Tulipany papuzie są pięknym i okazałym gatunkiem z całej gamy odmian tulipanów. Kwiatostany o postrzępionych płatkach do złudzenia przypominające pięknie ubarwioną papugę i kolory, które są podziwiane przez wiele osób. Zerknij na przygotowany przez nas artykuł i poznaj je lepiej.

Tulipany papuzie były głównym tematem XVII wiecznych obrazów oraz ikoną tamtych czasów – każdy chciał wejść w ich posiadanie. Uchodziły za wspaniały symbol elegancji, były dostępne wyłącznie dla ludzi bogatych. Kojarzyły się z luksusem – uprawiane były w zamkniętych ogrodach. Takie ubarwienie i kształt jest dziełem przypadku – następstwem wirusa pstrości. Cebulkowe szaleństwo minęło jednak bezpowrotnie, a ogromne bogactwo odmian opiera się jedynie na niezwykłym wyglądzie. Dostępne i chętnie uprawiane w naszych ogrodach cieszą – każdego roku witają one wiosnę.

 Tulipan papuzi – pochodzenie

W naturalnym środowisku tulipany występują głównie w Azji – do Europy pierwsze cebulki kwiatowe trafiły w XVI wieku. Początki tulipana papuziego przypadają na XVII wiek. Jego przełom nastąpił w momencie ataku wirusa, dzięki któremu wygląd tych kwiatów znacząco uległ zmianie. Choć można powiedzieć, że wirus upiększył tulipany, z początkiem XX wieku holenderscy ogrodnicy wyodrębnili te, które nie zostały zakażone.

Jest to roślina cebulowa z rodziny liliowatych, odmiana kwitnąca na przełomie drugiej połowy kwietnia i maja. Jej kwiaty stanowić będą piękną ozdobę twoich ogrodów, szczególnie w trakcie trwania wiosny.

Charakterystyczne duże, pojedyncze kwiaty osadzone są na wiotkiej łodydze, która ugina się pod ich ciężarem. Dodatkowym atutem jest piękne ubarwienie. Pod względem rozmiarów jest to pokaźna roślina – osiąga nawet do 50 centymetrów wysokości. Do dziś powstało wiele różnokolorowych odmian tulipana papuziego. Nie sposób wymienić wszystkie. Warto jednak wyróżnić te najbardziej okazałe, które najczęściej zachwycają swoim wyglądem:

Odmiana egzotic parrot – egzotyczna papuga

Jest to odmiana, którą charakteryzuje piękne ubarwienie. Środek każdego płatka ma barwę szmaragdowo-zieloną, by następnie poprzez różne odcienie żółtego w przepiękny i harmonijny kolor róż przejść w barwę intensywnego, żywego koloru różowego. Ten gatunek tulipana papuziego należy do jednego z większych – osiąga wysokość nawet 50 cm. Świetnie czuje się na stanowisku słonecznym, jednak równie doskonale poradzi sobie w półcieniu. Wykorzystując żyzną, przepuszczalną glebę do uprawy tego gatunku, otrzymasz piękną, kolorową kompozycję kwiatową.

Tulipan Papuzi Red Wave – charakterystyka

Charakteryzuje się okazałymi kwiatostanami w kolorze rubinowym z cudowną zieloną pręgą przebiegającą przez środek każdego płatka. Należy do jednych z najszybciej kwitnących odmian tulipanów papuzich, osiąga od 40 do 50 cm i wspaniale kwitnie w połowie kwietnia.

Jest to odmiana, która długo zachowuje ładny kształt kwiatostanu. Idealnie nadaje się do bukietów, zachwyca barwą wiosennych kompozycji – nie tylko z tulipanów ciętych. Możesz również stworzyć kompozycje w donicach, które również będą prezentować się zachwycająco. Wszystko zależy od twojej wyobraźni i indywidualnych upodobań względem roślinności. Postaw na niesamowity wygląd tulipana papuziego Red Wave.

Najpiękniejszy tulipan Papuzi Black Parrot

Black Parrot Rolls-Royce spośród wszystkich odmian Tulipanów papuzich został wielokrotnie nagradzany. Wyhodowano go w latach 30-stych XX wieku w Holandii. Zachwyca niebywałym kolorem ciemnofioletowym, wpadającym w czerń. Płatki kwiatostanu są duże, piękne i pofalowane z mocno powycinanymi krawędziami. Jest odmianą późno kwitnącą na przełomie kwietnia i maja. Osiąga nawet do 60 cm, jego stanowisko powinno być słoneczne. Charakteryzuje się bardzo dobrą odpornością na niekorzystne warunki glebowe czy atmosferyczne. Kwiat ten idealnie prezentuje się w towarzystwie bieli – kontrast, jaki tworzą, jest wyrazisty.

Tulipan Papuzi Roccoco podkreśli twój ogród

Odmiana ta powstała w wyniku mutacji tulipana Couleur Cardinal, zarejestrowana w 2011 roku. Roccoco, wyróżnia się spośród pozostałych odmian niezwykle oryginalnymi kwiatami. Płatki tulipana są fantazyjnie powyginane i pokarbowane. Środek płatka zaczyna się od barwy zielonej, która płynnie przechodzi w odcień żółci, aby z ekspresją przejść w intensywny, dostojny czerwony.

Gdyby gatunek ten powstał wcześniej, z pewnością należałby do grona barokowych ikon piękna. Jeśli chcesz dodać elegancji swojemu ogrodowi, posadź go wśród innych kwiatów – z pewnością zachwyci twoich gości perfekcyjnymi płatkami w kolorze soczystego czerwonego wina.

White Parrot

White Parrot to odmiana o dużych, mięsistych kwiatostanach. Mają pozwijane, postrzępione płatki, które przypominają wyglądem łabędzie skrzydła. Gatunek ten charakteryzuje się wysokim wzrostem – nawet do 60 cm wysokości. Kwiatostan od środka zaczyna się kolorem zielonym. Daje to taki efekt, jakby był przedłużeniem łodygi. Następnie staje się on seledynowy, a na samym końcu – zupełnie biały.

Takie połączenie sprawia, że kwiat wygląda świeżo i dostojnie. Świetnie wpasowuje się w kompozycje z racji swojej neutralności. Jest odmianą bardzo trwałą i odporną. Świetnie nadaje się na kompozycje kwiatowe do wazonu, zachwyci niejednego konesera.

Tulipan papuzi – podsumowanie. Najważniejsze informacje

Tulipany papuzie to rośliny pokaźne, zachwycają swoim wyglądem i pasują do wszystkich ogrodów. Największe gatunki osiągają nawet 60 cm wysokości. W zależności od odmiany, kolory i kształty kwiatów mogą się różnić – najczęściej spotykane są w kolorze czerwonym, jednak możesz znaleźć także żółte czy białe.

Wymagania tulipanów nie są wysokie. Choć lubią stanowiska słoneczne, są w stanie funkcjonować także w półcieniu. Dobrze radzą sobie z niekorzystnymi warunkami glebowymi czy pogodowymi. Zarówno cebulki tulipana papuziego, jak i sama roślina, jest odporna na większość chorób czy szkodników.

Zobacz także:
Archiwum: październik 2022