym czasie podlewać, chyba że aura jest naprawdę łagodna.

Uschnięte wrzosy po zimie. Czy można je uratować?

Aby uratować uschnięte wrzosy po zimie, należy pilnować wilgotności gleby, stosować niewielkie ilości nawozu, a także poprawić drenaż gleby. Natomiast zdrowe okazy wymagają odpowiedniej wiosennej pielęgnacji. Jeśli mają zdobić ogród, ważna jest pora, kiedy przycinać wrzosy po zimie.

Należy to zrobić po ustaniu mrozów. W przypadku odmian kwitnących latem, najlepszą porą jest przełom marca i kwietnia.

Jak zabezpieczyć wrzosy na zimę?

Chcąc przygotować wrzosy do zimy, należy przede wszystkim zaczekać na pierwsze przymrozki. Jeśli zaczniemy zabezpieczać rośliny za wcześnie, to może to im bardziej zaszkodzić niż pomóc. Warto pamiętać, że wrzosy lubią słoneczny i cichy zakątek ogrodu, osłonięty przed silnym wiatrem. Przed zimą trzeba również pamiętać o obfitym podlaniu, ale nie można przesadzać z ilością wody, gdyż może uszkodzić korzenie bylin i doprowadzić do obumarcia wrzosów. W okresie zimowym warto zabezpieczyć wrzosy przed zbyt niskimi temperaturami, np. przez okrycie ich agrowłókniną. Jeśli jednak wrzosy uschną po zimie, należy wyciąć martwe pędy, aby umożliwić zdrowy i silny wzrost na wiosnę.

Uschnięte wrzosy po zimie nie muszą być twoim problemem. Okrycie ich słomą lub agrowłókniną zabezpieczą je przed niekorzystnymi czynnikami. Ponadto można je zaopatrzyć w dużo wilgoci i nawozu, co pomoże im przetrwać zimę. 

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023